بسیج امکانات برای امداد به پل‌دختر/ مرگ ۲ نفر در سیلاب لرستان

از ساعت ۵ صبح امروز اولین گروه از امدادگران وارد پل‌دختر شدند و گزارش‌های رسمی نشان می‌دهد این شهر و مردمان آن نیازمند امداد فوری هستند.

به گزارش خبرآنلاین، سومین روز از آغاز وقوع سیل در ۲۲ استان کشور با رسیدن نیروهای امدادی از نخستین ساعات بامداد امروز به شهرستان پلدختر در استان لرستان همراه شد. مردم در شهر پلدختر ۲۴ ساعت سخت و دشواری را تجربه کردند. از نخستین ساعات ظهر دیروز اخباری از عدم دسترسی به شهرستان پلدختر مخابره شد و تا ساعات پایانی شب نیروهای امدادی اعلام کردند که امکان اعزام نیرو به این شهرستان فعلا وجود ندارد و مردم در پلدختر به کوه‌ها و پشت بام خانه‌ها پناه برده‌اند. اما از ساعت ۵ صبح امروز اولین گروه از امدادگران وارد این شهر شدند و گزارش‌های رسمی نشان می‌دهد این شهر و مردمان آن نیازمند امداد فوری هستند.
همزمان در برخی استان‌ها مانند تهران، قزوین، ایلام، کرمانشاه، همدان، زنجان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال بختیاری و بخش‌هایی از آذربایجان شرقی بارش‌ها فروکش کرده اما همزمان رودخانه‌ها پر آب است. 
نکته مهم دیگر استمرار احتمال وقوع سیل در شهرهای استان خوزستان است و همزمان نیروهای محلی در خوزستان آماده مدیریت سیل در شهرهای این استان هستند. 

جابجایی ١۵٠مصدوم در پلدختر

در این زمینه کولیوند رییس سازمان اورژانس کشوری می‌گوید: اورژانس کشور با تمام امکانات و توانش به لرستان آمده و چهار فروند بالگرد را نیز برای امدادرسانی به لرستان فرستادیم. تاکنون ١۵٠ مصدوم را جابجا کردیم که ١۵نفر آنها بستری و مابقی ترخیص شدند.

رئیس سازمان اورژانس کشور بیان کرد: در مناطقی که دسترسی نداریم خدمات با امداد هوایی انجام می‎شود و دیشب نیز تیم واکنش سریع را از طریق زمینی با دارو و تجهیزات به پلدختر فرستادیم.وی گفت: از مناطق پلدختر بازدید کردیم و از نزدیک با پزشکان و پرستاران دیدار داشتیم و بناست جلسه‎ای با رئیس دانشگاه خواهیم داشت تا سرعت امداد رسانی و کیفیت کار بالا رود. مردم از لحاظ زیستی و تغذیه‌ای نیاز به کمک دارند و دستور داده شده داروخانه سطح شهر بازشود.

وی افزود: به لحاظ بهداشت و درمان مشکل خاصی نداریم ولحظه به لحظه خدمات را گسترده می‎کنیم تا شرایطمان به حالت  پایدار درآید. کولیوند بیان کرد: در مورد کشته شدگان احتمالی اجازه دهید پزشکی قانونی اطلاعات و آمار را ارائه دهد.

 مرگ دو نفر در سیلاب 

علاوه بر این الهیار ملکشاهی در جمع خبرنگاران با اشاره به تلفات مالی و جانی سیل در کوهدشت اظهارکرد: در سیل اخیر در کوهدشت ۲ نفر کشته شدند.وی با ذکر این که ارتباط تلفنی با کوهدشت برقرار شده است، اضافه کرد: غرض ورزی کارشناسان وزارت نیرو در خصوص سد معشوره که می‌توانست بخش مهمی از سیلاب را نگهداری کند موجب وقوع سیلاب سنگین در دو شهر پلدختر و معمولان شد.

وی با اشاره به اینکه متهم اصلی خسارات سیل به لرستان وزارت نیرو است، عنوان کرد: کارهای آبخیزداری و ایجاد سدهای معشوره و چولهول می‌تواند از سیلاب‌های پلدختر و معمولان جلوگیری کند.نماینده مردم کوهدشت در مجلس شورای اسلامی با اشاره به مشکلات سیل در این شهرستان گفت: مشکلات ناشی از سیل در بخش‌های مرکزی کوهدشت رومشگان و درب گنبد بیشتر است.

تشکیل ستاد ویژه حمایت از سیل‌زدگان

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در تشریح اقدامات وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خصوص کمک‌رسانی به مناطق سیل‌زده، از تشکیل ستاد ویژه حمایت از سیل‌زدگان خبر داد و گفت: تمامی امکانات وزارتخانه برای حمایت از سیل‌زدگان به ویژه در استان لرستان بسیج شده‌ و دستگاه‌های تابعه‌ این وزارتخانه در مناطق سیل‌زده حضور میدانی فعال دارند.

محمد شریعتمداری با اشاره به وضعیت استان‌های سیل‌زده بویژه لرستان گفت: هم‌وطنان‌مان در این مناطق به کمک فوری نیاز دارند. از این رو اقدامات ویژه‌ای را در این استان‌ها بویژه در لرستان در دست انجام داریم.

وی افزود: اقدامات امدادی این وزارتخانه در هماهنگی کامل با استانداری در حال انجام است. همچنین در حال حاضر ستاد ویژه حمایت از سیل‌زدگان در وزارتخانه برای رصد، پیگیری و حمایت آسیب دیدگان سیل تشکیل شده است.

وی همچنین از تخصیص ۱۱ هزار وام ضروری از محل اعتبارات این وزارتخانه برای سیل زدگان خبر داد و گفت: همه مراکز درمانی و بیمارستانی تامین اجتماعی در آماده‌باش کامل قرار دارند و استفاده از خدمات اپراتور رایتل نیز در مناطق سیل‌زده رایگان است.

تجهیزات به اندازه کافی وجود ندارد
همزمان نماینده مردم خرم‌آباد در مجلس با تاکید بر این‌که «ارتباط راهی و تلفنی در غالب نقاط استان لرستان قطع است گفت: اورژانسی‌ترین کاری که در این شرایط از دولت انتظار می‌رود برقراری ارتباط تلفنی و راه‌هاست تا بتوانیم امکانات را به دست مردم برسانیم. محمد بیرانوند با اشاره به آخرین وضعیت خرم‌آباد بعد از سیل اخیر بیان کرد: امروز هوا در سطح خرم آباد مساعد است اما ارتباط غالب روستاها قطع شده است. در شهر دوره چگینی به جد نیاز به کمک‌های اولیه داریم. در روستاهای دوآب، دلبر و بخش‌هایی از سپید دشت و بیران شهر ارتباط کاملاً قطع است.

وی اظهار کرد: در شهر دوره چگینی ارتباط تلفنی نیز قطع شده است و افراد برای برقراری ارتباط باید بتوانند ۱۰ کیلومتر جابه جا شوند. می‌توان گفت ارتباطات در غالب روستاها و شهرستان‌های استان قطع است و مردم به شدت در مضیغه هستند.وی تصریح کرد: تجهیزات به اندازه کافی وجود ندارد و همان میزانی که نیز موجود است به دلیل قطع بودن ارتباط‌ها نمی‌توانیم به دست مردم برسانیم. قبل از هر کاری باید ارتباطات برقرار شود. ارتباط راه‌ها و تلفنی باید برقرار شود تا ما بتوانیم اوضاع را ساماندهی کنیم.

نماینده مردم خرم آباد در مجلس تاکید کرد: اورژانسی‌ترین کاری که در این شرایط از دولت انتظار می‌رود برقراری ارتباط تلفنی و راه‌هاست تا بتوانیم امکانات را به دست مردم برسانیم. اکنون در روستاهای دارایی، بدرآباد، بهرامی، ناصروند و روستاهای سپید دشت ارتباط‌ها قطع است.وی در پایان گفت: در شهرستان دوره چگینی ضمن این‌که در مرکز شهرستان، ارتباط تلفنی قطع است در ۱۲ روستا آن نیز ارتباطات راهی قطع است. بعضی از مردم در مناطق امن اسکان داده شده‌اند اما بعضی از مردم نیز شب گذشته را در سرما به سر بردند و به سختی گذراندند. 

از سوی دیگر نماینده دورود و ازنا در مجلس گفت : دورود نیاز به آب و برق دارد. مجید کیانپور اظهار کرد: طی ۴۸ ساعت گذشته ۱۱۶ میلی‎متر بارندگی در دورود داشتیم و از طرفی حجم روان‎آب از سمت سد مروک بسیار زیاد بود که برایمان نگرانی ایجاد کرده بود و خوشبختانه با کمک اب منطقه‎ای سیلی که قرار بود اتفاق بیفتد، مهار شد.

وی ادامه داد: در حال حاضر خیابان ساحلی، منوچهری، قسمتی از عزت آباد و ... با سیل درگیرند و آب بالا آمده است ولی تلفات جانی نداشته‌ایم. به لحاظ امکانات کمبودهایی در بحث اب و برق داریم.نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس شورای اسلامی افزود: در ازنا هم روز گذشته به علت حجم زیاد آب رودخانه‌ای که از وسط شهر می‌گذشت، نگران شدیم ولی پل پیوند را تخریب کردند که به مدیریت سیلاب کمک کرد و جای تشکر دارد.

پیوندی: ارتفاع سیل در پلدختر ۵ تا ۶ متر بود

از سوی دیگر علی اصغر پیوندی رییس جمعیت هلال احمر ایران در گفت و گو با خبرآنلاین درباره آخرین وضعیت امدادرسانی به شهرستان پلدختر گفت: آخرین اطلاعاتی که ما از پلدختر گرفته‌ایم این است که خوشبختانه ارتفاع آب سیل که حدود ۵ تا ۶ متر بوده در حال فروکش کردن است و همزمان ارتباط شرق به غرب این شهر نیز وصل شده است. 
او می‌گوید: حدود ۲۰ پرواز از میان بالگردهای هلال احمر و سازمان اورژانس به پلدختر انجام شده است و مصدومان انتقال داده شده اند، ارتباط زمینی نیز به این شهر کماکان سخت و دشوار است که با تلاش نیروهای امدادی در حال انجام است. 

وی اضافه کرد: وضعیت لرستان نسبت به ایلام بدتر است و بارندگی روز گذشته سبب محاصره شدن شهر پلدختر در سیلاب شد. با تلاش نیروهای امدادی و مسلح را زمینی برای امداد رسانی به پلدختر را باز کردیم. پیوندی بیان کرد: در پلدختر ٢٩ تیم عملیاتی مستقر شدند.هدف ما امداد و نجات جان انسانها و جلوگیری از تلفات است تا بتوانیم به وظیفه خود عمل کنیم. تاکنون تلفات انسانی در پلدختر اعلام نشده اما میزان خسارت در این شهرستان بالاست. مردم نوعدوست کشور با ارسال کمکهای نقدی خود یاری رسان سیل زدگان لرستان باشند.

سیل در کمین ۶۰ دهستان کارون

اما از آن طرف مقصد بعدی سیل شهرها و روستاهای پایین دست کارون است. در این زمینه فرماندار کارون با اشاره به شکسته شدن پی در پی و لحظه‌ای سیل‌بندهای رودخانه کارون و انجام همزمان عملیات ترمیم گفت: حدود ۶۰ دهستان و روستا در معرض خطر جدی سیل هستند.معصومه خنفری اظهار کرد: در مجموع حدود ۶۰ دهستان و روستا در شهرستان کارون قرار دارند که بخشی از آنها در حاشیه رودخانه کارون و بخشی دیگر در شرق اتوبان آبادان قرار گرفته‌اند.

وی افزود: روستاهایی که در حاشیه رودخانه کارون قرار دارند در معرض تهدید جدی سیلاب هستند زیرا بیشترین پیچ و خم رودخانه کارون در حوزه شهرستان کارون است. بیش از ۳۵ ده و روستا در حاشیه رودخانه کارون قرار دارند که این روستاها را با افزایش ارتفاع سیل‌بندها از خطر جدی سیل نجات داده‌ایم و فعلا شرایط را کنترل کرده‌ایم اما خطر در این روستاها جدی است.فرماندار کارون گفت: هر لحظه که یک سیل‌بند شکسته می‌شود که آن را ترمیم می‌کنیم. اکنون ارتفاع آب از سطح روستاها بالاتر رفته است اما با خاک‌ریزی و احداث سیل‌بند آب را نگهداشته‌ایم ولی اگر سیل‌بندی شکسته شود به آب سمت روستاها فوران می‌کند. خنفری بیان کرد: اکنون آب وارد برخی روستاها شده است اما دور منازل مسکونی سیل‌بند احداث کرده‌ایم تا  از ورود آب جلوگیری کنیم اما سیل‌بندها هر لحظه شکسته می‌شوند.وی تصریح کرد: روستاهایی که در شرق اتوبان آبادان واقع شده‌اند نیز مورد تهدید جدی کانال بحره و کانال آبرسانی به کانون ریزگردها هستند و در محاصره این دو کانال قرار دارند.

فرماندار کارون افزود: اکنون تهدید جدی در دهستان‌ها و روستاهای شهرستان کارون که در شرق اتوبان واقع شده‌اند بیش از روستاهایی است که در حاشیه رودخانه کارون قرار دارند زیرا این دهستان‌ها و روستاها د رمحاصره کانال بحره و کانال ریزگردها قرار گرفته‌اند و آب در این کانال‌ها سرریز شده است.وی عنوان کرد: از ابتدا تا انتهای شهرستان کارون در امتداد رودخانه کارون قرار گرفته است و برخی روستاهای سمت دیگر این شهرستان در محاصره این  دو کانال هستند.خنفری بیان کرد: هشدارهای لازم به مردم روستاها نسبت به جابه‌جایی زنان، کودکان و سالمندان داده شده است اما مردم این روستاها مقاومت می‌کنند.

تعطیلی مدارس خوزستان

براساس اعلام استانداری خوزستان، مدارس در چند شهر خوزستان در روزهای شنبه تا دوشنبه هفته آینده تعطیل و آغاز به کار دانشگاه های استان با یک هفته تاخیر خواهد بود.

در اطلاعیه استانداری خوزستان آمده است:"به اطلاع می‌رساند بنا بر تصمیم استاندار خوزستان با توجه به مشکلات ناشی از آبگرفتگی ها و سیلاب های اخیر و همچنین ضرورت اسکان مهمانان نوروزی مدارس در شهرستان‌های اهواز، باوی، کارون، حمیدیه، دشت آزادگان، هویزه، و شعیبیه شوشتر و همچنین مدارس روستاهای زاویه دزفول، شهرک بهروزی دزفول، بخش دارخوین و روستاهای غرب کارون خرمشهر در روزهای شنبه، یکشنبه و دوشنبه هفته آینده تعطیل می باشند.
ضمناً فعالیت های دانشگاه های استان با یک هفته تاخیر از ۲۴ فروردین آغاز خواهد شد."

۴۲۴۲

کد خبر 1246257

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =