قوه قضائیه در۴۰ سال گذشته چه میزان به آرمان‌های انقلاب عمل کرده؟

گرجی حقوقدان برجسته و استاد دانشگاه شهید بهشتی گفت: من آرزو می‌کنم برای جناب آقای رییسی که بتواند با درایت، شجاعت و دوراندیشی برای ایران و نسل‌های بعدی ایرانیان یک تحول در خور شأن آرمان‌های کبیر انقلاب اسلامی در قوه قضاییه ایجاد کند به نحوی که هرگاه هر ایرانی در هر کجای ایران و در هر کجای جهان مورد ستم تعدی و ظلم واقع شد اولین پناهگاهی را که می‌جوید قوه‌قضاییه باشد.

علی اکبر گرجی در گفتگو با خبرآنلاین درباره توقعات برآورده نشده انقلابی از قوه قضائیه در چهل سال گذشته گفت: قوه قضائیه در  چهل سال گذشته فقط ۲۰ درصد به این آرمان‌های جمهوری اسلامی ایران نزدیک شده و به نظر من هنوز عمده آن تلاش‌های که باید برای رسیدن به  ماموریت ها و اهدافی که در قانون اساسی جمهوری اسلامی برای قوه قضاییه پیش‌بینی شده هنوز به اصطلاح محقق نشده و قوه قضاییه راه بسیار بسیار دشوار و طولانی برای تحقق آن آرمان ها دارد.

وی افزود: ما هنگامی که قانون اساسی را ورق می‌زنیم، ملاحظه می‌کنیم که انقلابیونی که در تنظیم و تدوین قانون اساسی  نقشی داشتند، به مفهومی به نام عدالت بسیار بسیار تاکید می‌کردند؛ مفهوم عدالت به هر حال جزو آرمان های انقلاب و جزو آرمان های انقلابیون بوده است که  متاسفانه تاکنون نه در حوزه‌های اجرایی و نه در حوزه ی قضاوت و دادگستری ما توانستیم به آن جامه عمل بپوشانیم بنابراین قوه قضاییه باید در مکانیزم ها، نهاد ها و اساسا روش های فعالیت های خود رو بازبینی کند و دست به یکتحول انقلابی بزند تا بلکه امید ها را در دل ها زنده کند و  بتواند به آن اهداف و آرمان‌های قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به ویژه  اصل ۱۵۶ و اصل ۱۵۸ جامه عمل بپوشاند.

این حقوقدان یادآور شد: طبق اصل ۱۵۶ قانون اساسی، قوه قضاییه قوه‌ای است مستقل که پشتیبان حقوق فردی و حقوق اجتماعی تک تک شهروندان ایران است بنابراین مسئول تحقق بخشیدن به عدالت هست. خب اول سوال این‌ است که دادگاه‌های ما چه‌قدر استقلال عملی و کارکردی خود را در چهل سال گذشته توانستند حفظ کنند. نخستین تجلی استقلال قوه‌قضاییه در مفهومی به نام بی‌طرفی نمایان می شود.

وی افزود: بی طرفی به این معنا است که ببنیم برای قوه‌قضاییه هیچ تفاوتی نداشته باشد که علیه چه کسی شکایت شده و به شکایت چه کسی می‌خواهد رسیدگی کند. استقلال قضایی یعنی استقلال در رسیدگی، استقلال در صدور حکم و استقلال در تحقیق؛ الان اساسا در جامعه باوری به وجود آمده است که قوه‌قضاییه نسبت به نهادهای بیرون از قوه به‌خصوص در امور کیفری و امور حساس سیاسی، استقلال و استقامت لازم را ندارد.

این استاد دانشگاه یادآور شد: اگر خدایی نکرده روزی روزگاری در کشوری این امر به وقوع بپیوندَد که قوه‌ عدالت گستر تحت نفوذ قوای قهریه، غیرقضایی و اجرایی باشد، دیگر آن وقت فاتحه‌ نهاد عدالت گستر در آن کشور خوانده می شود و دیگر وقتی که چنین استقلالی زیر سوال رفت قربانی اول و آخر آن آزادی های فردی و گروهی است. در قانون اساسی اصل ۱۵۶ وظیفه نگهبانی از آن را به چه کسی سپرده است؟ به قوه‌قضاییه سپرده است.

وی ادامه داد: من آرزو می کنم برای جناب آقای رییسی که بتواند با درایت، با شجاعت و با دوراندیشی برای ایران و نسل های بعدی ایرانیان یک تحول در خور شأن آرمان‌های کبیر انقلاب اسلامی را در قوه قضاییه ایجاد بکند به نحوی که هرگاه که هر ایرانی در هر کجای ایران و در هر کجای جهان مورد ستم تعدی و ظلم واقع شد اولین پناهگاهی را که می‌جوید قوه‌قضاییه باشد، من آرزو می کنم که جناب آقای رییسی بتواند گام بزرگی در راستای احیای آزادی های فردی و گروهی شهروندان و گسترش عدالت و آزادی های مطلوب بردارد.

گرجی اظهار کرد: امیدوارم آقای رئیسی در مسئله حُسن اجرای قوانین بتواند تدابیری  بیاندیشد که نظارت قوه قضائیه، نظارت کارامد و اثر بخشی باشد. رسیدن به این اهداف اگر با برنامه ریزی درست حقوقی، غیر ایدئولوژیک و غیر تعصبی صورت بگیرد شدنی است.

۲۱۴۲۱۴

کد خبر 1238659

برچسب‌ها