حجم و ارزش معاملات در بازار سرمایه زیاد شد

ایسنا نوشت: عضو هیات مدیره سازمان بورس با اشاره به افزایش حجم و ارزش معاملات بازار سرمایه در سال جاری، گفت: درخواست تامین مالی از طریق بازار سرمایه بیشتر شده ولی با این حال فعالان اقتصادی باید روش‌های مختلف تامین مالی را بیاموزند و این کار نیاز به فرهنگسازی دارد.

سعید فلاح‌پور در نشست خبری که امروز در سازمان بورس برگزار شد، گفت: تاکنون ۱۱ نمایشگاه بورس، بانک و بیمه برگزار شده و می‌توان گفت این نمایشگاه به بلوغ خوبی رسیده است؛ به طوری که در حال حاضر مهمترین رویداد بازار مالی کشور است. از طرفی این بار با این نمایشگاه دفعات قبل متفاوت خواهد بود، چراکه اعداد و ارقام معاملات در بازار سرمایه نسبت به سال‌های گذشته بسیار بیشتر شده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر اندازه بورس‌های اوراق بهادار به حدود ۹۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده است که در این بخش رشد قابل توجهی را شاهد هستیم. از طرفی حجم معاملات رشدهای بسیار خوبی را تجربه کرده است؛ به طوری که این عدد در چهار بورس ایران در انتهای سال ۱۳۹۶ مجموعاً ۲۴۵ هزار میلیارد بود ولی تا بهمن ماه به حدود ۳۸۰ هزار میلیارد رسیده است که رشد ۷۰ درصدی را شاهد است.

عضو هیأت مدیره سازمان بورس افزود: از نظر انتشار اوراق و تعداد نهادهای مالی و اندازه صندوق‌های سرمایه‌گذاری بازار سرمایه رشدهای بسیار خوبی دارد و در نتیجه نمایشگاه بورس این بار کاملاً متفاوت با سال‌های قبل خواهد بود.

به گفته وی، از طرفی اقبال بسیار زیادی از فعالان اقتصادی در بخش خصوصی و دولتی به بازار سرمایه ایجاد شده و حجم تقاضا برای تأمین مالی از طریق بازار سرمایه افزایش داشته است. در سال‌های گذشته همیشه متخصصان اقتصادی بیان می‌کردند که باید نقش بازار سرمایه در اقتصاد پر رنگ‌تر شود اما امسال این موضوع فقط در سطح بیان کردن نیست بلکه به الزام تبدیل شده است یعنی مهمترین راه تأمین مالی برای اقتصاد کشور بازار سرمایه شده است و حتی بانک‌ها و بیمه‌ها با ما در تعامل هستند که تأمین مالی را از طریق بازار سرمایه انجام دهند.

وی با اشاره به فروش اموال مازاد بانک‌ها بیان کرد: بانک‌ها برای فروش اموال مازادشان و واگذاری شرکت‌ها رجوع بیشتری به بازار سرمایه دارند و در بخش بیمه هم اوراق تأمین مالی بیمه را فراهم کردیم که به زودی اجرایی می‌شود.

فلاح پور در پاسخ به اینکه اوراق بهادار سازی بیمه‌ها در چه مرحله‌ای قرار دارد گفت: دستورالعمل این موضوع در سازمان بورس نهایی شده و در دستور کار شورای عالی بورس قرار گرفته است.

عضو هیأت مدیره سازمان بورس گفت: باید به توسعه اقتصادی کشور کمک کنیم و برای این کار فرهنگ‌سازی نیاز است و برگزاری نمایشگاه بورس یکی از راهکارهای مهم فرهنگ‌سازی است. خیلی‌ها فقط ابزار وام گرفتن از بانک‌ها را می‌شناسند با فرهنگ‌سازی می‌توان انواع ابزار بازار سرمایه را به افراد بشناسانیم. بسیاری با قوانین و مقررات بازار سرمایه آشنایی ندارند که با فرهنگ‌سازی می‌توان این آشنایی را ایجاد کرد.

وی ادامه داد: تا کنون ۱۳ هزار و ۵۰۰ متر مربع فضا درخواست شده و حدود ۱۱۵ شرکت از حوزه‌های مختلف اقتصادی تقاضای خود را ارسال کردند که با ۱۰۰ شرکت دیگر که در نمایشگاه حضور خواهند داشت این رقم به حدود ۲۲۰ خواهد رسید.

وی در پاسخ به اینکه آیا شرکت‌های خارجی در نمایشگاه حضور خواهند داشت؟ گفت: تلاش کردیم شرکت‌های بین‌المللی هم در نمایشگاه حضور داشته باشند. امسال هم چند شرکت خارجی در نمایشگاه حضور خواهند داشت این طور نبود که تحریم‌ها باعث شود شرکت خارجی اصلاً به نمایشگاه نیاید. کمااینکه عضویت سازمان بورس در آیسکو هم در این دوران انجام شد.

226231

کد خبر 1237089

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =