۹۵ درصد کارفرمایان به تکالیف قانونی خود در برابر نیروی کار عمل می‌کنند/ راه عبور از مشکلات، اعتماد به بخش خصوصی است

همایش تامین اجتماعی و کارفرمایان و جشنواره تجلیل از چهره های برتر حوزه کارآفرینی استان کهگیلویه و بویراحمد با حضور جمعی از کارفرمایان و فعالان اقتصادی، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری، مدیرکل امورفرهنگی کارفرمایان سازمان تامین اجتماعی   ، مشاور اجرایی معاونت فرهنگی اجتماعی این سازمان و مدیرکل تامین اجتماعی استان در یاسوج برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از یاسوج، مدیرکل تامین اجتماعی استان کهگیلویه و بویراحمد در این همایش گفت :صاحبان اصلی تامین اجتماعی ، کارفرمایان هستند و این سازمان با کمک کارفرمایان از اشتغال و نیروی کار حمایت  و در جهت رشد تولید و اقتصاد کشور حرکت می کند .

     عباس نورمحمدی گفت:حدود ٤٣ میلیون نفر از جمعیت کشور تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی هستند و ضرورت دارد منابع مالی که بخش اعظم آن حق بیمه هاست ، بموقع تامین شود تا سازمان بتواند به تعهدات خود در مقابل بیمه شدگان عمل و خدمات بیمه ای و درمانی را به آنان ارایه کند .

     وی افزود : بخشودگی جرایم بیمه ای کارفرمایان در سه سال متوالی نشانه حمایت سازمان از بخش خصوصی و کارفرمایان و داشتن عزم جدی برای رونق تولید و کسب و کار است .

     رئیس اتاق بازرگانی یاسوج در این همایش گفت : تامین اجتماعی و بخش خصوصی ، شرکای اجتماعی هستند و باید حال و روز بهتری داشته باشند، اما اکنون این گونه نیست و سازمان تامین اجتماعی که در شرایط سخت به دولت ها کمک می کرد ، اینک در پرداخت حقوق مستمری بگیران خود با مشکل رو به رو شده است .

     جبار کیانی پور افزود : بیش از سه میلیون بازنشستگی خارج از موعد ، فشار زیادی بر تامین اجتماعی وارد کرده اند و از طرف دیگر ، کارفرمایان نیز که صاحبان این سازمان هستند ، در پرداخت حق بیمه دچار مشکل شده اند .

     مدیر کل فرهنگی و اجتماعی کارفرمایان سازمان تامین اجتماعی  نیز گفت : سیاست های کلان نظام تامین اجتماعی در مجمع تشخیص مصلحت نظام در دست بررسی است و در صورت تصویب و اجرای آن ، بخش مهمی از مشکلات برطرف خواهد شد.

     رضا معینی اظهار داشت: با تصویب این سیاست ها که هم اکنون در مرحله بررسی است ، دیگر هیچ‌کس اجازه دست اندازی به منابع تامین اجتماعی را نخواهد داشت.    

     معینی گفت: راه عبور از مشکلات در حوزه تولید و اشتغال، اعتماد به بخش خصوصی است که در بسیاری از موارد موفق تر از بخش‌های دولتی عمل می کند.  

     وی گفت : تامین اجتماعی یک سازمان مستقل و غیر دولتی است و دو برابر یارانه دولت هزینه می کند .  

     معینی اظهار داشت :  در هیچ کجای دنیا سابقه ندارد که فرد با ۴۰ سال سن بارنشسته شود ، اما این موضوع بر سازمان تامین اجتماعی تحمیل شد و در حال حاضر بیش از ۲۵ درصد منابع سازمان در این بخش هزینه می شود .

     وی اشتغال، کارآفرینی و تولید را چالش های اصلی نظام تامین اجتماعی ذکر کرد و گفت : هر چه وضعیت اشتغال بهتر باشد، حال تامین اجتماعی هم خوب است .

     مدیرکل امورفرهنگی کارفرمایان سازمان تامین اجتماعی افزود : تامین اجتماعی بدون کارگر و کارفرما معنا ندارد و اگر کشوری بخواهد پویا باشد ، باید کارآفرینان آن پویا و فعال باشند .

     وی گفت : ۹۵ درصد کارفرمایان ما با وجود سرایط سخت اقتصادی به تکالیف قانونی خود در برابر نیروی کار عمل می کنند که این عمل شایسته تقدیر است ‌.

     معینی تصریح کرد: با نشست هایی که هر ماه با تشکل‌های کارفرمایی برگزار می شود ، مشکلات آنها احصا و دسته بندی و بسیاری از آنها برطرف شده است. یکی از خواست های اصلی تشکل های کارفرمایی و بخش خصوصی ، احیای شورای عالی تامین اجتماعی و مشارکت در تصمیم گیری ها است. البته خواست آنها شفاف و روشن است ، می خواهند در تصمیم گیری ها مشارکت داشته باشند. با احیای شورای عالی تامین اجتماعی ، نظارت ها بیشتر و تصمیم گیری به صورت کارشناسی انجام می شود. 

     معینی اظهار داشت: برای رفع دغدغه‌های کارفرمایان ، سازمان تامین اجتماعی این تعامل ها را به صورت مستمر ادامه می دهد. 

     وی افزود : در راستای کم شدن مشکلات کارفرمایان، سازمان تامین اجتماعی با همه پیچیدگی های قانونی ، شورای تلقیح و روان سازی بخشنامه ها و دستورالعمل ها را تشکیل داد و بخشنامه ها با حضور کارفرمایان بازنگری شد . 

     وی گفت: از سال آینده سازمان تامین اجتماعی وظیفه دارد به صورت رایگان به کارفرمایان مشاوره کارگاهی بدهد. 

     معینی تاکید کرد : راه عبور از مشکلات در حوزه تولید و اشتغال، اعتماد به بخش خصوصی است که در بسیاری از حوزه ها موفق تر از بخش‌های دولتی عمل می کند.

     معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد نیز در این نشست گفت: کشور در یک جنگ اقتصادی قرار دارد ؛ بنابراین همه باید مدارا کنیم و دست به دست هم بدهیم تا مشکلات و آسیب ها کمتر شود .

     مهندس عزیز فیلی گفت : در شرایط کنونی تامین اجتماعی هم مسکلاتی دارد که باید حمایت سود تا بتواند از عهده تعهدات سنگین خو برآید .

     در پایان این همایش، چهار چهره برتر حوزه کارفرمایی استان معرفی و از آنان تقدیر شد. خانم مریم دیباجی مدیر شرکت طبیعت زنده ، حمید شکرانی مدیر شرکت سپاهان موکت ، نصرت اله رئیس زاده مدیر شرکت نماسازان مروارید و غلامحسین رضایی مدیر کارخانه آرد مارون ، کارفرمایانی بودند که در این همایش از آنان تقدیر به عمل آمد .

46

کد خبر 1240369

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =