ضرورت انجام پروژه‌های آبخیزداری، در پیشگیری از وقوع سیل و خسارات ناشی از آن در بارندگی‌های اخیر استان کرمان

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان، انجام پروژه های آبخیزداری و آبخوان داری در استان را نقش موثری در مدیریت رواناب ها و تغییر رفتار سیلاب ها جهت جلوگیری و پیشگیری از وقوع سیل دانست.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین استان کرمان، مهدی رجبی زاده مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان، تغییرات اقلیمی، شرایط جغرافیایی، توپوگرافی کشور و عدم انجام عملیات آبخیزداری در بالادست را مهمترین عامل وقوع سیل و خسارات ناشی از آن در روستاها و شهر ها خواند. 

ایشان اظهار داشت: در سیلاب های ویرانگر این چند روز کشور ،نقش پروژه های آبخیزداری و ضرورت تخصیص اعتبارات ویژه در این حوزه ، بیش از هر زمان دیگر ،احساس شد .

وی گفت : بارانی که رحمت الهی می باشد، و می توانست به سفره های زیر زمینی آب نفوذ کند  و آبخوان ها را تغذیه نماید، زحمت و خسارات جبران ناپذیری برای مردم و کشور بوجود آورد و خانواده هایی را داغدار و عزادار کرد.

رجبی زاده با اشاره به این موضوع چنین بیان نمود: اعتباراتی که این روزها در قالب تسهیلات و جبران بخشی از خسارات وارده به مردم داده خواهد شد ،در حقیقت اعتباراتی است که سیل با خود برده است و اگر همین اعتبارات برای پروژه های پیشگیرانه در قالب انجام پروژه های آبخیزداری و آبخوان داری اختصاص داده شود، شاهد این همه خرابی و ویرانی نخواهیم بود .

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان گفت: با  توجه به اثربخشی انجام پروژه های آبخیزداری در سی سال گذشته  در استان کرمان ، در سطح پوشش ۱۱۲۵ هزارهکتار که منجر به کاهش وقوع سیل تا میزان ۵۰ تا ۷۰ درصد گردیده  است ، بطوریکه دستاوردهای آن شامل :

 مدیریت و کنترل رواناب ها به میزان ۲۹۰ میلیون متر مکعب بطور سالانه ، که منجر به نفوذ آب به میزان ۱۷۴ میلیون متر مکعب بطور سالانه به سفره آب زیرزمینی ، همچنین ۱۱ میلیون تن کنترل فرسایش آبی و مقدار ۴ میلیون متر مکعب کنترل رسوب شده است.

وی در ادامه ، با اشاره به دستور مقام معظم رهبری در سال ۱۳۹۷ مبنی بر تخصیص  اعتبار به مبلغ ۲۵ میلیارد تومان از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی به منظور اجرای عملیات آبخیزداری و آبخوان داری در ۱۴ شهرستان و ۲۷ حوزه آبخیز سطح استان ، به اهمیت موضوع آبخیزداری پرداخت.

وی گفت : خوشبختانه انجام پروژه های آبخیزداری در سال ۹۷  در سطح پوشش ۲۶/۵ هزار هکتار ، نقش موثری در مدیریت رواناب ها و جلوگیری از وقوع سیل و خسارت ناشی از آن  به شهرها و روستا ها  در بارندگی های اخیر داشته است ، و به خوبی اثربخشی پروژه ها ، و ضرورت انجام اقدامات آبخیزداری و آبخوانداری را نشان می دهد. رجبی زاده مهمترین دستاوردهای پروژه های انجام شده را مدیریت و کنترل ۲۱ میلیون متر مکعب رواناب در سطح حوزه های آبخیز استان خواند ، که منجر به نفوذ میزان ۵/۱ میلیون متر مکعب آب به سفره آب زیرزمینی ، ۹۳ هزار متر مکعب کنترل رسوب و ۲۶۶ هزار تن کنترل فرسایش شده است .

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان گفت : در حال حاضر می بایست بیش از هر زمان دیگر با انجام عملیات آبخیزداری و آبخوانداری ، در حوزه‌های آبخیز مشرف به شهرها و روستاها و حوزه های آبخیز بالادست ، اقدامات پیشگیرانه از وقوع سیل صورت بگیرد ، تا علاوه بر کنترل و مدیریت رواناب ها ، تغذیه سفره های زیر زمینی آب ، جلوگیری از فرسایش آبی و کنترل رسوب ، شاهد سیراب شدن آبخوان ها باشیم.

۴۶

کد خبر 1245423

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • IR ۱۴:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۰
    0 0
    باید یک پویش درست کنیم هر روستا در هر سال 1 آب بند و 10 سنگ چین درست کنند و این کار به عهده ی شورای روستا باشد...