مردان دربی تهران؛ علی علی‌پور مقابل گادوین منشا

دنیای ورزش تورنتو نوشت: انتقال گادوین منشا از پرسپولیس به استقلال شاید زمان مناسبی را در اختیارمان قرار داده تا عملکرد او را با علی‌علی پور مقایسه کنیم. دو مهاجمی که شاید حضور همزمانشان در پیراهن پرسپولیس باعث شد تا برانکو عذر منشا را بخواهد. اما این ادعا تا چه میزان درست است؟

منشا در لیست فروش. این یکی از عجیب ترین اخباری بوده که هواداران پرسپولیس در یک سال اخیر شنیده اند. بازیکنی که گل های حیاتی پرسپولیس را در مراحل مختلف لیگ قهرمانان آسیا به ثمر رسانده بود، حالا هیچ جایگاهی در ترکیب برانکو نداشت. منشا از همان روزهای نخست حضورش در پیکان نشان داده بود چرا برای لیگ ایران بازیکن مناسبی است. او سرعت بالایی داشت، قدرت بدنی اش اجازه هر کاری را به او می داد و جایگیری هایش نشان می داد چرا او خیلی زود به یک تیم طراز اول راه پیدا می کند. منشا به پرسپولیس آمد و به یکی از تاثیرگذارترین بازیکنان برانکو تبدیل شد. برای مرد 29 ساله نیجریایی پرسپولیس به طولانی ترین دوران حضورش در یک باشگاه تبدیل شد. او در 62 بازی برای پرسپولیس، 14 گل زد و پاس 5 گل را هم تقدیم به هم تیمی هایش کرد. نیمی از گل های منشا برای پرسپولیس، در لیگ قهرمانان آسیا بود. او در 16 بازی آسیایی برای پرسپولیس نه تنها 7 گل زد بلکه یک پاس گل هم داد و تیمش را به فینال لیگ قهرمانان آسیا رساند. با این حال او پس از 4128 دقیقه پیراهن باشگاه قرمزپوش تهران را ترک کرد و کجا بهتر از استقلال؟

شاید هرگز دلیل جدایی منشا از پرسپولیس مشخص نشود. برخی می گویند برانکو او را فروخت تا مهاجم موردعلاقه اش را به پرسپولیس بیاورد. شایعاتی هم وجود که مهاجم فعلی استقلال در پرسپولیس از دخانیات دور نمی شد. ماریو بودیمیر اما هنوز در پرسپولیس درخششی نداشته است. برانکو و بودیمیر، هر دو معتقد هستند مهاجم جدید کروات پرسپولیس با ترکیب پرسپولیس هماهنگ نشده و شاید همین دلیل بازی های ضعیف او باشد. عدم هماهنگی بودیمیر با علی پور وضعیت را پیچیده تر کرده است. حالا علی پور که دسته کم در کنار منشا موقعیت های بیشتری را مقابل پاهای خودش می دید، پاس های پر اشتباهی را از بودیمیر دریافت می کند و در رساندن توپ به هم تیمی کرواتش هم ناموفق است. انگار فروش منشا به استقلال نه تنها وضعیت خط حمله پرسپولیس را بهتر نکرد بلکه تمرکز را هم از مهاجمان برانکو ربود. منشا اما همه انگیزه اش را خرج استقلال می کند. او پیراهن استقلال را می بوسد و پس از 209 روز در لیگ برتر گلزنی می کند. منشا حالا بخشی از مثلثی است که آینده احتمالی استقلال را می سازند. ایسما، منشا و پاتوسی اگر اتفاق عجیبی رخ ندهد خط حمله آتشین استقلال در لیگ نوزدهم خواهند بود.

گادوین منشا در 20 بازی در لیگ هجدهم انجام داده، 2 گل (یک گل برای استقلال) و 5 پاس گل (2 پاس گل برای استقلال) به نام خود ثبت کرده است. منشا در 22 درصد از گل هایی که استقلال و پرسپولیس از ابتدای فصل به ثمر رسانده اند، نقش داشته است. اما علی علی پور در پرسپولیس آماری پنج برابر بهتر از منشا دارد. علی پور در 20 بازی لیگ برتری برای پرسپولیس، 10 گل زده و با دو پاس گل بر روی 44 درصد از گل های تیمش تاثیرگذار بوده است. علی پور 91 درصد از بازی های پرسپولیس در لیگ برتر را از ابتدا به میدان رفته و در 89 درصد از مجموع دقایق لیگ برتری باشگاهش حضور داشته است.

علی پور ماه ها زیر ساله مهدی طارمی بازی می کرد. در حقیقت با همه فرصت سوزی های مهدی طارمی، علی علی پور باز هم پایین تر از او قرار گرفته بود. خروج طارمی از پرسپولیس به ضرر هر کسی که باشد برای علی پور مفید بود. او خودش را به مهاجم اصلی پرسپولیس تبدیل کرد و پس از جدایی منشا، تقریبا مطمئن شد که حالا گزینه اول برانکو در خط حمله است. علی پور نه شخصیت عجیبی مثل طارمی دارد و نه مثل منشا قرار است از پرسپولیس کنار گذاشته شود. حالا برانکو بیشتر از هر زمان دیگری به علی پور نیاز دارد. سرمربی های سرخابی ها، هر دو می دانند که علی پور و منشا احتمالا مهم ترین مهره هایی هستند که در دربی به زمین بازی می فرستند. نام هایی که باید ثابت کنند جدای شان از دیگری، دلیل مشخصی داشته است.

43255

کد خبر 1245352

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =