هانت: انگیس به دنبال بازگرداندن کودکان داعشی است

ایسنا نوشت: وزیر امور خارجه انگلیس در اظهاراتی در واکنش به مرگ نوزاد شمیمه بیگم معروف به "عروس داعش" در سوریه، گفت، لندن مشغول بررسی راه‌هایی برای بازگرداندن فرزندان اتباع انگلیسی پیوسته به گروه تروریستی داعش در سوریه به انگلیس است.

به‌ گزارش روزنامه‌ گاردین، این اظهار نظر جرمی هانت، وزیر امور خارجه انگلیس نشان‌دهنده تغییر آشکار در سیاست دولت این کشور در پی مرگ فرزند شمیمه بیگم در اردوگاهی در سوریه است.

جرمی هانت اظهار کرد، فرستادن مقامات بریتانیا برای نجات دادن فرزند نوزاد این دختر ۱۹ ساله عضو گروه تروریستی داعش از کمپی در سوریه برای آنها بیش از حد خطرناک بوده و شمیمه بیگم خودش می دانسته وقتی به اراضی می‌رود که سابقا تحت کنترل گروه تروریستی داعش بوده، دیگر نمی‌تواند روی کمک های کنسولی انگلیس حساب باز کند.

با این حال به نظر می‌رسد که جرمی هانت از تغییری در سیاست‌های دولت بریتانیا به منظور تلاش برای بازگرداندن کودکان اتباع انگلیسی پیوسته به داعش صحبت کرده است .

او گفت‌، وزارت امور خارجه انگلیس هم اکنون در حال همکاری با اداره توسعه بین‌المللی دولت این کشور به منظور بررسی راههایی برای ایجاد ارتباط و خارج کردن کودکان انگلیسی از کمپ‌ها در سوریه است.

این اظهار نظرهای جرمی هانت درباره شمیمه بیگم که به دستور ساجد جاوید ، وزیر کشور انگلیس شهروندی‌اش لغو شد، اولین واکنش یک مقام ارشد دولت بریتانیا به مرگ کودک نوزاد این دختر نوجوان در سوریه است.

جرمی هانت به بی.بی.سی گفت‌: شمیمه بیگم خودش تصمیم گرفت یک کشور آزاد را ترک کرده و به یک سازمان تروریستی بپیوندد و ما باید به فکر امنیت مقامات بریتانیایی که به عنوان نماینده دولت به آن منطقه جنگی اعزام می‌کنیم ، باشیم.

وی در مورد این که چرا مقامات بریتانیایی نتوانستند برای نجات این کودک به اردوگاه محل حضور وی در سوریه بروند در حالی که خبرنگاران برای مصاحبه با بیگم و دیگران در آن جا حضور پیدا کرده بودند، گفت‌، خبرنگاران از "میزانی از امنیت" برخوردار هستند و در ادامه افزود: "فرستادن یک مقام دولتی انگلیس به یک منطقه جنگی در وضعیتی که نسبت به در خطر بودن جان مقامات ما در آن جا هشدار داده می‌شود، یک موضوع بسیار متفاوت است."

هانت در ادامه خاطر نشان کرد: شمیمه بیگوم هنگامی که تصمیم به پیوستن به داعش گرفت، می دانست دارد به کشوری می‌رود که در آن جا هیچ سفارتخانه ای نیست و هیچ کمک کنسولی برای او وجود نخواهد داشت و من فکر می‌کنم که این تصمیمات هر چند که ناخوشایند هستند قطعا تبعاتی را در پی دارند.

این‌ در حالی است که وزیر کشور انگلیس همچنان نسبت به مناقشه مربوط به مرگ کودک نوزاد شمیمه بیگم و همچنین گزارشات در خصوص لغو شهروندی دو زن بریتانیایی دیگر پیوسته به داعش که همراه با کودکانشان در سوریه نگهداری می‌شوند مورد انتقاد قرار گرفته است.

49311

کد خبر 1239936

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =