فوتبالی‌ها با یک مصاحبه همه پاداش‌های‌شان را می‌گیرند!

حمید احمدی و محمدرضا سنگ‌سفیدی بعد از کسب قهرمانی با مس ورزقان در لیگ‌برتر فوتسال به کافه خبر آمدند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ بعد از کسب قهرمانی در رقابت های لیگ برتر فوتسال، حمید احمدی و محمدرضا سنگ‌سفیدی دو ستاره ملی پوش تیم مس ورزقان در کافه خبر حاضر شدند و درباره وضعیت این روزهای خودشان صحبت کردند. از صحبت درباره کم توجهی به بچه‌ های فوتسال تا اینکه قهرمانی در رقابت های جام جهانی اصلا رویا نیست و با برنامه ریزی به حقیقت تبدیل می شود.

از همین بازی آخر شروع کنیم که منجر به قهرمانی شما در لیگ فوتسال شد. در یک نیمه همه چیز را تغییر دادید و در جو فوق العاده اصفهان موفق به کسب همچین عنوانی شدید.
احمدی: این فصل یکی از سخت ترین فصل های لیگ بود. چراکه مرحله پلی آف هم داشت. ما هم می دانستیم بازی با گیتی پسند خیلی سخت است اما تیم خودمان هم قدرتمند است. می خواستیم در بازی رفت نتیجه خوب بگیریم اما موفق نشدیم. در بازی برگشت ولی همه چیز تغییر کرد قهرمانی را جشن گرفتیم.

بین دو نیمه چه اتفاقاتی افتاد؟ شما ۳-۱ عقب بودید و به یکباره پیروز میدان شدید.
احمدی: ما می دانستیم که به هر حال قدرت شکست دادن حریف را داریم. به همین خاطر با همه توان بازی کردیم و بعد از گل دوم روحیه مان دو چندان شد.
سنگ‌سفیدی: امسال بیشتر از فوتسال بازی ها شبیه شطرنج بود. ابتدا گفتند بازی ها پلی آف است و ما ۴ هفته اول را به دلیل آسیا از دست دادیم. در آسیا نتیجه گرفتیم و بعد در لیگ به رده دوم رسیدیم. دوباره در ۴ هفته پایانی چند بازیکن اصلی استراحت کردند. در پلی آف هم انگار لیگ تازه برای مس شروع شد. هر ۶ بازی را قوی ادامه دادیم و گیتی پسند که ۳۶ هفته صدر جدول بود آنجا که باید نتیجه می گرفت به دلیل خستگی بازیکنان نتیجه نگرفت. به نوعی قهرمانی هم برای شان تکراری شده بود. اما ما برنامه داشتیم و پله پله جلو رفتیم.

چندمین قهرمانی بود؟
سنگ‌سفیدی: پنجمین قهرمانی در ۶ سال بازی در لیگ برتر. همه این ها لطف خداست و اینکه رفقای خوبی دارم. رفقایی که با آنها یک دل هستم و در نهایت به هدف می رسم. این بزرگ ترین عاملی بوده که در این چند ساله باعث شده به هرچیزی می خواهم برسم.

شما از شهری در لیگ فوتسال بازی می کنید که اسمش تا قبل از شما خاطره تلخ زلزله را یادآوری می کرد. اما در آسیا انقدر همه چیز شیرین بود که در سالروز آن حادثه شما قهرمان شدید. الان با مردم آنجا صحبت می کنید خیلی خوشحالند که اسم شهرشان را با تیم شما می شناسند.
احمدی: خوشحالی ما این است که با وجود محروم بودن شهرستان ورزقان این افتخارات را آوردیم و باعث شادی شدیم. ما خیلی خوشحالیم که توانستیم حداقل یک دلخوشی کوچک برای مردم داشته باشیم. اینکه با ۱۳ اتوبوس تا اصفهان آمدند و حمایت کردند برای ما خیلی باارزش بود. ما امسال هم می جنگیم تا با قهرمانی در آسیا دوباره مردم را شاد کنیم.

سنگ‌سفیدی: من بار اول که رفتم ورزقان هیچ چیز آنجا نبود. آدم واقعا ناراحت می شد که مردم انقدر محروم زندگی می کردند. فکر می کنم این تیم خیلی به خوشحالی مردم کمک کرد. باعث دیده شدن مردم و شهر شد چون وقتی این تیم هست باعث می شود امکانات به سمت شهر بیاید تا تیم هم نتیجه بگیرد. فکر می کنم مدیران مس واقعا کار بزرگی کردند. باعث شدند مردم حداقل وضع شان نسبت به قبل بهتر شود و آرامش و دلخوشی حتی کوچکی داشته باشند.

کنار شما از همان محل نیز بازیکنانی حضور داشتند و این هم از اتفاقات خیلی خوب بود.
احمدی: بالاخره منطقه ای که تیم لیگ برتری دارد و قهرمان آسیا می شود باعث شده توجه به شهر جلب شود. خدا را شکر ما ۴-۵ بازیکن از ورزقان داشتیم و حالا امیدوارم این بازیکنان هم پیشرفت بیشتری داشته باشند و به تیم ملی برسند.

تا قبل از این وقتی می گفتند تبریز همه از تراکتور و فوتبال حرف می زدند اما الان حرف شما هم هست.
سنگ‌سفیدی: در تبریز همیشه یک سری جو منفی بود که می گفتند نمی گذارند تبریز قهرمان شود. اما مس سنت شکنی کرد. چرا نمی شود قهرمان شد؟ با برنامه و هدف داشتن می شود. معلوم است که اگر فقط حرفش را بزنیم نمی توانیم قهرمان شویم. الان مس به نوعی باعث شناخته شدن آذربایجان و تبریز در آسیا و دنیاست. این دیگر از ایران و آسیا فراتر است.

احمدی: این تعصب و شور آذری ها برای همه شناخته شده است. در بازی رفت اولین بار بود که ۶ هزار نفر به سالن آمدند. این نشان می دهد تیم جایگاه خوبی دارد و می خواهیم باز هم قهرمان آسیا شویم.

الان وضعیت تیم ملی چطور است؟ درباره جام جهانی بعدی هم بگویید.
احمدی: ما اردوهایی در پیش داریم. فدراسیون در حال رایزنی برای برگزاری بازی های تدارکاتی است و امیدواریم شرایط برای حضور خوب باشد. کم توجهی اما همه می دانند وجود دارد. الان بچه ها هنوز پاداش آسیایی قبلی را نگرفتند. یک مقدار کم توجهی در همه زمینه ها به فوتسال زیاد است. از پخش بازی ها بگیرید تا اینکه ما حتی بعضی وقت ها مشکل لباس داریم. انشالله یک طوری باشد که توجهات هم بیشتر شود. این رشته واقعا می تواند در فینال جام جهانی حاضر باشد.

نسل شما تقریبا آخرین جام جهانی خودش را تجربه خواهد کرد. این نسل شاید الان در اوج پختگی برای رسیدن به فینال باشد.
احمدی: ما هم همین را می گوییم. وقتی به راحتی تیم های بزرگ را در تورنمنت ها شکست می دهیم و یک بار هم تا ۴ تای آخر رفتیم، چرا نمی توانیم در جام جهانی فینالیست یا قهرمان شویم؟ توجه اما باید بیشتر باشد. ما نیاز به این داریم که با برزیل و اسپانیا بازی کنیم.

سنگ‌سفیدی: به نظر من هم الان بهترین نسل فوتسال را در اختیار داریم، نیروی انسانی داریم، برنامه داریم... . باور کنید برزیل خودش تا الان ۲۰ بار خواسته با ما بازی کند. حالا به خاطر کمبود پول با این تیم ها بازی نمی کنیم. در حالی که این پول ها اصلا برای فدراسیون پولی نیست.

درباره پاداش ها صحبت کردید. الان پاداش شما چقدر است؟ فکر کنم مثل همیشه همان ۱۰۰ دلار، ۲۰۰ دلار؟
احمدی: والا از همان ۲۰ سال پیش زمان آقای مایلی کهن تا زمان آقای حیدریان همان ۱۰۰ دلار بود. فکر کنم ۲۰ سال بعد هم همین ۱۰۰ دلار باشد و هیچ چیز روی این پاداش ها تاثیر نداشته باشد!

سنگ‌سفیدی: فوتسالی ها یک مقدار خجالتی هم هستند و حرف نمی زنند، مسئولین هم تا جایی که می شود از این قضیه سو استفاده می کنند!

شما یکی از آن ۵ ستاره فدراسیون هستید اما انگار برای مسئولین از همه کم نور تر...
سنگ‌سفیدی: ببینید اصلا بحث مقایسه نیست. فوتبال در همه جای دنیا با سایر ورزش ها فرق دارد. اما چطور فوتسال برای فدراسیون مثل فوتبال نیست. اگر فوتبالی ها یک مصاحبه و اعتراض داشته باشند، سریع پول در همان رختکن به آنها داده می شود. اصلا بحث پول نیست ولی اینکه در توجه کردن فرق می گذارند مهم است.

احمدی: به هر حال شما وقتی در یک جمعی هستید و به شما کم توجهی می شود حس خوبی دریافت نمی کنید.

این بالا رفتن قیمت دلار باعث شده خیلی از بازیکنانی که ما در شهرهای کشور می دیدیم دیگر برای تیم های ایرانی بازی نمی کنند. مثلا خیلی ها به آذربایجان، گرجستان یا کشورهای دیگر رفتند. با اینکه شاید قراردادهای آنها زیاد نباشد اما همین اختلاف قیمت باعث شده شرایط آنجا بهتر باشد. شما اما اینجا هستید و همچنان در لیگ برتر بازی می کنید. وضعیت برای خودتان از این نظر چطور است؟
احمدی: خودتان هم می دانید این شرایط اقتصادی سخت باعث شد حتی بعضی از تیم ها در بازی ها شرکت نکند. ما همان پولی که ۵ سال پیش می گرفتیم الان هم می گیریم. تیم ها هم دیگر با رغبت کمتری حاضر به شرکت در مسابقات می شوند. در کشورهای دیگر بازیکنان ایران را واقعا روی سرشان می گذارند. بازیکنان ملی پوش که پول خوبی می گیرند اما بازیکن های درجه ۲ یا ۳ در کشورهای دیگر اندازه درجه یک هایی که در ایران بازی می کنند پول می گیرند.

بعد جالب اینجاست هرچقدر لیگی که می روند سطحش پایین باشد، زندگی کردن در کشوری که بازیکنان می روند هم راحت تر است. از لحاظ هزینه ها و ... .
سنگ‌سفیدی: من خودم کلا حق را به بازیکن می دهم. بازیکن مثلا در ایران ۸۰ میلیون قرارداد دارد. این بازیکن اگر تیمش قهرمان نشود نهایتا ۳۰ میلیون می گیرد. همین بازیکن اگر یک قرارداد ۱۰۰۰ دلاری هم ببندد در طول ۱۰ ماه حداقل ۱۲۰ میلیون پول می گیرد و می داند این پول به دستش می رسد. در مقابل اما اگر همه ما راهی این کشورها شویم اولین جایی که ضرر می بیند تیم ملی خودمان است. ایران واقعا اسپانسر، پول، پخش تلویزیونی و ... نیست. من نمی دانم سازمان لیگ این همه حق پخش می گیرد. حداقل ۱۰ ساعت، ۲۰ ساعت برای فوتسال و فوتبال ساحلی در نظر بگیرد. در نهایت چه تیمی باعث افتخار می شود؟ باز هم همه می گویند فوتبال. به نظرم باید تجدید نظر صورت بگیرد. در این شرایط واقعا بازیکن حق دارد راهی کشورهای دیگر شود. مخصوصا با توجه به این وضعیت و سختی لیگ ایران. ما همه چیز را داریم فقط آن توجه نیست که انگار نمی خواهند. خودمان هم نمی دانیم. قطعا با این شرایط تیم ملی ضرر می کند.

خودتان به فکر رفتن نبودید؟
احمدی: ما که حالا امسال با تیم مس بودیم. انشالله برای سال بعدی اولین توجه ما این است که با این شرایط لژیونر شویم.

البته ماندن برای شما خوب است. از این نظر که با مس می توانید راهی جام باشگاه های جهان شوید.
احمدی: به هر حال با این شرایطی که ما داریم، نمی توانیم بیش از این بمانیم و با این شرایط زندگی کنیم. ما همان پول ۵ سال پیش زندگی می کنیم و اگر شرایط و موقعیت خوب وجود داشته باشد باید لژیونر شویم.

شما در طول این سال ها بارها رفتید و در مسابقات جام رمضان و بازی های این چنینی شرکت کردید. آیا واقعا کمکی هم کرده؟
سنگ‌سفیدی: این مسابقات که فقط به خاطر پولش است. وگرنه بازی کردن با تیم هایی مثل کویت و عراق و ... چه کمکی از نظر فنی می کند؟ شما یک ماه می روید دبی اندازه یک فصل ایران پول می گیرید. حتی با اینکه امکان مصدومیت و کم شدن بار فنی بازیکن هم وجود دارد.

احمدی: من کمتر حالا در این بازی ها شرکت کردم. به خاطر اینکه حس می کنم زیاد نمی توانم بیرون بمانم. حالا باید عادت کنیم انگار به این شرایط.

چقدر در رویای تان فینال جام جهانی است؟ حتی اگر هیچ چیز نداشته باشید و فقط خودتان باشید.
احمدی: ما این را لمس می کنیم. حس می کنیم که می توانیم به فینال جام جهانی برسیم. انشالله یک مقدار برنامه ریزی و توجه بیشتر باشد می توانیم به این هدف بزرگ هم برسیم.

سنگسفیدی: دقیقا همینطور است. در پایان حالا من یک تشکر فراوان هم از مردم تبریز داشته باشم . کسانی که کمک کردند و به ما انگیزه دادند. مثل مسئولین که همراه هواداران همیشه کنار ما بودند و باعث شدند در بازی برگشت کام بک بزنیم.

احمدی: من هم تشکر می کنم. انشالله اهمیت به فوتسال بیشتر شود تا هم تیم ملی به فینال جام جهانی برسد و مس هم در جام باشگاه ها موفق باشد.

۴۳۲۵۷

کد خبر 1240434

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =