بانک مرکزی: به بازار مسلط هستیم، نگران نباشید

ایسنا نوشت: در حالی که تجربه گذشته ثابت کرده که قیمت ارز در بازار از مسائل اقتصادی، سیاسی و اجتماعی تاثیر می پذیرد، اما رئیس کل بانک مرکزی معتقد است حواشی تصویب FATF بر بازار ارز تاثیری ندارد و بانک مرکزی بر بازار ارز مسلط است.

بررسی اخبار روز جاری در حوزه اقتصادی نشان از آن دارد که عموم خوانندگان مطالبی در حوزه نظارت بانک مرکزی، آینده بازار مسکن، عدم رعایت قیمت مصوب مرغ، قطع و وصل سامانه ریجستری، افزایش حقوق کارمندان، شیوه پرداخت عوارض آزادراه‌ها، میزان تولید خودرو، شرایط عرضه گوشت دولتی و یخ زده و ارزش گذاری دلار را بیشتر مورد توجه قرار داده‌اند.

اقتصاد ایران به شدت متأثر از نوسانات نرخ ارز به ویژه دلار است که در این بین موضوعات سیاسی و اجتماعی که در سطح خاورمیانه و جهانی اگر موضوع خاصی رخ دهد، نرخ دلار نوسانات لحظه‌ای را تجربه می‌کند.

با این شرایط در چند روز گذشته اظهارات نسبت به تأثیر FATF بر قیمت ارز بیان شده بود که عبدالناصر همتی- رئیس کل بانک مرکزی - نسبت به این موضوع واکنش داشته و اعلام کرده است که بازار ارز حساسیت خود را در ارتباط با FATF تا حدودی زیادی از دست داده است و مردم مطمئن باشند بازار ارز سیر تعادلی خود را طی می‌کند و بانک مرکزی بر بازار مسلط است.

این موارد در حالی مطرح می‌شود که در نرخ ارز در سال جاری نوسانات و رشد قابل توجهی را به ثبت رسانده و جای سوال دارد که چه زمانی اقتصاد ایران می‌تواند سمت و سویی را انتخاب کند که ثبات نرخ ارز و ارزش پول ملی را طی سالیان دراز تجربه کند؟

بررسی‌ها از بازار ارز با توجه به شرایط روز نشان از آن دارد که در روزهای پایانی سال، قیمت ارز به روند کاهشی خود ادامه می دهد. شعب ارزی بانک‌ها امروز (۲۷ اسفند) هر دلار آمریکا را ۱۲ هزار و ۵۱۸ تومان می‌خرند که نسبت به روز گذشته که ۱۲ هزار و ۶۱۵ تومان بود، حدود ۱۰۰ تومان کاهش قیمت دارد. قیمت خرید یورو نیز ۱۴ هزار و ۱۸۸ تومان است که نسبت به روز گذشته کاهش قیمت بیش از ۱۰۰ تومانی داشته است. همچنین امروز قیمت خرید هر پوند انگلیس در شعب ارزی بانک‌ها ۱۶ هزار و ۶۳۳ تومان اعلام شده است.

17231

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1242184

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =