معامله ۱۳۰۰ میلیارد تومانی سکه طلا/ قرارداد اتی طلای آب شده راه‌اندازی می‌شود

مهر نوشت:مدیرعامل بورس کالای ایران از انجام ۱۳۰۰ میلیارد تومان معامله سکه طلا در سال جاری خبر داد و گفت: قرارداد آتی طلای آب شده در بورس کالا فعال می‌شود.

 حامد سلطانی نژاد از معامله ۱۳۰۰ میلیارد تومانی سکه طلا در یازده ماهه ابتدای امسال خبر داد و گفت: قرارداد آتی طلای آب شده در بورس کالا فعال می‌شود.

مدیرعامل بورس کالای ایران با تشریح وضعیت معاملات در سال جاری گفت: بورس کالا در ۱۰ ماهه ابتدای سال جاری ۱,۵۲۴ هزار میلیارد ریال معامله انجام داده که ۴۱ درصد از کل معاملات انجام شده در قالب بورس را به خود اختصاص می‌دهد. بر این اساس سهم بخش صنعت و معدن ۳۶.۶ درصد، پتروشیمی ۳۴.۵ درصد، فرآورده‌های نفتی ۲۵.۱ درصد، کشاورزی ۳.۴ درصد و بازار فرعی ۴ دهم درصد بوده است.

وی تصریح کرد: حجم معاملات بخش صنعت و معدن ۲۸۳ هزار میلیارد ریال، پتروشیمی ۲۶۶ هزار میلیارد ریال، فرآورده‌های نفتی ۱۹۳ هزار میلیارد ریال، کشاورزی ۲۶ هزار میلیارد ریال بوده است.

سلطانی نژاد ادامه داد: در بخش صنعتی و معدنی ۶۱.۷ درصد و در بخش پتروشیمی ۳۰.۹۶ درصد تأمین مالی به صورت معاملات سلف بوده است، ضمن اینکه در حوزه معاملات گواهی سپرده کالایی نیز بیشترین معاملات به ارزش ۱,۳۰۰ میلیارد تومان بر روی سکه طلا بوده و ذرت با ۸۹ میلیارد تومان و زعفران با ۲۶۷ میلیارد تومان بوده است.

مدیرعامل بورس کالای ایران گفت: در حوزه پتروشیمی شاهد رکوردشکنی بی سابقه‌ای بودیم که به لحاظ حجمی و ارزشی رکورد کل سال‌های فعالیت بورس کالا شکسته شده، ضمن اینکه ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تن به ارزش ۲۶ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان معامله صورت گرفته است.

وی افزود: در حوزه محصولات کشاورزی نیز یک میلیون و ۹۴۰ هزار تن به ارزش ۳۰ هزار میلیارد ریال معامله صورت گرفته است، ضمن اینکه در حوزه فرآورده‌های نفتی افزایش ۱۵ درصدی در مقدار را شاهد هستیم.

سلطانی نژاد گفت: معاملات آتی ۴۱ درصد رشد داشته، ضمن اینکه صندوق‌های کالایی نیز افزایش ۴۱ درصدی معاملات نسبت به مدت مشابه را تجربه می‌کنند.

مدیرعامل بورس کالای ایران گفت: در حوزه سلف موازی استاندارد نیز بیش از سه برابر رشد را تجربه کرده که در کنار آن افزایش ۱۶ برابری مقدار معاملات گواهی سپرده کالایی سکه را نسبت به مدت مشابه سال قبل شاهد هستیم.

وی از راه اندازی قرارداد آتی طلای آب شده در سال ۹۸ خبر داد و گفت: امیدواریم با آرام تر شدن بازار بتوانیم این ابزار را راه اندازی کنیم.

مدیر عامل بورس کالای ایران تصریح کرد: در سال ۹۷ صندوق‌های کالایی را گسترش داده و هم اکنون بر روی سکه طلا این صندوق‌های کالایی فعال هستند که امیدواریم در مورد زعفران و سایر محصولات کشاورزی نیز بتوانیم این کالا را در سال ۹۸ پیش رو داشته باشیم.

سلطانی نژاد گفت: از ظرفیت بانک‌ها برای توسعه گواهی سپرده سکه طلا در سال ۹۸ استفاده خواهیم کرد.

۲۲۳۲۲۳
کد خبر 1237334

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =