آیا مذاکره با آمریکا سودی برای ایران دارد؟

پدرام سلطانی، نائب رییس اتاق بازرگانی ایران گفت: ایران بالاترین نرخ مهاجرت نخبگان در جهان را داراست و باید نگران این مساله بود.

 این فعال اقتصادی در گفتگو با خبرآنلاین افزود: مهاجرت نخبگان در کشور زنگ خطری برای اجرا و تداوم برنامه‌های توسعه در کشور تلقی می شود.

 وی با تاکید بر اینکه استناد وی در این حوزه برآوردهای جهانی صورت گرفته است، ادامه داد: ریشه یابی این مساله نشان می دهد اتفاقا دلیل اصلی میل به مهاجرت از ایران نه مسائل اقتصادی که ناامیدی است.

 او افزود: به نظر می‌رسد نخبگان از اینکه ما می‌توانیم مشکلاتمان را حل کنیم ناامید شده اند و البته پمپاژ ناامیدی در جامعه نیز در این وضعیت تاثیری جدی دارد.

سلطانی گفت: وقتی این قشر از اصلاحات لازم در درون کشور ناامید می‌شوند، تصمیماتی از این دست اتخاذ می‌کنند در حالی که اگر شرایطی در کشور ایجاد شود که نخبگان نیز احساس رضایت نسبی کنند، بسیاری از مشکلات برطرف خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه نخبگان ایرانی در دهه چهارم و پنجم و حتی ششم زندگی شان اقدام به مهاجرت می‌کنند، ادامه داد: شاید مسائل اقتصادی در قشر جوان تحصیلکرده مولفه موثری باشد اما نخبگانی در دهه‌های چهارم تا ششم مهاجرت می‌کنند از وضعیت اقتصادی با ثباتی برخوردارند و در نتیجه باید ریشه‌یابی این وضعیت در دستور کار قرار گیرد.

به گفته وی کشوری که خالی از نخبگان شود حتما در اداره و پیشرفت خودش و البته رقابت با دیگر کشورها دچار اختلال خواهد شد.

نیاز به تصمیم‌گیری در داخل

وی با اشاره به فشارهای اقتصادی شدیدی که از سوی آمریکا به ایران وارد می‌شود، گفت: در چنین شرایطی برخی منتظرند ایران وارد میدان مذاکره با آمریکا شود در حالی که من فکر نمی‌کنم در شرایط کنونی و با شناختی که از رفتار ترامپ داریم، مذاکره مشکلی را برطرف کند.

 نائب رییس اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: رفتار آقای ترامپ در برخوردهای این چنینی شبیه کاری که با کره شمالی کرد است؛ یعنی ژست گرفتن و عکس گرفتن است تا تصمیم و توافق واقعی.

او اضافه کرد: احتمالا در جریان شروع مذاکره، ترامپ از خود علاقمندی نشان می‌دهد اما بعد سعی میکند این مهم را به صورت ظفرمندانه به همه دنیا به عنوان دستاورد نشان بدهد و شاید در پروسه طولانی مدت با حفظ فشارها به تدریج توافقاتی حاصل شود.

 وی گفت: به این ترتیب بهتر است کار درست و تاثیرگذار مورد بررسی قرار گیرد، در این شرایط استراتژی درست این است که دست به گشایش‌های داخلی بزنیم.

 وی در توضیح این مطلب ادامه داد: با هدف گشایش اقتصادی و حتی اجتماعی می‌توانیم تصمیمات مهمی بگیریم. باید ریشه ناامیدی را یافت. به نظر می‌رسد بخش مهمی از ناامیدی ریشه در پارادوکس‌هایی دارد که در ساختار اجتماعی و حاکمیتی وجود دارد و محل ناامیدی و اعتراض و کاهش سرمایه اجتماعی شده است.

 این فعال اقتصادی با تاکید بر اینکه توجه به این مولفه‌ها موجب افزایش قدرت درونی می‌شود، گفت: با حصول این شرایط می‌توان در میدان مذاکره با قدرت ظاهر شد چرا که یکپارچگی و رضایت، قدرت و امید می‌آفریند، در این شرایط نیز طرف مذاکره دیگر می‌داند قادر به امتیازگیری نیست.

 وی اضافه کرد: مذاکره از باب قدرت و نه از سر استیصال پس از حصول این شرایط ایجاد می‌شود اما نکته مهم این است که مشکل ایران در داخل باید بر طرف شود و برای رفع تنگناها و گشایش در عرصه اقتصاد و اجتماع باید در داخل کشور تصمیم گیری شود.  او گفت: متاسفانه در سال‌های گذشته همواره به موضوع گشایش داخلی بی توجه بوده‌ایم.

۲۲۳۲۲۳

کد خبر 1247237

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 22
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 2
 • عبدالکریم IR ۰۹:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۸
  بله دارد البته برای آنها دارد و برای ما فقط استثمار و بدبختی و فلاکت و زیر ظلم و ستم رفتن دارد .
  • US ۱۱:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۸
   74 23
   آخی . تو خوبی
  • IR ۱۱:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۸
   4 1
   امان از امریکا
 • DE ۰۹:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۸
  11 0
  بالاخره تحریم اثر داره یا نداره
 • IR ۰۹:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۸
  87 5
  نخبگان فضایی برای فعالیت ندارند . هر وقت میزان دستمزد و آزادی عمل برای تحقیق علمی و ... مثل غرب شد نخبه می ماند
 • IR ۰۹:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۸
  نه سودی نداره با همین فرمون موفقیت بریم جلو
 • IR ۱۰:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۸
  73 2
  بالاخره همه دنبال زندگی راحت هستند نخبه ها هم تمکن مالی دارند و می روند
 • IR ۱۰:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۸
  64 2
  احسنت مشکل ما داخلی است . باید اینجا مشکل را حل کنیم
 • IR ۱۰:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۸
  85 16
  اتفاقا باید مذاکره کنیم
 • IR ۱۰:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۸
  41 1
  سخن خوبیست اما جدید نیست، مدتهاست همه میدانیم
 • IR ۱۰:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۸
  47 7
  هیچ کس به درد ما نمی خوره . باید خودمون به فکر خودمون باشیم . نه امریکا نه اروپا . ایران . فقط ایران
 • IR ۱۱:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۸
  50 1
  اخیرا غیر نخبه‌ها هم دارند می‌روند که البته خبر خوبی است.
  • IR ۱۵:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۸
   5 0
   خوب وقتی ناامید باشی میری دیگه . هان؟
 • IR ۱۱:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۸
  5 0
  مشکل ما هم داخلی است هم خارجی . باید هر دو را حل کرد
 • مهدی IR ۱۲:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۸
  0 0
  آقای دکتر سلطانی از بزرگان ودلسوزان این کشور هستند، جنس حرف های ایشان شبیه هاشمی رفسنجانی است. اگرچه میدانم در سیستم حاکمیت جمهوری اسلامی ایران به سخنان امثال پدرام سلطانی توجهی نمی شود، اما برای پدرام سلطانی آرزوی سلامتی دارم و امیدوارم در استخر فرح غرق نشود!
 • شمس تبریزی IR ۱۲:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۸
  11 5
  به نظر من این واژه نخبگان را درست استفاده نمیکنید. بسیاری از افرادی که مهاجرت میکنند دارای استعداد متوسطی هستن هر چند که ممکنه تحصیلات دکتری هم داشته باشن. اما اگر منظورتان از نخبه فرد مستعد است، نظر من اینه که فرد مستعد در ایران به وفور یافت میشه. همینها را که به کار بگیرید خیلی کارها میتونید انجام دهید. نگرانی شما از این مهاجرت ها مثل نگرانی کسی است که وقتی دو تا چاه نفتی آتش میگیره میگه بیچاره شدیم و بدون نفت ماندیم. میلیاردها بشکه زیر زمینه و شما نگران آتش گرفتن چند میلیون بشکه نفت هستید.
 • شمس تبریزی IR ۱۲:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۸
  6 10
  به نظرم یک موضوع را در مورد مهاجرت تحصیلکرده ها هیچوقت بهش اشاره نکردید در حالی که به نظر من عامل روانی مهمی به حساب میاد. اگر این عامل را در نظر داشته باشید متوجه خواهید شد که برای این مهاجرت ها فعلا کار چندانی نمیتوانید بکنید. یک جوانی که در دانشگاه تحصیل میکند معمولا کتابهای درسی اش توسط استادان آمریکایی و اروپایی نوشته شده. لا اقل در مورد رشته های فنی و مهندسی و بعضا پزشکی که وضع اینطوره .ناخودآگاه در طول چند سال تحصیل در دانشگاه، این حس به آدم القا میشه که دوست داره در کشور کسانی زندگی کنه که این کتابها را نوشته اند. بنابراین فکر مهاجرت به تدریج در همان سالهای تحصیل دانشگاه در آدمی نضج میگیره. این به نظر من ربطی به نومیدی و یا وضعیت اقتصادی نداره. علت مهاجرت تحصیلکرده ها در ایران با علت مهاجرت در سایر کشورها به نظرم تفاوت زیادی داره
 • IR ۱۲:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۸
  6 5
  مذاکره فایده نداره
 • IR ۱۳:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۸
  16 1
  آقای محترم شما فقط تشویش اذهان عمومی بلدی مثل اون توییتی که چند روز پیش گذاشتی و گفتی سیل بعدی در اقتصاد رخ می ده خوب عزیز دانشمند راهکار ارائه بده اینکه مشکل داخلیه یعنی چی ؟
 • IR ۱۳:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۸
  2 4
  عالی بود
 • IR ۱۳:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۸
  4 3
  دقیق ترین نظری بود که خوندم
 • IR ۱۳:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۸
  12 7
  به درک . خوششون نمیاد برن . شرشون کم