ایرنا نوشت: مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی گفت: تراز دریاچه ارومیه با ۳۱ سانتیمتر افزایش نسبت به زمان مشابه سال گذشته به یکهزار و ۲۷۱ متر و یک سانتی متر رسید.

کیومرث دانشجو  افزود: تراز این دریاچه در روز مشابه سال آبی گذشته یکهزار و ۲۷۰ متر و ۷۰ سانتی متر بود و افزایش آن نسبت به ابتدای سال آبی جاری نیز ۷۴ سانتی متر برآورد می شود. 

وی با اشاره به ثبت تراز یکهزار ۲۷۰ متر و هشت سانتی متری برای دریاچه ارومیه در سال های گذشته، اظهار داشت: با اقدامات انجام شده در دولت تدبیر و امید و اختصاص اعتبار مناسب برای اجرای طرح های احیا در کنار رهاسازی آب سدهای اقماری و بارش های مناسب شاهد رشد نزدیک به یک متری سطح آب دریاچه هستیم. 

وی ادامه داد: وسعت دریاچه ارومیه نیز طبق آخرین پایش انجام شده به ۲ هزار و ۵۸۳ کیلومتر مربع رسیده که ۳۵۲ کیلومتر مربع بیشتر از زمان مشابه سال گذشته است. 

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی بیان کرد: در حال حاضر حجم آب موجود در دریاچه ارومیه نیز ۲ میلیارد و ۶۴۰ میلیون مترمکعب است که رشدی یک میلیارد و ۵۰ میلیون مترمکعبی نسبت به زمان مشابه سال گذشته دارد. 

در ماه های گذشته بیش از ۳۰۰ میلیون مترمکعب آب از سدهای اقماری وارد دریاچه ارومیه شد و علاوه بر آن بارش های بسیار خوبی را در زمستان و ابتدای بهار امسال در این حوضه شاهد بودیم. 

دریاچه ارومیه در قالب طرح های ستاد احیا قرار است ظرف مدت ۱۰ سال /از ۱۳۹۴/ به تراز اکولوژیک خود برسد؛ این دریاچه از اواسط دهه ۱۳۸۰ شروع به خشک شدن کرد و بنا بر آمار بین المللی تا سال ۲۰۱۵ میلادی حدود ۸۰ درصد از مساحت آن خشک شد. 

همه کارشناسان داخلی و خارجی بر این عقیده هستند که مشارکت جوامع محلی در کنار اجرای طرح های مختلف، نقش مهمی در احیای نگین آبی آذربایجان دارد. 

۵۶۵۶

کد خبر 1244854

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =