همتی: برای جمع‌آوری موسسات غیرمجاز هزینه‌های میلیاردی شد

باشگاه خبرنگاران نوشت: همتی گفت: اظهار نظر برخی مبنی بر اینکه دولت منابع حاصل از برجام را در بانک‌های خارجی سرمایه گذاری کرده است درست نیست، اصلا منابعی از برجام نصیب دولت نشده است.

عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی در گفت و گوی نوروزی در شبکه خبر گزارشی از عملکرد سال گذشته  ارائه کرد و گفت: بازارهای مالی کشور سال گذشته با توجه به تحریم‌ها و سواستفاده برخی سودجویان داخلی در یک برهه‌ای از زمان دچار تشنج‌هایی شد، اما سیستم بانکی به سرعت با جلسات پیاپی وارد عمل و برخورد قانونی شد.

وی افزود: سال گذشته موضوعی که مارا بسیار در سیطره مشکلات عدیده‌ای قرار داد، وجود موسسات غیر مجاز مالی و ورشکستگی آن‌ها بود که این نهادها با دریافت پول‌های جامعه نسبت به خرید اموال اقدام می‌کردند و پس از برهه‌ای خود را ورشکسته اعلام و متواری می‌شدند.


فروش اموال موسسات مالی غیر مجاز

همتی تاکید کرد: با ورود جدی بانک مرکزی، اموال افراد شناسایی و به مزایده گذاشته شد البته که مشکل در آن زمان عدم نظارت بانک مرکزی و سواستفاده سودجویان از ناآگاهی این دستگاه مسئول بود. برای مبارزه با این موسسات و ایجاد سامان در پرداخت سرمایه سپرده گذاران، چیزی حدود ۲۵ هزار میلیارد تومان خرج کردیم. برخی شعب را فروختیم و منابع سرمایه گذاری مردم را تامین کردیم.

وی افزود: در سال جدید به سراغ بانک‌های ناتراز هم می‌رویم اگر با ترازنامه‌های مشگل دار بربخوریم قطعا مدیریت بانک را در دست گرفته و آن‌ها را منهل می‌کنیم. در واقع به دنبال این هستیم که محیط فعالیت بانک‌های کشور را سالم و بدون مشگل بچینیم.


۱۰ روز در چین سفیر بودم، اما فوری به ایران بازگشتم

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: برخی می‌گویند تا مشکلی پیش می‌آید همه به سر ما می‌ریزند، من نیز جزو همین مسئولان هستم و بسیار از این موضوع خوشحالم، در راه چین بودم و ده روزی را هم در چین اقامت کردم خیلی هم فضای راحت و بی دغدغه‌ای بود، ولی وقتی متوجه شدم در کشور برای سامان دادن به مهمترین مسائل به من احتیاج است به سرعت سوار هواپیما شده و بازگشتم.

وی تاکید: همیشه بر سر مدیریت ارگان‌های راحت و بی مسئولیت جنگ و دعواست، ولی بر سر مدیریت دستگاه‌های پر و پیچ و خمی مثل بانک مرکزی همه شانه خالی می‌کنند.

همتی بیان کرد: سخت‌ترین موضوعی سال ۹۷ من را درگیر کرده بود و شاید منجر به بی خوابی‌ها مکرر می‌شد موضوع نوسانات نرخ ارزبود، درست به خاطر داریم زمانی که من به عنوان رئیس کل بانک مرکزی انتخاب شدم دلار ۱۱ هزار ۷۰۰ تومان بود وتا به میرداماد برسم و مدیریت بازار را در دست بگیرم دلار به ۲۰ هزار تومان هم رسید.

وی ادامه داد: شاید یکی از دلایل این فشار شدید و افزایش بی، چون و چرا، تعطیل شدن صرافی‌ها و غیر مجاز خواندن فعالیت آن‌ها بود چرا که با مجاز شدن فعالیت این قشر، نرخ دلار را کاهش داد.

رئیس کل بانک مرکزی ابراز کرد: بازار در اواخر سال با ثبات نسبی رو برو شد هرچند من راضی نبودم و معتقدم باید بیش از این با کاهش نرخ ارز به ثبات برسیم که حتما سال ۹۸ شاهد این ثبات حقیقی خواهیم بود

وی بیان کرد: برخی‌ها درمجلس شورای اسلامی به من گفتند که دولت در سال با فروش ارز ۱۸ هزار میلیارد دلار در آمد کسب می‌کند که اصلا چنین موضوعی صحت ندارد، آن با بررسی‌های مرکز پژوهش‌ها به این نتیجه رسیدند که دولت اصلا از فروش ارزها سودی نمی‌برد، این سوال بارها بین مردم مطرح می‌شود که گرانی‌ها و برخی نوسانات کار خود دولت است که واقعا عرض می‌کنم چنین نیست.

بابت کاهش هر ۱۰۰ تومان نرخ ارز حرص می‌خورم

همتی ابراز کرد: برای اینکه نرخ ارز ۱۰۰ تومان کاهش پیدا کند آنقدر حرص می‌خورم که اگر محقق شود روزی چندبار خدا را شکر می‌کنم، نرخ فعلی بازار ارز واقعی نیست، اما حتما در سال آینده شاهد واقعی شدن آن هستیم.

وی ادامه داد: بارها شده است که به مردم اعلام کرده ایم در ارز سرمایه گذاری نکنند و به سمت بازار سرمایه و تولیدات بروند، اما هنوز این امر محقق نشده، زیرا که باید این بخش تلاش خود را برای جلب اعتماد جامعه کند.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: این که می‌گویند دولت منابع حاصل از برجام را در بانک‌های خارجی سرمایه گذاری کرده است درست نیست، اصلا منابعی از برجام نصیب دولت نشده است، همه دولت‌های دنیا منابع ارزی خود را در چندین بانک سرمایه گذاری می‌کنند که شامل بانک‌های خارجی هم می‌شود، ارز را برای برنامه ریزی‌های وارداتی و صادراتی نیاز داریم، نه برای کار دیگری که آن را بخواهیم از مردم پنهان کنیم اصلا چیزی برای پنهان کردن از مردم نداریم.

رئیس شورای پول و اعتبار بیان کرد: متاسفانه در کشور ما صدها هزار کانال تلگرامی برای اعلام نرخ ارز با القاب مختلف نظیر فردایی و دیروزی است که کاملا مشخص است این‌ها صفته بازی و دلالی است، مردم بدانند که این دلال‌ها به دنبال سود خود هستند و کاری برای آن‌ها نمی‌کنند.

وی بیان کرد: اگر جامعه وارد خرید و فروش ارز آن هم به عنوان کالای سرمایه‌ای نشود، قطعا نرخ ارز بشدت کاهش پیدا خواهد کرد، با کاهش نرخ ارز و ثبات بازار ارز، ما به سراغ کاهش نرخ تورم خواهیم رفت، البته می‌دانید که دلیل رشد با سرعت نرخ تورم به نرخ ارز هم بر می‌گردد.

از دشواری تهیه اقلام اساسی  زندگی مردم مطلع هستیم

همتی تصریح کرد: می‌دانیم معیشت مردم در سختی و دشواری قرار گرفته است و ما هم در بین همین مردم زندگی می‌کنیم این طور نیست که ناراحت نباشیم، اما به دنبال راهکاری هستیم، در بسیاری از روزها که برای پمپاژ امید به جامعه من و همکارانم تلاش می‌کنیم برخی از دوستان مسئول بدون تحلیل حرف‌هایی رامی زنند که دل مردم را خالی می‌کنند و این درست نیست، مردم بدانند وضعیت بدی نداریم و با تلاش و نظارت‌های جدی‌تر سال آینده ما وضعیت ثبات خواهد گرفت و سال ۹۸ سال بدی نخواهد بود.

وی ابراز کرد: بارها تاکید کرده ام که خودروهای وارداتی را وارد کشور نکنند هرچند که این امر قانونی بوده است، اما مردم در این شرایط اقتصادی که برای تهیه گوشت و مرغ خود با مشکل مواجه هستند تاب واردات خودروهای وارداتی را ندارند.

همتی تاکید کرد: مسئولان کشوری باید مراقب صحبت‌های خود باشند، زیرا صحبت‌های آن‌ها از خارج از کشور هم شنیده می‌شود، من به عنوان رئیس کل بانک مرکزی همواره مراقب هستم تا از گفته هایم در شبکه‌های معاد سواستفاده نشود، زیرا ما یک خانواده هستیم و باید خودمان هوای خودمان را داشته باشیم.

رئیس کل بانک مرکزی در پایان با اشاره به بهبود شرایط در سال آینده گفت: از مردم بابت تمام قصورات که داشتم عذر خواهم و امید می‌دهم در سال آینده قطعا خبرهای خوبی در نظام بانکی به آن‌ها بدهم.
 

17231
برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1243377

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =