طالبی: یزد از امروز برای مسافران نوروزی جا دارد

«یزد جا ندارد!» این یکی از خبرهای مهم چهارم فروردین ۹۸ بود. خبری که ستاد هماهنگی سفرهای نوروزی منتشر کرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، استان زیبای کویری، بهشتی تاریخی پر از اماکن باستانی به یادگار مانده از عصر ایران باستان ، با جمعیتی کمی بیش از یک میلیون نفر، در نوروز به اندازه تمام ساکنینش در چند روز گذشته مسافر نوروزی در خود جای داده و دیگر جایی برای اسکان مسافران نوروزی ندارد!

این خبر به سرعت شبکه‌های اجتماعی را در نوردید . خبری که می‌توانست یک خبر ناخوشایند برای مسافرین نوروزی باشد که مقاصدشان از دل کویر مرکزی ایران به سمت جنوب می گذشت.
آنها که ترس از بارندگی ۴۸ ساعت آینده در استان‌های جنوبی احتمالا توقف‌شان را در این استان کمی هم طولانی تر می کرد.
درکمتر از چند ساعت از انتشار این خبر، علی محمد طالبی استاندار یزد در توئیتی از این نوشت که با تمهیدات انجام گرفته، گنجایش پذیرش مهمانان نوروزی افزایش یافته و علاقمندان به این شهر و استان زیبا می‌توانند برای تعطیلات عید روی سفر به یزد برنامه داشته باشند.
اما این تمهیدات چه بوده است؟ این محور گفت و گوی خبرآنلاین بود با استاندارد. اما قبل تر پرسش این بود که چرا گنجایش مکان‌های اقامتی شهر ، تکمیل شده است؟


علی محمد طالبی در این باره توضیح می‌دهد:«راستش با توجه به پیش بینی‌هایی که کرده بودیم، از چندماه مانده به عید نوروز، ستاد نوروزی تمهیدات لازم درباره سرشماری از میزان اتاق‌های هتل ها و مکان‌های رسمی پذیرش مسافر انجام داده بود. همچنین ما در فراخوانی از متقاضیانی که علاقمند به کرایه دادن منازل شخصی خالی یا اقامت‌گاه‌های شان به مسافران نوروزی بودند، این اماکن را هم شناسنامه دار کردیم . خب خوشبختانه امسال میزان استقبال مسافران نوروزی از شهر ما تا همین حالا سه برابر سال قبل بوده و رکورد شکسته است.»
این میزان گردشگر چقدر بوده‌اند و امسال چقدر تعداد مهمانان نوروزی یزد افزایش پیدا کرده است؟ استاندار می گوید:«البته هنوز میزان گردشگران حاضر در استان از مرز یک میلیون نفر نگذشته است اما به ایم مرز نزدیک می شویم. دو سه عامل اساسی در این افزایش میزان گردشگران استان یزد نقش داشته اند. خب با ثبت جهانی شهر یزد ، خیلی اطلاعات مردم درباره زیبایی های شهر ما افزایش پیدا کرد.جاذبه‌های تاریخی و زیست بوم استان بیشتر به هموطنان مان شناسانده شد. از قلعه تاریخی نارین قلعه تا بناهای تاریخی هموطنان زرتشتی، خانه های تاریخی، بادگیرها، زیبایی های طبیعی از ارتفاعات تفت و سانیچ تا زیبای‌های کویر ، مهمانسراهای تاریخی و جذابیت‌هایی که در فصل بهار، استان ما را به یکی از مسیرهای مهم گردشگری بدل می کند، در این افزایش اقبال عمومی نقش کلیدی داشته اند.»
او ادامه می دهد:«البته عامل دیگر این است که یزد در مسیر مسافران جنوب کشور قرار دارد و کمتر مسافر نوروزی جنوب است که فرصت یک شب توقف در یزد و تماشای استان ما را از دست بدهد. بارش‌های شهرهای شمالی کشور بی شک در افزایش حجم سفر مسافران نوروزی به جنوب موثر بود و همین سبب شد امسال میزان گردشگران بالاتر از حد پیش‌بینی ما باشد.»
 اما برای حل مشکل به وجود آمده چه برنامه‌ای از سوی مسئولین در نظر گرفته شد تا یزد امکان پذیرش گردشگران بیشتری را داشته باشد؟ طالبی توضیح می‌دهد:«با توجه به حجم بالای گردشگران با مساعدت همه ارگان ها تصمیم گرفته شد تا کلیه فضاها و اماکن ورزشی ، سالن‌های مربوط به ادارات دولتی، مدارس، دانشگاه‌ها و حتی در صورت نیاز مساجد و حسینیه ها درهای شان به روی مسافران نوروزی باز شود. ما حتی به دوستان گفتیم اگر این اماکن فاقد امکانات کامل اقامتی هستند از مسافرینی که خودشان امکانات مسافرتی چون چادر دارند ، پذیرایی کنند. با این تمهیدات شکر خدا حالا دیگر مشکلی از بابت افزایش تعداد گردشگران نوروزی نداریم.»
یزد احتمالا به دلیل طوفان در استان‌های جنوبی در روزهای آینده با مسافران بیشتری روبرو می شود، استاندار اما می گوید بر اساس پیش بینی ها آنها مشکلی جدی  از بابت شرایط جوی ندارند و با اضافه شدن کمپ های جدید برای استقرارمسافران میتوانند میزبان خوبی برای مسافران نوروزی باشند.

41231

کد خبر 1243920

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =