ایرنا نوشت: پژوهشگران وصله‌های حاوی میکروسوزن درابعاد700 میکرون ساختند، این وصله امکان عفونت در اثر تزریق با سوزن آلوده را کاهش می‌دهد.

پژوهشگران دانشگاه استرالیای جنوبی درون این وصله‌های میکروسوزنی، واکسن و نانوذرات نقره پر کردند که این کار موجب از بین‌رفتن باکتری‌ها در منطقه تزریق می‌شود. 
هرچند که ساخت واکسن برای مقابله با بیماری‌ها اهمیت زیادی دارد اما باید روش‌های ایمنی و استریل برای تزریق واکسن نیز ارائه شود. اخیرا دانشمندان میکروسوزن‌هایی ابداع کردند که به دلیل حضور نانوذرات نقره در آن، قابلیت میکروب‌کشی دارد.
پیش از این گروه‌های مختلف تحقیقاتی اقدام به ساخت وصله‌های میکروسوزن‌دار کرده‌ بودند، این وصله‌ها از مزیت‌های متعددی نسبت به روش‌های تزریق رایج برخوردار هستند و یکی از مهم‌ترین مزیت‌ها، بدون‌درد بودن تزریق با آنهاست. 
این وصله نیاز به یخچال ندارد و پسماند خطرناک و نوک‌تیز از خود به جای نمی‌گذارد.
هر وصله حاوی یک سطح مربعی‌شکل بوده که روی آن آرایه‌های سوزنی‌شکل قرار گرفته است، زمانی که این وصله همانند باند روی سطح پوست بیمار قرار می‌گیرد، میکروسوزن‌ها تنها لایه بالایی پوست را سوراخ کرده و به اعصاب لایه زیرین پوست نمی‌رسند. با این کار می‌توان واکسن را وارد جریان خون کرد بدون این که دردی احساس شود.
این سوزن‌ها با استفاده از پلیمر زیست‌سازگار محلول در آب (کربوکسی‌ متیل‌سلولز) ساخته شده که در مدت یک دقیقه کامل حل می‌شود، با این وصله حاوی میکروسوزن، به محض تزریق، باکتری‌های موجود در اطراف محل تزریق از بین می‌روند.
آزمون‌های انجام شده نشان داد که با استفاده از این روش می‌توان چند نوع باکتری بیماری‌زای رایج را از بین برد. محلی که باکتری‌ها در آن از بین رفته‌اند تا 24 ساعت عاری از باکتری خواهد بود.
کراسیمیر واسیلف از محققان این پروژه می‌گوید: عفونت با تزریق از سوزن‌های آلوده در جهان مشکلات زیادی به همراه دارد. این فناوری می‌تواند مانع از چنین آلودگی‌هایی شود. وجود نانوذرات نقره در میکروسوزن می‌تواند خطر عفونت را به حداقل برساند. ما با ترکیب نانوذرات نقره و میکروسوزن موفق به ارائه روشی ایمن برای رهایش دارو شدیم.

5656

کد خبر 1243832

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =