روزنامه قطری: امارات برای مذاکره از ایران خواهش کرده است

ایرنا نوشت: روزنامه قطری 'الشرق' در واکنش به مواضع اخیر مقامات امارات در خصوص جزایر سه گانه ایرانی خلیج فارس نوشت : امارات از قدرت ایران حیرت زده شده است و به همین دلیل از تهدیدهای سابق خود دست برداشته و به خواهش از ایران برای مذاکره متوسل شده است.

 این روزنامه قطری افزود: دولت امارات متحده نمی تواند هراس خود را درباره جزایر سه گانه پنهان کند و اکنون نحوه سخن گفتن ابوظبی از تهدید به تقاضا برای گفتگو تبدیل شده است. درخواست امارات برای گفت وگو با تهران در حالی است که ابوظبی همان کشوری است که دستانش به توطئه آفرینی و ایجاد شورش در کشورهای عربی و اسلامی آلوده است.

الشرق ادامه داد: قرقاش که دروغ هایش پس از شکست در محاصره قطر، گوش دنیا را پر کرده، در رشته توئیت هایی با لحنی خاضعانه نوشته بود که حساسیت بیش از حد ایران در خصوص جزایر تنب بزرگ ، تنب کوچک و بوموسی نامفهوم است.
این روزنامه قطری خاطر نشان کرد: در حالی که امارات حاضر به مذاکره برای حل بحران خلیج فارس نبود، وزیر مشاور امارات در توئیت های خود ایران را به گفتگو دعوت کرده است.

الشرق با اشاره به ادعاهای این مقام اماراتی افزود: قرقاش از اشغال جزایر سه گانه توسط ایران صحبت می کند در حالی که دولت امارات به همراهی کشورهای محاصره کننده چند ماه پیش برای اشغال قطر نقشه کشیده بود.

عربستان، امارات، بحرین و مصر از 5 ژوئن 2017 ( 15 خرداد 96) با متهم کردن قطر به حمایت از تروریسم روابط خود با این کشور را قطع کردند و مرزهای زمینی ، دریایی و هوایی با قطر را هم بستند.
برخی گزارش ها نشان داد که این کشورها تلاش داشتند تابستان سال 2017 به قطر حمله نظامی کنند.

این روزنامه قطری ادامه داد: توئیت های قرقاش همسو با ادعاهای روز جمعه 'عبدالله بن زاید' وزیر خارجه امارات در نشست وزرای خارجه کشورهای اسلامی بود که ضمن متهم کردن ایران به حمایت از تروریسم، اشغال جزایر سه گانه، از تهران خواسته بود در سیاست های خود بازنگری کند و از آشوب افکنی و طایفه گری دست بردارد. اما گو این که وی با این صحبت ها داشت سیاست های ابوظبی را با تمام جزئیات به تصویر می کشید.

دولت امارات در حالی به بهانه های گوناگون موضوع جزایر ایرانی بوموسی ، تنب بزرگ و کوچک را مطرح می کند و مدعی می شود که این جزایر اشغالی است که رسانه های عربی- غربی در منطقه نیز با انتشار حقایق وارونه و دروغ پردازی سعی در تحریف افکار عمومی منطقه دارند و در حالی که اسناد متقن تاریخی و جغرافیایی بر حق حاکمیت سرزمینی ایران بر جزایر ابوموسی، تنب کوچک و تنب بزرگ مهر تایید زده اند و این سه جزیره را جزء لاینفک خاک ایران دانسته اند.

کارشناسان سیاسی می گویند: اظهارات مقامات امارات درباره جزایر سه‌گانه در واقع مصداق دخالت در امور داخلی ایران است که مغایر با فضای اعتماد و احترام متقابل در مناسبات میان دو کشور است.
 

52311

کد خبر 1238130

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۵:۴۹ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۴
  5 31
  اینم ازون دروغای خنده داره اونوقتی که تو دنیا یکم رابطه داشتیم تحویل نمیگرفت الان که ما یه طرف دنیا یه طرفه اومده التماس؟؟؟؟!!!!!!!!
 • IR ۱۸:۴۶ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۴
  39 0
  مذاکره در مورد جزایر ایرانی؟ التماس هم بکنی نمی شه به جان خودت. آقای ظریف اصلا جواب تو را نمی ده و حتی در این مورد گفت و گو هم نمی کنه چه رسد به مذاکره
 • IR ۲۰:۱۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۴
  0 0
  فقط اردوغان از ادعای اماراتی ها حمایت کرده