بحران سیاسی گریبان نخست‌وزیر جوان را گرفت

رئیس هیات خزانه‌داری دولت جاستین ترودو نخست وزیر کانادا در اعتراض به نقش احتمالی دولت در فساد مالی شرکت مهندسی «اس ان سی-لاوالین» از سمت خود کناره‌گیری کرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، وب سایت خبرگزاری انگلیسی رویترز گزارش داد:  "جین فیلوپات" که ریاست هیات خزانه‌داری کانادا را بر عهده داشت و وزیر کابینه بود، دوشنبه تاکید کرد دیگر به دولت جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا اعتمادی ندارد. با این حال ترودو مداخله سیاسی برای محافظت از شرکت مهندسی "اس‌ان‌سی-لاوالین" در برابر یک محاکمه فساد را رد کرده است.

ین فیلوپات بعد از جودی ویلسون ریبولد وزیر دادگستری، دومین عضو کابینه است که در این رابطه از دولت جاستین ترودو جدا می‌شود.

شرکت مهندسی اس ان سی-لاوالین متهم است که بین سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۱ حدود ۴۸ میلیون دلار کانادا به مقام‌های لیبی رشوه داده‌اند. این شرکت در سال ۲۰۱۵ به طور رسمی به فساد مالی متهم شد.

دو وزیر جدا شده مدعی هستند که برخی از مقام‌های دولت کانادا برای تغییر مسیر در جریان رسیدگی به پرونده فساد مالی این شرکت اقدام‌هایی داشته‌اند و خواهان محافظت از آن شده‌اند.

وزیر سابق دادگستری که در تاریخ ۱۲ فوریه از سمت خود استعفا داد، در این باره گفته بود که مقام‌های دولتی او را برای محافظت از شرکت مهندسی «اس ان سی-لاوالین» تحت فشار قرار داده بودند و می‌خواستند با جریمه مالی به جای محاکمه، روند رسیدگی به این پرونده را خاتمه دهند.

در تصویر فیلوپات سمت راست وزیر خزانه داری- سمت چپ جودی ویلسون وزیر دادگستری/رویترز

در همین حال امروز با استعفای فیلوپات، او ضمن کناره گیری از کابینه گفت که دیگر اعتمادی به نحوه رسیدگی دولت به یک تحقیقات فساد ندارد. به این ترتیب تحلیلگران معتقدند بحران سیاسی در دولت جاستین ترودوی جوان شدت گرفته است.

جین فیلوپات رئیس هیات خزانه داری دراینباره گفت: "باید تابع ارزش های بنیادی زندگی ام، مسئولیت های اخلاقی ام و تعهداتم براساس قانون اساسی باشم."

در همین حال ترودو مداخله سیاسی برای محافظت از شرکت مهندسی "اس ان سی-لاوالین" در برابر یک محاکمه فساد را رد کرده است.

رهبر مخالفان هفته پیش خواستار کناره گیری نخست وزیر شده بود.

موضع گیری جین پیلوپوت

به گزارش بی بی سی، جین فیلوپات که وزیر کابینه است تصمیمش برای کناره گیری را روز دوشنبه اعلام کرد.

او با انتشار استعفانامه اش جزییات "نگرانی های جدی" خود در مورد "شواهد تلاش سیاستمداران و/یا مقام ها در فشار آوردن بر دادستان کل سابق برای مداخله در پرونده جرم مربوط به اس ان سی-لاوالین" را فاش کرد.

او در بیانیه ای گفت: "عمل کردن براساس اصول فردی می تواند هزینه داشته باشد، اما زیر پا گذاشتن این اصول هزینه بزرگتری خواهد داشت."

فیلوپات که پزشک است از سال ۲۰۱۵ صاحب موقعیت های مهمی در کابینه ترودو بوده است، از جمله وزیر بهداشت و خدمات بومیان و رئیس هیات خزانه داری.

پرونده اس ان سی-لاوالین

این شرکت مستقر در کبک و دو زیرمجموعه آن با اتهامات کلاهبرداری و فساد روبرو هستند. ادعا می شود که آنها بین سال های ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۱ حدود ۴۸ میلیون دلار کانادا به مقام های لیبیایی داده بودند.

"اس ان سی-لاوالین" می گوید تنبیه کل شرکت و هزاران کارمند آن برای خطای مدیران سابق منصفانه نیست.

این پرونده به زودی در دادگاه مطرح می شود و این شرکت گفته است علیه کلیه اتهامات "قویا از خود دفاع خواهد کرد."

اگر این شرکت محکوم شود ممکن است برای یک دهه از قراردادهای دولت فدرال محروم شود.

"اس ان سی-لاوالین" یکی از بزرگترین شرکت های مهندسی و عمرانی جهان است.

پیامدهای سیاسی

این سومین استعفای پرسروصدا در دولت کانادا در پی طرح اتهاماتی علیه آقای ترودو و بعضی از دستیاران ارشدش دایر بر تلاش برای حفاظت از یکی از بزرگترین شرکت های این کشور در برابر محاکمه فساد است.

خانم جودی ویلسون-ریبولد وزیر دادگستری و دادستان کل سابق ناگهان در ماه فوریه از کابینه استعفا داده بود.

 ویلسون ریبولد گفته است که او و خدمه اش اواخر سال پیش برای چهار ماه تحت فشار "مداوم" و "ناشایستی" در مورد پرونده مورد نظر بوده اند که هدف آن "توافق تعویق محاکمه" بود.

آن توافق به شرکت "اس ان سی-لاوالین" اجازه می داد از محاکمه پرهیز کند و در عوض شروط دیگری مثل پرداخت جریمه را بپذیرد.

در روز ۱۸ فوریه هم جرالد باتس، دستیار ارشد ترودو، استعفا داد و گفت نه او نه خدمه اش مرتکب خطایی نشده اند. انتظار می رود او روز چهارشنبه در برابر کیمته قضایی مجلس عوام صحبت کند.

در تصویر باتس مشاور ارشد ترودو/رویترز

ترودو تاکید کرده است که هرگونه بحثی با خانم ویلسون ریبولد قانونی و مناسب بوده و دولتش نگران از میان رفتن هزاران فرصت شغلی در صورت محاکمه این شرکت است.

اما این ماجرا از نظر سیاسی برای  ترودو و دولت لیبرال این کشور هزینه داشته است و بعضی نظرسنجی ها نشان دهنده افت رضایت از عملکرد اوست.
طبق برخی تحلیل‌ها دلیل برخی مقام‌های دولتی درمحافظت از این شرکت، احتمال از دست رفتن هزاران فرصت شغلی در صورت مجرم شناخته شدن شرکت مهندسی «اس ان سی-لاوالین» است. این شرکت که یکی از بزرگترین شرکت‌های عمرانی دنیا است، اگر در دادگاه محکوم شود ممکن است به مدت ده سال از قراردادهای دولتی فدرال محروم است.

بحران در دولت ترودو در حالی ادامه دارد که رئیس هیأت خزانه‌داری کانادا درباره دلیل جدایی‌اش از دولت گفت: «طی هفته‌های گذشته رویدادهایی را که دولت فدرال را تحت تاثیر قرار داده بودند بررسی کرده‌ام و به این نتیجه رسیده‌ام که باید از سمت خودم در کابینه کناره‌گیری کنم.»

فیلوپات تاکید کرده است که اعتماد خود را به نحوه برخورد دولت با این موضوع و واکنش‌های آن به موضوعاتی که مطرح شده از دست داده است.

ترودو شب گذشته به وقت محلی، در برنامه حزب لیبرال در تورنتو در واکنش به این استعفا اعلام کرد که نا امید است اما می‌تواند درک کند که چرا فیلوپات کابینه را ترک کرد.

با این رسوایی، رهبر حزب محافظه‌کار کانادا بار دیگر از ترودو خواست از سمتش استعفا دهد.

52310

کد خبر 1238023

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =