نقشه دقیق و با کیفیت از آب‌گرفتگی وسیع در گمیشان و آق قلا

سازمان نقشه برداری کشور تا کنون دو نقشه از مناطق سیل زده استان گلستان در تاریخ‎های سوم و نهم فروردین ماه منتشر کرده که می‎تواند در تصمیم گیری دقیق به ستاد مدیریت بحران و امدادگران کمک کند

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین و به نقل از روابط عمومی سازمان نقشه برداری کشور، با گذشت نزدیک به یک هفته از وقوع سیل در استان گلستان و با توجه به اقدامات انجام گرفته توسط نیروهای امدادی در هدایت سیلاب، سازمان نقشه برداری کشور برحسب وظیفه خود دو نقشه جدید از مناطق سیل زده و مناطقی که همچنان متاثر از سیل و دچار آبگرفتگی هستند توسط تیمی از متخصصان سازمان نقشه برداری کشور، محمد عربکرمی و ابوالفضل بلندیان از مدیریت کارتوگرافی و دکتر مرتضی صدیقی کارشناس ژئودزی تهیه کرده است.

این نقشه‌ها با استفاده از جدیدترین تصویر ماهواره ای از منطقه تهیه شده و با استفاده از اطلاعاتمکانی و جمعیتی موجود در سازمان نقشه برداری کشور تجمیع شده است.

در نقشه نخست (اینجا را کلیک را کنید) مناطق آبگرفته به رنگ قرمز و در نقشه دوم (اینجا را کلیک را کنید) به رنگ آبی دیده می شود. با مقایسه نقشه جدید و قبلی (که اولی درتاریخ سوم و دومی در تاریخ نهم فروردین ماه تهیه شده) مشهود است که آبگرفتگی در آق‌قلا و اطراف شهر مذکور کمتر شده است ولی اطراف شهرهای سیمینشهر و گمیش‌تپه بیشتر از قبل دچار آبگرفتگی شدهاند.

در نقشه تهیه شده در سوم فروردین ماه، بیشترین مناطق متاثر از سیل، آق قلا و گمیش تپه بودند. همچنین روستاها و مراکز جمعیتی اطراف آق قلا نظیر میرزا علی یلقی، سلاق یلقی، ستر یلقی، قانقرمه، یلمه خندان، گرکز و... نیز بصورت جدی تحت تاثیر سیل قرار گرفتهاند. از نکات قابل ذکر در این نقشه این است که مناطق تحت تاثیر سیل بیشتر در امتداد رودخانههای اصلی منطقه قرار دارند.

البته با توجه به وجود ساختمانها در مناطق مسکونی و زاویه دید ماهواره تصویربرداری که حدود 40درجه است، تصاویـر راداری قادر به مشاهده همه زوایای شهری نیستند و بخصوص کوچهها و خیابان‌ها عموماً در سایه ساختمان ها قرار می گیرند. بنابراین در چنین شرایطی این تصاویر قادر به نمایش سیل در کوچه ها و خیابان ها نبوده و به همین دلیل این نقشه در بیشتر مناطق مسکونی فاقد رنگ قرمز به عنوان نشانگر سیل است. البته با توجه به قرارگیری مناطق مسکونی در مجاورت و یا محصور شدن با مناطق قرمز رنگ، به وضوح قابل نتیجه گیری است که این مناطق مسکونی نیز دچار آبگرفتگی هستند.

60231

کد خبر 1245526

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =