پارلمان بریتانیا بار دیگر با طرح‌های جایگزین برای برگزیت مخالفت کرد

دویچه وله نوشت: مجلس عوام بریتانیا بار دیگر با طرح‌های پیشنهادی برای حل بحران برگزیت مخالفت کرد. انسداد موجود در دور دوم تلاش برای به کرسی نشاندن طرح‌های جایگزین نیز نتوانست برطرف شود. بن‌بست سیاسی نخست‌وزیر بریتانیا کماکان برجاست.

مجلس عوام بریتانیا در دومین دور تلاش خود جهت برون‌رفت از بحران برگزیت، باز هم طرح‌های جایگزین برای خروج از اتحادیه اروپا را رد کرد. پارلمان بریتانیا شامگاه دوشنبه ۱۲ فروردین (اول آوریل) در لندن اعلام کرد که هیچ‌یک از پیشنهادهای موجود نتوانسته‌اند به اکثریت آرا دست یابند.

نه ماندن در اتحادیه گمرکی اروپا پس از برگزیت یا تداوم عضویت در بازار یکپارچه این اتحادیه و نه پیشنهاد یک همه‌پرسی مجدد بر سر برگزیت نتوانستند آرای کافی نمایندگان را به دست آورند.

استیون بارکلی، وزیر برگزیت دولت ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا، پس از ناکامی طرح‌های پیشنهادی جایگزین گفت، با چنین وضعیتی چنانچه تغییر جهتی صورت نگیرد، این کشور را خروجی دشوار از اتحادیه اروپا با پیامدهای فراگیر اقتصادی تهدید خواهد کرد.

در این میان جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر بریتانیا، پیشنهاد بررسی مجدد طرح‌های جایگزین در روز چهارشنبه آینده را مطرح کرده است.

پارلمان بریتانیا همچون هفته گذشته سناریوهای مختلفی را برای خروج از اتحادیه اروپا به رأی گذاشته است. تلاش ناکام مجدد مجلس این کشور برای حل بحران در حالی صورت گرفت که پیش از آن، برنامه مورد توافق ترزا می با اتحادیه اروپا برای وداع با این اتحادیه سه بار از سوی نمایندگان پارلمان رد شد.

سومین ناکامی نخست‌وزیر بریتانیا در روز جمعه گذشته آینده سیاسی او را با چالشی جدی روبه‌رو کرد. آن زمان هم برخی از سیاستمداران احزاب مخالف خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی شده بودند.

جرمی کوربین که ترزا می را "شکست‌خورده در همه آزمون‌ها" خوانده بود، پس از رای مخالف اکثریت پارلمان به توافق برگزیت تاکید کرده بود که در این شرایط برگزاری همه‌پرسی مجدد درباره خروج از اتحادیه اروپا یا برگزاری انتخابات زودرس پارلمانی تنها راه‌های برون‌رفت از وضعیت بحرانی کنونی هستند.

به همین خاطر نیز بریتانیا نتوانست جمعه گذشته مهلت خروج از اتحادیه اروپا در روز ۲۹ مارس گذشته را رعایت کند.

مهلت بعدی برای بریتانیا ۱۲ آوریل (۲۳ فروردین) خواهد بود. چنانچه پارلمان بریتانیا موافقت کند، این مهلت می‌تواند تا ۲۲ ماه مه آینده تمدید شود. اما در این مورد همواره شمار بیشتری از سیاستمداران در بروکسل تردید دارند. اتحادیه اروپا در مقابل اجلاس ویژه‌ای را در همین رابطه برای روز ۱۰ آوریل در نظر گرفته است.

49311

کد خبر 1246249

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =