توصیه امام جمعه تهران به مسئولان درباره انتصابات و شایسته‌سالاری

ایرنا نوشت: ابوترابی فرد گفت که کاهش هزینه های کشور در کنار مدیریت بهتر منابع یکی از راهکارهای رونق تولید و تحقق شعال سال است.

 حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن ابوترابی فرد روز شنبه در نشست شورای اداری استان قزوین با تبیین شعار سال، افزود: باید نیازهای اساسی جامعه را شناسایی کرده تا در تحقق شعار سال موفق عمل کنیم.

وی با بیان اینکه متاسفانه در چند دهه اخیر آنچنان که انتظار می رفت در مدیریت منابع و کاهش هزینه ها موفق عمل نکرده ایم، اضافه کرد: منابع همیشه محدود بوده است و باید آنها را به با برنامه ریزی صحیح به مسیری هدایت کرد که بالاترین سود را به دنبال داشته باشد.

ابوترابی فرد با بیان اینکه هنوز فرهنگ تولید و کار در جامعه ما شکل نگرفته است، افزود: سالانه ۸۰۰ میلیون متر مکعب گاز در ایران اسلامی استخراج و پالایش می شود که رقم بسیار بالایی است اما همه مصرف شده و از بین می رود. این نوع تولید به جایی نمی رسد و بلکه محیط زیست و مخازن از بین می برد و زمین را هم نابود می کند.

امام جمعه موقت تهران خاطر نشان کرد: ایران اسلامی ظرفیت های زیادی دارد و خیلی سریع می تواند به قدرت اقتصادی تبدیل شود اما این مهم نیاز به ترویج فرهنگ کار و تلاش، تصمیم گیری جدی و عزم همگان دارد.

وی با بیان اینکه خلق ثروت در تمامی حوزه های کشور ممکن است،افزود: اهتمام مدیران و مردم به این مهم و کاهش هزینه ها راه موفقیت در این موضوع است و امیدواریم در دوران باقی مانده از دولت در یک اقدام نمادین، کف بودجه پیشنهادی برای مدیریت استان ها ارایه شود.

ابوترابی فرد با بیان اینکه تا هزینه ها کاهش نیابد منابع کشور برای تولید و سرمایه گذاری آزاد نمی شود،افزود: متاسفانه امروز تمامی بودجه کشور برای هزینه های جاری که عمدتا حقوق و دستمزد است صرف می شود و باید انقلابی در این خصوص شکل بگیرد.

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه نباید مدیران از مسئولیت عقلانی و مدیریتی خود اعراض کنند، افزود: هرچقدر مدیران عقلانی تر و منطقی تر عمل کنند در جایگاه خود پایدار تر خواهند بود و نباید فراموش کرد در اصل پایداری نظام سیاسی و اجتماعی بر رفتار مبتنی بر اصول عقلانی، دینی و رفتارهای مبتنی بر آموزه اسلامی است.

ابوترابی فرد گفت: امروزه اقتدار سیاسی، وحدت و ظرفیت بالا رونده ایران اسلامی به این دلیل است که در حوزه های مختلف براساس اصول و آموزه های اسلامی قدم برداشته ایم که یکی از آنها در حوزه های مدیریتی، احترام به رای مردم و خلق احترام بین ملت و دولت بوده است.

امام جمعه موقت تهران اضافه کرد: یکی از اصول مهم دیگر که باعث پیشرفت و تعالی کشور خواهد شد شایسته سالاری است و مدیران و مسئولان نباید این مهم را کم اهمیت بپندارند.

وی با بیان اینکه به فرموده امام علی (ع) باید قویترین و داناترین فرد را برای مدیریت برگزید، گفت: چون نظام اسلامی بر کشور ما حاکم است و مدیریت باید مبتنی بر آموزه های وحیانی باشد باید قوی ترین و داناترین فرد برای هر رده مدیریتی انتخاب شود.

ابوترابی فرد با بیان اینکه از مدیران و مسئولان خواهش می کنیم در انتصابات نگاه های غیر قابل دفاع را کنار بگذارند و روابط ملاک انتصابات آنها نباشد، گفت: انتصابات براساس روابط در گام نخست برای دنیای مسئولان ضرر دارد و باید از انتصابی دفاع کرد که نزد مردم، خدا و وجدان جامعه قابل دفاع باشد.

امام جمعه موقت تهران افزود: مدیریت دانش محور، روح قرآن است و مدیریت حضرت یوسف ع در قرآن مدیریت مبتنی بر علم بود که با رصد حوادث آینده بهترین برنامه را برای مدیریت مصر ارایه و اجرا کرد.
وی گفت: امیدواریم گام هایی که مسئولان بر می دارند زمینه ساز سعادت آنها در دنیا و عالم آخرت باشد و عامل افزایش عزت و اقتدار ملت ایران و امت اسلام و سرافرازی جامعه ایمانی در برابر دنیای استکبار شود.

حجت الاسلام ابوترابی فرد افزود: امروز مصالح ملت ایران به معنای واقعی کلمه با مصالح اسلام گره خورده است و تصمیمات مسئولان در استان ها راه را برای افزایش اقتدار ایران و وزن سیاسی مسلمانان هموار می کند.

خطیب نماز جمعه تهران با اشاره به بارندگی های اخیر افزود: در سال جاری برخی از شهرهای کشور طی ۲۴ ساعت حدود ۱۰۰ میلی متر بارش باران را تجربه کردند که عدد کمی نیست و در استان قزوین نیز میانگین بارش ۵۵ میلی متر بود که مدیریت این بارش غیر مترقبه و هدایت آن کار بزرگی بود که به شایستگی انجام شد.

۲۱۴۲۱۴

کد خبر 1247230

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =