زمان پوست‌اندازی اقتصادی رسیده است

عیسی منصوری با بیان اینکه سوال این است که در حوزه اقتصاد چه نظام اختصاصی تعریف کرده ایم، گفت: همچنان بر سر همان نظام شصت سال پیش هستیم اما حالا زمان پوست اندازی درحوزه اقتصاد رسیده است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین عیسی منصوری معاون وزیر  تعاون کار، رفاه و تامین اجتماعی در همایش تجلیل و تکریم از کارآفرینان و مدیران اشتغالزای کشور، گفت: حوزه من در وزارت کار توسعه کارآفرینی و اشتغال است.  در این دوره ای که کشور تجربه می کند باید بیش از گله از هم یکدیگر را تقویت کنیم تا هم افزایی اتفاق بیفتد.

به گفته او اگر تاریخی نگاه کنیم زمانی ما امپراتوری داشتیم،  در زمان قدرت های بزرگ سکه ضرب می کردند اما امروز افتخار ما نه به ضرب سکه بلکه به لوح کوروش است،  بنابراین دور از ذهن نیست که امپراتوری های امروز اجازه ندهند کشور های جدید رشد کنند.

او ادامه داد: اگر ما درمورد استقلال و هژمونی قدرت حرف میزنیم باید قواعد را بشناسیم و علایم تمدن و فرهنگمان را همه جا ببینیم. در حوزه فرهنگ و دین ما از ابتدای انقلاب  نظام حکمرانی تعریف کردیم، در حوزه قدرت ما در ابتدا توانایی زیادی نداشتیم و حالا رشد کردیم  و اوج گرفتیم، ما برای این قدرت نظام اختصاصی خودمان را داریم.

 منصوری با بیان اینکه سوال این است که در حوزه اقتصاد چه نظام اختصاصی تعریف کرده ایم، گفت: همچنان بر سر همان نظام شصت سال پیش هستیم اما حالا زمان پوست اندازی  درحوزه اقتصاد رسیده است. 

به گفته او کارافرین باید ریسک پذیر باشد، امروز هم به عنوان مولفه اول تغییر نظام اقتصادی باید ببینم بحث مالکیت بخش خصوصی چیست ؟

معاون  توسعه کارآفرینی واشتغال وزارت کار ادامه داد: اگر قرار است ماهم هژمونی مختص خودمان را داشته باشیم در گام اول رفتار های ما رفتار های نظامی گری خواهد بود و در قسمت بعدی رفتاری های فرهنگی و طبیعتا در زمان بعدی نوبت به توسعه است.

او افزود: اگر قرار است پوست اندازی اتفاق بیفتد باید تحول اساسی باشد، در صورتی  هنوز در کشور ما نحوه تبدیل دانش به اقتصاد شکل نگرفته است . از طرفی یکی از معیار های مردمی بودن اقتصاد مشارکت اقتصادی مردم است اما این در کشورما صورت نمیگیرد به این دلیل که نوع نگاه حاکمیت چنین است و همین باعث می شود که رشد اقتصادی کافی نباشد.

 منصوری گفت: در حال حضار در چند حوزه  کار میکنیم تا یک نظام حکمرانی خوب در حوزه اقتصادی را  پایه گذاری کنیم ، امروز در حال کار روی آن با بخش خصوصی هستیم و سند ملی اشتغال در برنامه جدید توسعه تدوین شده است که محور آن بر کارآفرینی است.

  معاون وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی همچنین اظهار کرد: ما در دراز مدت می توانیم بهره ورتر باشیم  اما نظام تامین مالی کشور نظام مناسبی نیست، امیدواریم نه قوانین کلی بلکه اسکیل ها و  روند ها تغییر کند و اصلاح شود.

به گفته او تلاش ما بر این است که آرام آرام روش های قدیمی جای خود را به روش های جدید دهند، به نظر می رسد که مسئولان بخش های دیگر از جمله قوه قضاییه نیز در حال تغییر نگاه نسبت به کارآفرینی و سرمایه گذاری است.

او همچنین از رونمایی سامانه سپام به منظور جلوگیری از ریزش 30 درصدی نیروی کار به دلیل دخالت های دولتی خبر داد.

226226

کد خبر 1237153

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =