۲ نفر
۲۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۳
دلیل انتخاب نشدن سرمربی تیم ملی مشخص شد

مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال معتقد است که سیستم و چرخه معیوب فوتبال می‌بایست درست شود و آقایانی که به زعم او خوب نسخه می‌نویسند و سخنرانی می‌کنند باید این مشکلات را رفع کنند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، مهدی تاج در جلسه توجیهی و دانش‌افزایی داوران و کمک داوران الیت فوتبال، اظهار داشت: خیلی خوشحالم که توفیق پیدا کردم در جمع داوران حضور دارم. ما چیزی که از داوران انتظار داریم این است که وحدت رویه را در داوری سرلوحه کارشان قرار دهند و اختلاف در اداره مجموعه‌های داوری را از بین ببریم. به‌هرحال فوتبال هوادار و طرفداران زیادی دارد و امروز بعد از فوتبال با یک فاصله معناداری فوتسال قرار دارد. البته به لحاظ تعداد هوادار می‌گویم، نه اهمیت. این موضوع مفهومش این است که برای این قشر عظیم که دلواپس فوتبال هستند، باید یک فکری کنیم. به هر جهت ممکن است با یک سوت حساسیت به وجود بیاید و یکسری مریض هستند که داوران را متهم می‌کنند و آدم مریض را هم نمی‌توان کاری کرد.

وی ادامه داد: عمده باشگاه‌ها، مدیران باشگاه‌ها و هواداران فوتبال همه داوری را سالم می‌بینند، ولی معتقدند که اشتباه در آن را باید مدیریت کرد و این یک بحث دیگر است. من ابتدا انتظارم این است که اشتباهات تأثیرگذار را باید به حداقل برسانیم. من از کمیته داوران و آقای فغانی تشکر می‌کنم. ما باید سیستم VAR را به فوتبال‌مان بیاوریم. الان ما امکانات این موضوع را تا حد زیادی فراهم کردیم و امکان اینکه دربی را با سیستم VAR برگزار کنیم، داریم، ولی باید مجوزهایش را بگیریم و این‌طور نیست که ما تصمیم بگیریم و اجرا کنیم. در این برنامه پنج بخش وجود دارد، یک بخش آموزش است که دوستان در قطر در یک دوره هفت روزه آموزش می‌بینند، مراحل دوم، سوم و چهارم را ما باید انجام بدهیم، مرحله پنجم را هم مجوز است که باید بگیریم که من به شخصه دنبال این موضوع هستم. 

رئیس فدراسیون فوتبال افزود: من اصرارم بر این است که کمیته داوران اولویتش این باشد که این مراحل طی شود. ما دیر یا زود باید این کار را بکنیم و چه بهتر که این کار را الان انجام دهیم. حساسیت نیم‌فصل دوم خیلی زیاد است و از طرفی هم نتایج خیلی به هم نزدیک است. ما چند سال پیش بود که پنج جام تهیه کردیم، یک جام به اصفهان برده شد و جام‌هایی به تبریز، تهران و ... بردیم. شرایط طوری بود که قهرمان در روز آخر مشخص شد. امسال هم از همین الان چنین شرایطی پیش آمده و به همین دلیل حساسیت‌ها زیاد است. مسئله بعدی این است که باشگاه‌ها هزینه‌های زیادی کردند و درآمد هم ندارند. تلویزیون یک بار نمی‌گوید چه کسی این فوتبال را به این روز رساند؟ ما نتایج را کاری نداریم، نتایج ما الان بهترین نتایج از اول بوده است تا الان.

وی خاطر نشان کرد: این فوتبال الان کم درآمد شده و پول داوری و خیلی از بخش‌ها را نداریم که بدهیم و سرمربی تیم ملی را نمی‌توانیم انتخاب کنیم. چه کسی فوتبال را به این شرایط رسانده است؟! گفتن اینها شهامت می‌خواهد. همه می‌دانیم چه کسانی این کارها را کردند. همان‌ها را بیاییم محاکمه کنیم و بخواهیم توضیح بدهند. بعضی‌ها می‌توانند بگویند و بعضی‌ها هم نمی‌توانند بگویند. سؤال من این است که مجلس شورای اسلامی مگر در مصوبات مواد 92، 93 و 94 برنامه ششم نگذاشت. در بند 92 گفت که کشور هیچ کمکی نباید به فوتبال حرفه‌ای داشته باشد. من در ریز بحث‌های شفاف مالی هستم، چون کارم است. اگر موردی هم باشد دستگاه‌های نظارتی می‌گویند که برای چه پول دادید؟ همین دیروز دو دستگیری توسط آگاهی داشتیم که یک مدیر تدارکات و یک بازیکن بوده است. ما اینها را رسیدگی می‌کنیم. ما فضای داوری، مربیان، تیم‌ها را کنترل می‌کنیم. پلیس امنیت، آگاهی و چند نهاد نظارتی دیگر هم در بخش کمیته اخلاق در سطح بسیار خوبی به ما کمک می‌کنند، ولی با این دستگیری‌ها مسائل حل می‌شود؟ 

تاج در ادامه گفت: قانون و اجرای قانون برعهده مجلس است. قانون‌گذار گفته است که به هیچ وجه به ورزش حرفه‌ای کمک نشود و همین قانون‌گذار در بند بعدی گفته که صداوسیمای جمهوری اسلامی مکلف است حقوق فوتبال را پرداخت کند و این بند را نتوانستند اجرا کنند. ما چند بار باید در مجلس جلسه بگذاریم و بگوییم و این سؤال را بپرسیم که چرا این بند اجرا نشده است؟ مجلس قانون را تصویب کرده، ابلاغ شده و شورای نگهبان هم تایید کرده، ولی اجرا نشده است! پرسپولیس و ذوب‌آهن برای برگزاری بازی‌های آسیایی‌شان با مشکلات مالی مواجه بودند. ما تیم ملی فوتبال را نمی‌توانستیم اعزام کنیم. 

وی با بیان اینکه باید سیستم و چرخه معیوب فوتبال را درست کنیم، تصریح کرد: ابتدا باید درآمد فوتبال را شفاف کنیم، الان در مجمع فوتبال آقای فغانی، اصفهانیان و رفعتی بودند و تمام بودجه‌ها را منتشر کردیم، ولی درآمد فوتبال برای اداره آن کافی نیست. نه اینکه در دنیا هم همین‌طور است، نه در دنیا فوتبال یک صنعت است و یک عده برای سهام بعضی از باشگاه‌ها دست و پا می‌شکنند. این آقایانی که خوب نسخه می‌نویسند و خوب سخنرانی می‌کنند بیایند این مشکلات را رفع کنند. شما تیم را در جایی دارید که کارخانه دارد، یعنی کارخانه‌ها تیم‌داری می‌کنند. من حتی به عنوان رئیس فدراسیون هم از کارخانه‌ای خواسته‌ام که چند تیم بانوان را تحت پوشش قرار دهد. ما همین کارها را هم کردیم که الان در فوتسال آسیا، اول هستیم.

رئیس فدراسیون فوتبال افزود: ما قانون را پذیرفتیم، ولی اصلاح قانون این است که شما نگویید ذوب‌آهن تیم داده است. باشگاه‌های ما باید کارخانه‌داری کنند، نه اینکه کارخانه‌های ما تیم‌داری کنند. ما باید درآمدهای فوتبال را از محل حقوق شناخته‌شده‌اش پرداخت کنند، حق پخش، تبلیغات کنار زمین هست. درآمد ما که سال گذشته زیاد بوده، از محل درآمد جام جهانی و AFC بوده است. 

256 43

کد خبر 1240224

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =