تلاش اوپک برای نگه داشتن روسیه در توافق نفتی

ایسنا به نقل از رویترز نوشت:عربستان سعودی به سختی تلاش کرده روسیه را متقاعد کند مدت طولانی‌تری با کاهش تولید اوپک همراهی کند و مسکو ممکن است تنها با تمدید سه ماهه محدودیت عرضه نفت موافقت کند.

اوپک

الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه در دیدار ماه جاری کمیته نظارتی مشترک وزیران اوپک و غیراوپک در باکو به خالد الفالح، همتای سعودی خود گفت: نمی‌تواند تمدید کاهش تولید نفت تا پایان سال ۲۰۱۹ را تضمین کند.

اوپک به همراه روسیه و شمار دیگری از تولیدکنندگان غیراوپک که به گروه اوپک پلاس معروف هستند، در دسامبر موافقت کردند تولیدشان را از اول ژانویه به مدت شش ماه به میزان ۱.۲ میلیون بشکه در روز محدود کنند.

یک منبع آگاه اوپک اظهار کرد: ما می‌توانیم در دیدار ژوئن، توافق کاهش تولید را به مدت سه ماه دیگر تمدید کنیم و پس از آن ضرورت تمدید به مدت طولانی‌تر را بررسی خواهیم کرد. ما در حال حاضر نمی‌دانیم و شاید پیش از دیدار ژوئن، تا آخرین لحظه ندانیم که آیا روسیه در توافق کاهش تولید خواهد ماند یا خیر.

اوپک پلاس در سال ۲۰۱۷ شکل گرفت و از زمان فعالیت این گروه، قیمت نفت دو برابر شده و به بیش از ۶۰ دلار در هر بشکه صعود کرده که عمدتاً حاصل کاهش تولید اعضای این گروه بوده است.

اگر روسیه از توافق اخیر کاهش تولید نفت خارج شود، قیمت‌ها کاهش پیدا خواهد کرد. عربستان سعودی و سایر اعضای اوپک در صورت تصمیم روسیه برای خروج از توافق، ممکن است ناچار شوند در ادامه کاهش تولید خود تجدیدنظر کنند.

هنوز معلوم نیست که آیا موضع روسیه، یک تاکتیک مذاکره است یا تهدیدی برای خروج از توافق به شمار می‌رود زیرا نواک با فشار فزاینده از سوی شرکت‌های نفتی روسیه مواجه است که دیگر نمی‌خواهند تولید نفت را محدود کنند.

رویترز در فوریه گزارش کرده بود ایگور سچین، رئیس شرکت روسنفت و یکی از متحدان ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، به وی گفته است که توافق با اوپک، یک تهدید استراتژیک بوده و به نفع آمریکا است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا روز پنج شنبه از اوپک خواست برای پایین بردن قیمت‌های نفت، تولیدش را افزایش دهد.

به گفته منابع آگاه، در حالی که عربستان سعودی مایل است قیمت نفت حداقل ۷۰ دلار در هر بشکه باشد تا نیازهای بودجه خود را تأمین کند، برای روسیه قیمت ۵۵ دلار در هر بشکه برای متعادل کردن بودجه کافی است.

اوپک و متحدانش ماه میلادی جاری دیدار برنامه‌ریزی شده در آوریل را لغو کردند و در عوض، تصمیم گرفتند تا ژوئن به کاهش تولید خود ادامه دهند و در آن زمان به ارزیابی وضعیت بازار بپردازند.

منابع آگاه در اوپک اظهار کرده‌اند روسیه یکی از کشورهایی بوده که لغو دیدار آوریل را توصیه کرد.

۲۲۳۲۲۳

کد خبر 1245207

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =