استاد ایرانی دانشگاه کالیفرنیا: سیل شیراز، «سیل انسان‌ساخت» بود!

«سیل انسان‌ساخت» واژه‌ای است که امیرآقاکوچک، دانشیار دانشگاه کالیفرنیا در ایرواین، برای شرح حادثه رخ داده در شیراز از آن استفاده می‌کند.

نیو صدر: تصاویر جاری شدن سیل در دروازه قرآن شیراز شاید یکی از وحشتناک‌ترین اتفاقات نوروز ۹۸ را در خود ثبت کرده است؛ آب همه‌چیز را با خودش می‌برد، خودروها را، انسان‌ها ...

آنچه ۳ روز پیش در تنها دروازه باقی مانده شیراز اتفاق افتاد، نمونه‌ای است از آنچه که در هفته اخیر استان‌های گلستان، خراسان، کرمانشاه و خوزستان رخ داده. بارش‌های شدید در مناطق مختلف ایران تبدیل به سیل شدند، سیلی که پیامدهای مرگباری به همراه داشته.

«سیل انسان‌ساخت» واژه‌ای است که امیر آقاکوچک، دانشیار دانشگاه کالیفرنیا در ایرواین، برای شرح حادثه رخ داده در شیراز از آن استفاده می‌کند.

«ما» چگونه منجر به جاری شدن سیل در دروازه قرآن شدیم؟
او در این رابطه در گفتگویی با خبرآنلاین گفت: «به سیلی که توسط فعالیت‌های انسانی ایجاد بشود و یا این فعالیت‌ها آن را تشدید کند، سیل انسان‌ساخت می‌گویند. ظاهرا سیل اخیر شیراز هم یک نمونه از چنین سیلی حساب می‌شود، این موضوع در منابع مختلف گفته شده و عکس‌های زیادی هم وجود دارد که نقش انسان را در این اتفاق نشان می‌دهد.»

در واقع یک اشتباه مهندسی در ساخت‌وساز جاده‌ای در مسیر دروازه قرآن یک نمونه از تاثیر انسان در حادثه رخ داده در شیراز است.

آقاکوچک در این رابطه توضیح داد: «در کنار دروازه قرآن، در گذشته یک تنگه و مسیلی بوده که اتفاقا در گذشته به منطقه سیل‌آباد معروف بوده. قطعا گذشته‌گان ما به دلیلی این اسم را برای این منطقه قرار داده بودند. برای ساخت جاده در این محل لوله‌ای برای انتقال آب سیل ساخته می‌شود و روی آن جاده کشیده می‌شود؛ اما ظاهرا آن لوله برای انتقال آب سیل‌ کافی نبوده و در نتیجه این فاجعه رخ می‌دهد. این یک نمونه از فعالیت‌های انسانی است که به هرحال در این مورد اثرات سیل را تشدید کرده.»

او افزود: «به طور کلی ایجاد سیل دلایل مختلفی دارد و این موضوع یکی از عوامل خیلی مهم وقوع چنین اتفاقی است.»

سیل در شیراز، قبل از به اوج رسیدن باران شروع شده بود
از سویی باران‌هایی شدید هم می‌تواند یکی از عوامل شدید وقوع سیلاب باشد، باران‌هایی شدیدی که در برخی مواقع سیل‌هایی غیرقابل کنترل به وجود می‌آورند.

استاد دانشگاه کالیفرنیا در این باره گفت: «به‌هرحال برخی سیل‌های ایجاد شده توسط باران‌های شدید، قابل کنترل نیستند. برای نمونه سال پیش، در منطقه‌ای ژاپن در مدت کوتاهی ۲۵۰ میلی‌متر باران آمد و چند ساعت بعد سیل خیلی شدید رخ داد و یا ظاهرا در گلستان هم میزان بارندگی بسیار زیاد بوده.»

در تابستان سال ۲۰۱۸ بارش شدید باران در ژاپن منجر به مرگ ۲۲۵ نفر شده بود، انجمن جهانی اقتصاد در گزارشی که از این حادثه منتشر کرد، آب و هوا را یکی از دلایل اصلی وقوع این حادثه نامید.

البته عوامل دیگری هم مثل تصارف اراضی و عدم ساخت خانه‌های ضدسیل دلایل دیگر مرگ بیش از صدها نفر در سیل ژاپن اعلام شدند.

اما آمار در رابطه با سیل شیراز وضعیت دیگری را نشان می‌دهد. آقاکوچک در این رابطه توضیح داد: «در این مورد خاص در شیراز از زمان شروع بارندگی تا زمان وقوع سیل میزان باران قابل توجه نبوده. آمار نشان می‌دهند که از زمان شروع سیل تا چند ساعت بعد آن میزان بارندگی در شیراز حدود ۱۶میلی‌متر و در مناطق بالادست تقریبا ۲۸میلی‌متر بوده.اینکه ما مشابه این بارندگی‌ها را در قدیم هم تجربه کردیم نشان می‌دهد که عوامل انسانی، نسبت به یک عامل غیرقابل کنترل طبیعی تاثیر بیشتری داشتند.»

او در پایان گفت: «البته، در مورد این سیل خاص در شیراز، سوال‌های زیادی وجود دارند که پاسخ به آن‌ها نیاز به مطالعات بیشتری دارد. وقوعی سیلی به این شدت برای این مقدار بارندگی، حتی با در نظر گرفتن دخالت انسانی، تا حدی عجیب است و باید روی این موضوع مطالعه شود. نقشه‌های بارندگی نشان می‌دهند که چندین ساعت بعد از سیل اولیه میزان بارندگی به حداکثر می‌رسد. سیلاب اولیه‌ای که صبح اتفاق می‌افتد مانند یک موج بعد از زمان کوتاهی فروکش می‌کند. سوال‌های زیادی وجود دارند که نیاز به مطالعات و آمار و ارقام بیشتری دارند.»

42237

کد خبر 1245086

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 9
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۰:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۰۹
  30 1
  همه میدانند که سهل انگاری مسؤولان باعث شد که عده ای جان و مالشان را توی این قضیه از دست بدهند مردم دارن تاوان اینو پس میدم که چنین مدیران بدی رو بر راس امور خود قرار داده‌اند پاسخ پیگیری و مطالعات هم هیچگاه در کشور مشخص نیست و معلوم نمیشود و هیچکس از مسؤولان دم به تله قانون نخواهد داد البته باید به اتفاق بارش شهرهای کشور آنهم در ایام نوروز امسال شک کرد
 • IR ۱۲:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۰۹
  22 0
  نه معنی طبیعت و قدرتش رو درست فهمیدیم نه معنی توسعه رو. دیمی و یلخی. متعهد باش هر تصمیمی گرفتی آمنا !
 • GB ۱۲:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۰۹
  1 0
  اساتید و گردانندگان مملکت ما وقتیکه از حوزه علمیه قم و مشهد باشند روزگار ما بهتر از این نخواهد شد!
 • FR ۱۵:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۰۹
  1 0
  ایشون اگه ایران بود الان با یک پرونده کت و کلفت تو زندان بود
 • امراله مهماندوست IR ۲۰:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۱/۰۹
  0 0
  تمام مشکلات دردروازه قرآن کلان شهر شیراز را زمین خواران (دولتی و خصوصی) برای فروش زمین بیشتر در بالادست و پائین دست بنای تاریخی دروازه قرآن کلان شهر شیراز برای بدست آوردن پول حتی با فروش مکان عبور آب باران به طرف رودخانه خشک در مرکز کلان شهر شیراز برای مردم ایران به وجود آورده اند اگربرای عبور آب باران از قبل از دروازه قرآن تا رودخانه خشک تونل مناسبی را حفر کرده بودند حال هم وطنانمان را در این مکان سیل نمی برد تمام زمین خواران بایستی محاکمه شوند
 • IR ۲۲:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۰۹
  1 0
  مسئولان فقط میخوان با تبلیغ و اخباری نظیر پرداخت خسارت بیمه بدنه و درمان رایگان حادثه دیدگان واز این دست اخبار قضیه رو ماست مالی کنن. هیچ کی زیر بار نمی ره.
 • IR ۲۳:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۰۹
  1 0
  به خاطر خدا منتشر کنید مردم محروم شهرک سعدی منطقه گل کنان در وضعیتی فاجعه بار قرار دارند سیل خانه و زندگی محقرانه شان را نابود کرده وچند روز است که حتی تکه نانی برای زنده ماندن ندارند هیچ نیرویی از هلال احمر یا سازمانهای مشابه پا به این منطقه نگذاشته اند عاجزانه خواهش میکنم نشر دهید شاید حداقل همشهریان مهربان شیرازی خودشان به یاری این مظلومان بشتابند شیرازیهای مهربان شما که انسانیت را شرمنده خود کردید نشان دهید که مردانگی نیز وامانده مرحمت شماست
 • IR ۱۰:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۰
  1 0
  همانطوری که این استاد گفتند، دلایل دیگری نیز در کنار نقش مسیلها که تبدیل به جاده شدند در بروز این سیل ها نقش داشتند چون مقدار بارندگی خیلی هم زیاد نبود، به نظر میرسد در اینجا هم مانند سیلهای شمال ، خشکسالی های قبلی نقش داشتند که باعث خشک شدن بیش از حد زمین ، و از بین رفتن رطوبت خاک ، و تشکیل حباب های هوا بجای رطوبت خاک و زمین شد و در نتیجه خاک و زمین سست و پوک شد و در برابر بارندگی شسته م حل شد و منجر به بروز سیلاب شد
 • IR ۱۰:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۰
  1 0
  آنگونه که در خبرها و گزارشها آمده در سیل شیراز همانند سیل های شمال مقدار زیادی گل و لای در آب سیل وجود داشته ، که نشانگر شسته شدن و حل شدن زمین توسط آب است ، که نشانگر خشکی و سستی زمین و پوک شدن زمین است ، که بسادگی زمین و خاک در آب حل شده است ، دلیل آن نیز خشکسالی های شدید چند سال گذشته در فارس و شمال کشور است