تله رکود تورمی با بازار مسکن در سال ۹۸ چه می‌کند؟

مهدی سلطان محمدی گفت: قیمت مسکن در کلان شهرها در حالی رشد نزدیک به صد در صد را در سال گذشته تجربه کرد که میزان تورم مصالح ساختمانی در این دوره زمانی ۵۰ درصد بود.

 این کارشناس حوزه اقتصاد مسکن در گفتگو با خبرآنلاین، افزود: به این ترتیب دلیل اصلی افزایش شدید قیمت مسکن نه فقط افزایش قیمت تمام شده که فاصله عرضه از تقاضا در اثر نبود سرمایه گذاری مناسب در این سال ها بوده است.

 او با هشدار نسبت به اینکه در حال حاضر نیز سرمایه گذاری مسکن به میزان کافی نیست، گفت: میزان رشد سرمایه گذاری در حوزه مسکن در این دوره زمانی به رغم رشد شدید قیمت ها بین ۱۰ تا ۲۰ درصد بوده است.

 وی ادامه داد: به این ترتیب می توان نتیجه گرفت فاصله میزان عرضه همچنان با تقاضا حفظ شود که این اتفاق خود مانعی بر سر راه متعادل شدن قیمت مسکن تلقی می شود.

مهدی سلطان محمدی

مصرف کننده واقعی کجاست؟

 وی با اشاره به اینکه رشد شدید قیمت مسکن، این کالا را از دسترس مصرف کننده واقعی خارج کرده است، ادامه داد: بسیاری با تسهیلات کنونی و سطح درآمدها توان خرید مسکن را ندارند، به عبارت دیگر دوره خرید مسکن طولانی تر از گذشته شده است و همین امر سبب می شود بسیاری از کسانی که به مسکن مناسب دسترسی ندارند، در همین شرایط باقی بمانند.

او گفت: از سوی دیگر کسانی را داریم که با هدف سرمایه گذاری وارد این بازار می شوند و به ناتوانی مالی طبقه ای که گفتیم دامن می زنند چرا که خانه های دوم و سوم را می خرند تا از آن کسب درآمد کنند و بخش مهمی از به هم ریختگی بازار مسکن را سرمایه های سرگردان رقم زده اند. 

 این کارشناس اقتصادی تاکید کرد: در این وضعیت معلوم است سیاست های نادرست اقتصادی موجبات شکل گیری چنین وضعیتی را فراهم آورده است. ارز دو نرخی، رانت موجود در اقتصاد را در اختیار عده ای خاص قرار می دهد و قوانین نیز در خدمت کسانی است که کار کمتر می کنند و پول بیشتر دارند.

سلطان محمدی گفت: دلیل این مدعا وضعیت حاشیه شهرها و مناطق خوش آب و هوای ویلانشینی است که قیمت املاکشان با بعد متعارف حقوق و دستمزد و درآمد هیچ همخوانی ندارد.

 نقش ارز در رشد قیمت مسکن

 او با اشاره به اینکه داده‌های اقتصادی در حوزه مسکن البته تحت تاثیر رشد قیمت ارز قرار دارد، ادامه داد: طبیعی است وقتی قیمت ارز بالا می رود و ارزش پول ملی نزول می کند، افرادی که پول دارند متقاضی تبدیل پول به کالا می‌شوند و مسکن کالایی بسیار سودآور در تمامی دوره‌های زمانی بوده است.

 وی با اشاره به اینکه به رغم رشد شدید قیمت ارز، ساخت و ساز در سال گذشته در تله رکود تورمی قرار گرفت، گفت: هنوز بخش ساخت و ساز از این تله رها نشده و تداوم این شرایط وضعیت بغرنجی را پیش روی بازار مسکن قرار می‌دهد.

بازار مسکن

وی ادامه داد: رشد قیمت مصالح ساختمانی حتی تا پایان سال ۹۷ هم متوقف نشد به طوری که در هفته‌های آخر اسفند افزایش قیمت فولاد و … سبب داغ شدن بازار مصالح ساختمانی شده بود.

وی خاطر نشان کرد: ریسک ناشی از روشن نبودن آینده اکنون تبدیل به عامل بازدارنده سرمایه گذاری در بازار مسکن شده است.

سلطان محمدی افزود: در این وضعیت افزایش سقف وام خرید مسکن کاری از پیش نمی برد و باید قیمت تمام شده مسکن را با سیاست گذاری درست اقتصادی کنترل کرد.

به گفته وی دولت در سال جاری باید تمرکز و اولویت خود را تحریک ساخت و ساز و نه تحریک بازار خرید و فروش تعریف کند چرا که اگر ساخت و ساز رونق نگیرد، بحران مسکن عمیق تر خواهد شد.

این کارشناس اقتصاد مسکن در پاسخ به این سئوال که وضعیت قیمت مسکن در سال جاری را چگونه پیش بینی می کنید، گفت: کاهشی در کار نیست اما باید خروج از تله رکود تورمی را جدی گرفت.  

 او اضافه کرد: مشوق هایی برای ساخت و ساز اصولی تضمین کننده عدم بازگشت بحران در سال های آتی خواهد بود.

۲۲۳۲۲۳

کد خبر 1246649

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 23
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 1
 • IR ۰۸:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۵
  46
  خرید و فروش هایی که در نیمه دوم سال 97 پس از گران شدن مسکن رخ داد، همگی کاذب و به وسیله دلالان یا صرفا جابجایی سرمایه از یک ملک به ملک دیگر بود و تقریبا به اشباع رسید. خریداران واقعی نه توان خرید مسکن دارند و نه تمایلی. بنابراین اگر شرایط فعلی استمرار یابد در سال 98 رکود شدید بر بازار مسکن حاکم خواهد شد
 • MD ۱۰:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۵
  10
  باید دلالان را شناسایی و تنبیه کرد
 • IR ۱۱:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۵
  3
  آقای کارشناس میگه قیمت مصالح 50 درصد افزایش داشته وقتی قیمت یک عدد پکیج از 1300000 تومان به بیش 5000000 ملیون تومان رسیده یا قیمت یک ست شیر آلات از 150000 تومان به 800000 تومان رسیده یا قیمت یک کامیون ماسه از 150000 تومان به 400000 تومان رسیده این آقای کار شناس چه جوری حساب کرده
 • IR ۱۲:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۵
  11
  دولت باید ساخت و ساز را تحریک کند یعنی چه؟ در شرایطی که بیکاری روز بروز بیشتر می شود. مسکن برای جوانان غیر قابل دسترس شده است و آمار ازدواج پایین تر می آید مسکن برای که می سازی آقای کارشناس عزیز. تنها خریداران مسکن سرمایه گزاران هستند که خانه های دوم و سوم و... دهم خودشان را می خرند و اجاره می دهند.
 • IR ۱۵:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۶
  1
  آیا می توان با استفاده از تکنولوژی های نوین ساختمانی چون پیش ساخته ها یا پرینت سه بعدی و افزایش تعداد ساخت مسکن و پایین آوردن هزینه های ساخت، تحولی در بازار مسکن پدید آورد؟
 • IR ۱۱:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
  4
  قیمت ها آنچنان بالا رفته که خریداران واقعی قادر به تامین مبالغ تعیین شده ندارند و نمی توان امید به رونق بازار ساخت و ساز داشت
 • IR ۱۲:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
  2
  افزایش قیمت مصالح ساختمانی روزانه شده و نمی شه حتی برای یک سال برنامه ریزی و برآورد قیمت کرد
 • IR ۱۲:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
  4
  نوسانات قیمت سبب شده تا نتوان برای سرمایه گذاری و ساخت و ساز برنامه ریزی کرد. ورود به این صنعت واقعا ریسک داره و باید قید سرمایه اصلی را برای چند سال زد
 • IR ۱۲:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
  1
  نیاز به مسکن هر سال افزایش می یابد و در مقابل میزان تولید و عرضه بسیار کاهش یافته. قیمت ها هم که سر به فلک می زند
 • IR ۱۲:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
  2
  در آشفته بازار فعلی هرکس هر چقدر بخواهد بر روی املاک قیمت می گذارد و این بازار از هیچ منطقی تبعیت نمی کند. انبوه ساز و بخش خصوصی تمایلی به حضور در بازار ساخت و ساز ندارن
 • IR ۱۲:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
  6
  توان اقتصادی آنچنان پایین آمده که نمی توان خانه اجاره کرد چه برسه به خرید
 • IR ۱۲:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
  1
  روشن نبوده آینده بازار و وضعیت قیمت ها سبب شده تا کسی ریسک ساخت و ساز را قبول نکند
 • IR ۱۲:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
  5
  خرید و فروش واقعی اصلا وجود نداره و باید گفت کمتر کسی قادر به خرید خانه هست. وام های فعلی هیچ تاثیری در افزایش قدرت خرید نداره
 • IR ۱۲:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
  6
  جوانان به هیچ وجه قدر به خرید خانه،‌خودرو، سکه و طلا و ... نیستن. امید به زندگی یعنی چه؟
 • IR ۱۲:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
  2
  وقتی برنامه ریزی دقیقی برای ساخت و ساز مسکن ارزان وجود نداره می توان گفت رکود در این صنعت اصلا تعجب آور نیست
 • IR ۱۲:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
  2
  بازار قیمت داغ هست ولی خرید و فروشی وجود نداره
 • IR ۱۲:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
  1
  در آشفته بازار قیمت مسکن ما که همیشه ۵۰۰میلیون تومان کم داریم
 • IR ۱۲:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
  4
  رانت مسکن فقط در اختیار یک عده است که به راحتی می تونن جواز ساخت بگیرن و با پول تخلف ها را از سر بگذرانن
 • IR ۱۲:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
  4
  پول دیگه ارزش نداره ارزون ترین خونه در تهران ۵۰۰-۶۰۰ میلیون شده که اقشار ضعیف جامعه قادر به پرداخت این مبلغ نیستن
 • IR ۱۲:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
  4
  دلالان و رانت خواران تمام بازارهای اقتصادی را در اختیار دارن و باعث شدن قیمت ها نجومی برای مسکن تعیین بشه
 • IR ۱۲:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
  5
  رکود بازار مسکن به این زودی ها از بین نمی ره . مگر اینکه دولت از ساخت وساز حمایت ویژه کنه
 • IR ۱۲:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
  0
  اگه برنامه ریزی دقیقی برای ساخت مسکن مطابق نیاز واقعی انجام می شد به حتم الان مشکل کمبود مسکن و افزایش شدید قیمت کنترل شده بود
 • IR ۱۳:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
  3
  واي بروزي كه مستاجرين صبرشون لبريز شود