خراسان نوشت: رئیس کل بانک مرکزی از اجرایی شدن ادغام پنج بانک و موسسه مالی نظامی در بانک سپه تا چهار ماه آینده خبر داد.

 در این حال، بررسی آخرین صورت های مالی این بانک ها نشان می دهد که برخلاف برخی تشکیک ها در فضای مجازی مبنی بر بدهکار بودن، بدهی این موسسات بانکی به بانک مرکزی صفر بوده و طبق آخرین صورت های مالی منتشر شده، همه به غیر از یک بانک، سودده هستند. دو روز قبل بود که اطلاعیه بانک مرکزی در خصوص ادغام بانک های انصار، قوامین، حکمت ایرانیان و مهر اقتصاد به همراه موسسه اعتباری کوثر در بانک سپه منتشر شد. در این خصوص، دو شب قبل، رئیس کل بانک مرکزی در برنامه گفت وگوی ویژه خبری، جزئیات بیشتری از این اقدام را منتشر کرد.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، عبدالناصر همتی اظهار کرد: مدتی است تحول در نظام بانکی را دنبال می‌کنیم و یکی از اقدامات مهم، ادغام این بانک‌ها بود که در شورای پول و اعتبار و ستاد اقتصادی سران قوا بحث شد و در نهایت به این نتیجه رسیدیم که پنج بانک و موسسه در بانک سپه ادغام شوند.

وی میزان سپرده این پنج موسسه بانکی را ۲۱۵ هزار میلیارد تومان اعلام کرد که متعلق به ۲۴ میلیون سپرده گذار است و تاکید کرد که سپرده ها با سودهایی که تاکنون پرداخت می شد، ادامه خواهد یافت.

همتی رقم تسهیلات این بانک ها را ۱۳۰ هزار میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: این تسهیلات بر اساس قرارداد ادامه دارد و کارکنان هم بر اساس قراردادها به کار خود ادامه می‌دهند.

به گفته همتی، هیچ خللی در حوزه سهامداران این موسسات بانکی نیز ایجاد نمی‌شود. این بانک ها از اکنون تا چهار ماه آینده برای برگزاری مجامع فوق العاده خود فرصت دارند و بعد از آن به طور رسمی در بانک سپه ادغام می‌شوند.

وی با بیان این که طی مدت چهار ماه تمام دارایی‌های این موسسات بانکی ارزیابی می شود، افزود: طی هماهنگی با سازمان بورس تا یک ماه آینده نماد سهامداران این موسسات بانکی بازگشایی می‌شود.

وی ادامه داد: به صورت کلی حدود ۲۵۰۰ شعبه در این بانک ها ادغامی است و با ۱۶۰۰ شعبه بانک سپه، هزار شعبه از بانک ملی نیز بیشتر خواهد شد.


بدهی «صفر» ۵ بانک نظامی  به بانک مرکزی
در روزهای اخیر، تشکیک هایی در فضای مجازی در خصوص وضعیت نامناسب مالی پنج موسسه بانکی نظامی منتشر شده و با یادآوری پرداخت بدهی موسسات مالی غیر مجاز از سوی دولت، این فرضیه مطرح شده است که شاید دوباره دولت باید بدهی های دیگری را از جیب مردم پرداخت کند.

همچنین این موضوع مطرح شده است که صورت های مالی این موسسات، مربوط به سال ۹۵ است. با این حال، مروری بر اطلاعیه های کدال این بانک‌ها نشان می دهد که اولاً تنها صورت های مالی بانک قوامین مربوط به سال ۹۵ است ثانیاً همه این موسسات بانکی غیر از قوامین سودده بوده و بدهی آن ها به بانک مرکزی که به نوعی بیانگر اضافه برداشت از این بانک و بی انضباطی مالی است، صفر است. این بدهی صفر در شرایطی تحقق یافته که بدهی بانک‌های خصوصی به بانک مرکزی معادل ۹۷ هزار میلیارد تومان است!

۲۳۳۰۲

کد خبر 1237583

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =