افشاگری یک مقام اطلاعاتی درباره جلسه‌ای مهم در برج ترامپ، علیه ایران

رییس شرکت امنیتی بدنام "بلکواتر" سابق در مصاحبه‌ای بر خلاف اظهارات سابقش نزد یک کمیته در کنگره آمریکا، برگزار شدن نشستی مناقشه‌برانگیز در سال ۲۰۱۶ در برج ترامپ و حضورش در این نشست به همراه پسر بزرگ دونالد ترامپ و یک نماینده عربستان و امارات را تایید کرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، شبکه تلویزیونی الجزیره، طی یک گفتگوی مفصل با «اریک پرینس» تاجر صاحب نام و موسس شرکت امنیتی خصوصی «بلک واتر (آکادمی)» گفتگو کرده است.  این مقام امنیتی به دیدار سال ۲۰۱۶ خود با فرزند ارشد «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری امریکا و دو نماینده از امارات و عربستان را که با هدف توطئه‌چینی علیه ایران صورت گرفته بود، تایید کرد.

وی برای نخستین بار تایید کرد که این نشست در اوت ۲۰۱۶ (مرداد ۱۳۹۵) و همزمان با رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در برج ترامپ برگزار شده و در آن درخصوص «سیاست ها در قبال ایران» بحث و گفت وگو شده بود.

این در شرایطی است که پرینس پیشتر در شهادت خود در کنگره آمریکا، هرگونه دخالت در کارزار انتخاباتی ترامپ را منکر شده بود.

زمانی که «مهدی حسن» مجری برنامه الجزیره از او درخصوص علت عدم افشای این دیدار در جلسه کنگره پرسید، پرینس این موضوع را منکر شد و متن قرائت شده در برنامه از اظهارات او در جلسه یاد شده را نادرست خواند.
خبر دیدار «دونالد ترامپ جونیور» با پرینس و «جرج نادر» را نخستین بار نشریه نیویورک تایمز سال گذشته منتشر کرده بود.

به نوشته این رسانه، نادر که چهره ای مرموز و بانفوذ در هیات حاکمه امارات و عربستان سعودی است، رابط میان ولیعهدان دو کشور با ترامپ، درست سه ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بوده است.


نیویورک تایمز نوشته بود که نادر در دیدار با ترامپ جونیور، اشتیاق شاهزادگان عربستان و امارات برای کمک به پیروزی پدر او در انتخابات ریاست جمهوری را آشکار ساخته و گفته بود که به عقیده آن ها، ترامپ می تواند «خلاء قدرت ایجاد شده در خاورمیانه در پی سیاست های باراک اوباما را پر کند».(اینجا)


بخش دیگری از گزارش نیویورک تایمز که مورد توجه رسانه ها قرار گرفت، طرحی بود که نادر در آن زمان برای ضربه زدن به اقتصاد ایران با هدف فشار به تهران برای دست کشیدن از برنامه هسته ای، در دست تهیه داشته است.

نیویورک تایمز اشاره نکرده بود که این طرح تا چه اندازه مورد حمایت ابوظبی قرار داشته و آیا سرانجام به اجرا درآمده یا بررسی آن متوقف شده است.

این گزارش در زمان خود روزنه‌ای بر روابط پشت پرده مقامات دولت کنونی آمریکا با عربستان تعبیر شد که می‌تواند چرایی چشم‌پوشی کاخ سفید از جنایات متعدد حاکمان سعودی باشد.

اخیرا در همین ارتباط تارنمای خبری «دیلی بیست» گزارش داده بود که در سفر هفته گذشته «جرد کوشنر» داماد ترامپ به عربستان، کارکنان سفارت آمریکا برخلاف پروتکل دیپلماتیک از حضور در دیدارهای خصوصی او با «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان و دیگر مقام‌های این کشور منع شده بودند.(اینجا)

بر اساس متن شهادت‌هایی که او در آن سال در نشستی با کمیته‌ اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا داشته، او اصلا اشاره‌ای به برگزاری این نشست نکرده است. سال گذشته میلادی روزنامه‌ نیویورک تایمز گزارش کرد که اریک پرینس سازمان دهنده این نشست در سال ۲۰۱۶ در برج ترامپ با دونالد جونیور، پسر بزرگ دونالد ترامپ و جورج نادر ، تاجر لبنانی ــ آمریکایی بوده است و همچنین جورج نادر در نشست فاش کرده که امارات و عربستان خواهان کمک به ترامپ برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری هستند. همچنین گزارش شد که در این نشست، استفن میلر دستیار ارشد فعلی کاخ سفید و جوئل زامل، کارشناس اسرائیلی شبکه‌های اجتماعی نیز حضور داشته‌اند.

اریک پرینس برادر بتسی دِووس ، وزیر آموزش آمریکا است، او در پاسخ به پرسش مهدی حسن، مجری این شبکه که چرا در شهادت‌هایش در کنگره برگزار شدن این نشست را افشا نکرده مدعی شد که او در این شهادت‌هایش برگزار شدن نشست را تایید کرده است. با این حال هنگامی که در این مصاحبه متن پاسخ او به کنگره برایش قرائت شد، گفت‌ که این متن "غلط" است و این صحبت با تعجب مخاطبان مصاحبه او همراه شد.

او در ادامه‌ تاکید کرد که همه صحبت‌هایی که در آن روز مطرح شده در این متن پیاده نشده است.

مهدی حسن همچنین در این مصاحبه از اریک پرینس در خصوص کتاب خاطراتش و این که او در این کتاب از عراقی‌ها با لفظ "وحشی‌ها" یاد کرده و همچنین قتل عامهایی که اعضای شرکت امنیتی بلکواتر زیر نظر او در عراق علیه شهروندان این کشور مرتک شدند، پرسش کرد.

اریک پرینس در پاسخ مدعی شد که او این لفظ را برای "تروریستها" به کار برده و مشکلی با این که تروریست‌ها را وحشی بخواند ندارد.

با این حال مهدی حسن در ادامه‌، اظهار کرد: تیم شرکت امنیتی متعلق به اریک پرینس نه برای "آزاد کردن" تروریست‌ها ،‌ بلکه برای آزاد کردن شهروندان عراقی اعزام شده است.

این در شرایطی است که آمریکا در ماه‌های گذشته در تلاش برای حمایت از بن سلمان پس از افشای نقش او در قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار سعودی بوده است.(اینجا)

۵۲۳۱۰

کد خبر 1239484

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =