نقد رفتار ۲ سرمربی؛ کاش بدانید چه می‌گویید!

افشین قطبی و علیرضا منصوریان حرف‌های عجیبی می‌زنند. آن‌ها در فوتبال غرب و شرق حضور داشته‌اند و شنیدن این حرف‌ها از آن‌ها بیش از حد باورنکردنی است.

امیرمحمد سلیمانی: یک قانون نانوشته در ایران وجود دارد که هر کس هر اشتباهی کند، آن را پشت سایه مردم پنهان می کند. فرقی نمی کند آن اشتباه چه چیزی بوده و اصلا از چه کسی سر زده است. نکته مهم مسئله نشان دادن مردمی بودن و محبوبیتی است که البته گواهی هم بر آن نیست. علیرضا منصوریان با تاخیری طولانی به نشست خبری پس از بازی می آید، از او محترمانه سوال می شود چرا اینقدر دیر تشریف آورده اید، او هم عصبانی می شود. سفره دلش را باز می کند که چرا هیچکس درک نمی کند او آدم محبوبی است و این محبوبیت نباید باعث غرور شود. سرمربی ذوب آهن در نشست خبری پس از پیروزی اش به جای آن که حرف های غیرفوتبالی را در حاشیه سوالات خبرنگاران مطرح کند، شروع به پند و اندرز می کند. منصوریان با تاخیری طولانی سراغ خبرنگارانی می آید که منتظر او هستند و بعد طلبکار هم می شود که چرا آن ها نمی فهمند او داشته با هوادارانش سلفی می گرفته است.

تصور کنید این اتفاق برای منصوریان در سن‌پائولی رخ می داد. فارغ از آن که او اصلا اجازه چنین حرکتی را به خودش نمی داد، احتمالا در صورت انجام آن با جریمه سنگینی مواجه می شد. در فوتبالی که حتی غیبت بازیکنان و کادرفنی در نشست های خبری با جریمه های سنگین پاسخ داده می شود، سلفی گرفتن بهانه خنده داری برای برهم زدن نظم یک مسابقه فوتبال است. طبق قانون فوتبال ایران، کادرفنی یا بازیکنانی که قرار است در نشست های خبری پس از بازی حضور داشته باشند، 30 الی 45 دقیقه فرصت دارند تا خودشان را به بلندگو خبرنگاران برسانند. با این که منصوریان در حال سلفی گرفتن با هوادارانش دیده شده، او این مسئله را رد کرده است: «دیر آمدن من ربطی به سلفی ندارد. یک بچه 6 ساله آمده بود و من حتی خم شدم که با او سلفی بگیرم و اگر 25 دقیقه هم طول می‌کشید، می‌ایستادم.»

علی‌منصور ابتدا می گوید تاخیرش ارتباطی با سلفی گرفتن ندارد. اما بعدتر می گوید اگر 25 دقیقه هم لازم باشد، برای سلفی گرفتن وقت می گذرد. تناقض عجیبی که در حرف های منصوریان هست، تمامی ندارد: «در مورد دیر آمدن من باید بگویم به علت بارش شدید باران خیس شده بودم. خدای ناکرده قصد بی‌احترامی نداشتم، مشهد شهر امام رضا است.» کدام یک بی احترامی است؟ دیر آمدن سر کنفرانس خبری یا با لباس خیس نشستن مقابل خبرنگاران؟ تصور کنید یورگن کلوپ در هوای همیشه بارانی انگلستان پس از یک ساعت به کنفرانس خبری پس از بازی بیاید. احتمالا این اتفاق هیچ وقت رخ نمی دهد چون کلوپ می داند در هوای بارانی باید چه لباس بپوشد و البته که خیس از باران بودن عیبی نیست که بخواهد پنهانش کند. او سرمربی یک تیم فوتبال است که در هر اتمسفری همراه تیمش است و پاسخی مناسب برای عملکرد شاگردانش ارائه می دهد. کاش علیرضا منصوریان بداند هر چیزی وقت خودش را دارد و قرار نیست وقتی همه خبرنگاران منتظر او هستند، او پاسخ هوادارانش را بدهد.

مورد افشین قطبی اما عجیب تر است. سرمربی فولاد که سابقه فعالیت در ژاپن، چین و آمریکا را دارد، از این که علی دایی پس از پایان بازی با او دست نداده ناراحت است. احتمالا قطبی هنوز هم شناخت واضحی از فوتبال ایران ندارد. سرمربی سابق تیم ملی ایران کوچکترین حرکتی را سوظن احساس می کند و فکر می کند باید برای آن ها پاسخی داشته باشد. این که علی دایی پیش از آغاز بازی با او خوش‌وبش کرده است و پس از پیروزی مقابل تیم قطبی برای خداحافظی پیش او نرفته است، حرکت زشتی است؟ شاید اگر دایی بازی را باخته بود و نمی خواست با قطبی رودررو شود، انتقاد سرمربی فولاد خوزستان منطقی تر بود. آیا لیگ برتر مهمانی است که پس از آمدن و پیش از رفتن با یکدیگر سلام و علیک کنیم؟ این اتفاق در همه جای دنیا رخ می دهد. هیچکس انتظار خاصی از رقیبش ندارد و می داند آن چیز که اهمیت دارد، اتفاقات درون زمین است. 

قطبی از دور اتفاق هایی را در فوتبال ایران دیده و فکر می کند همیشه همه چیز برای کری خواندن است. برای یک سرمربی که از شرق تا غرب را با فوتبال زندگی کرده، داشتن توهم توطئه چیز خطرناکی است. هیچکس قرار نیست در زمین برای قطبی مشکل ایجاد کند و اگر هم کسی قرار باشد بحرانی برای فولاد خوزستان ایجاد کند، قطعا سرمربی رقیبی نیست که در طول فصل تنها 180 دقیقه او را می بیند. علی دایی به شهرقدس رفته، از افشین قطبی استقبال کرده، تیمش را هدایت کرده، یک پیروزی ارزشمند را کسب کرده و راهی خانه شده است. چه چیزی این وسط دلگیرکننده است؟ چون ده سال پیش افشین قطبی جانشین علی دایی در تیم ملی شده، حالا علی دایی با افشین قطبی خداحافظی هم نمی کند؟ دایی درباره پایان بازی با فولاد خوزستان می گوید: «من متاسفم که بعضی‌ها چنین افکاری را در ذهن‌شان پرورش می‌دهند، درباره این مسئله که من مشکل داشته‌ام باید بگویم پس چرا اول بازی صحبت کردم؟ آیا هر کسی که خوب حرف بزند باشخصیت است؟ شخصیت را شما در چه می‌بینید؟ شخصیت خیلی جنبه‌ها دارد، نمی‌شود فقط در حرف قشنگ زدن ببینیم. نیمکت فولاد که بیشتر از ما اعتراض کرد و سرمربی فولاد هم با آن هم اعتراضی که کرد، ولی از داور کارت هم نگرفت.»

در همه جای دنیا چنین رفتار هایی جریمه دارند. اصلا یکی از دلایل اصلی رخ ندادن چنین اتفاق هایی جریمه هایی است که می تواند هر سرمربی یا بازیکنی را نقره داغ کند. علی منصوریان باید قوانین لیگ برتر را بپذیرد و افشین قطبی هم نباید هر رفتاری را سوظن بداند.

41255

کد خبر 1238905

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =