۲۰ نفر
۱۸ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۱
هدیه ویژه پوتین به نتانیاهو، تحقیر سوریه بود

نیروهای روسیه، به رهبری پوتین، بدون اجازه مقامات رسمی سوریه جنازه نظامی اسرائیلی را از خاک سوریه به مسکو منتقل نموده و طی مراسم ویژه ای به دشمن خونی سوریه تقدیم کردند.

 تنها چند روز پیش از انتخابات سراسری اسرائیل و در بحبوحه تبلیغات انتخاباتی، بنیامین نتانیاهو پس از استقبالی گرم در کاخ کرملین جسد زاخاری بومل نظامی مفقود اسرائیلی - که در نبردهای سال ۱۹۸۲ با نیروهای سوریه در لبنان کشته شده بود - را به اسرائیل بازگرداند. تصاویر نتانیاهو در کنار تابوت این نظامی - که در پرچم اسرائیل پیچیده شده بود - احتمالا بهترین سوژه برای پوسترهای تبلیغاتی بی بی در آخرین روزهای مبارزات داغ انتخاباتی در اسرائیل است. تصاویری که میتواند نتانیاهو را قهرمان اسرائیل و حافظ منافع مردم آن معرفی نماید.

بی تردید نتانیاهو این پیروزی را مدیون پوتین است. نیروهای روسیه، به رهبری پوتین، بدون اجازه مقامات رسمی سوریه جنازه نظامی اسرائیلی را از خاک سوریه به مسکو منتقل نموده و طی مراسم ویژه ای به دشمن خونی سوریه تقدیم کردند. در این واقعه روسیه نه تنها حاکمیت سوریه بر اراضی خود را نادیده گرفت بلکه سوریه و دولت آن را تحقیر نمود. این کار درست در زمانی انجام گرفت که اشغال ارتفاعات سوریه - جولان - توسط اسرائیل در کانون مباحثات بین المللی قرار دارد و در زمانی که نتانیاهو به انجام صدها حمله نظامی غیرقانونی به خاک سوریه اعتراف و افتخار می کند. حملاتی که آخرین نمونه آن دقیقا چند روز قبل از این واقعه صورت پذیرفت.

این روایت بخوبی بیانگر نگاه متفاوت روسیه به اسرائیل و دشمنان آن و یادآور عملکرد مسکو در طول دهه های گذشته در قبال درگیری میان دو طرف مخاصمه است. مسکو - که مدتهای مدیدی از سوی بسیاری از نیروهای ضداسرائیلی منطقه متحد اعراب و مقاومت تصور می شد - در شرایط حساس بدترین امتیازات را به اسرائیل داده که آخرین آن هدیه پوتین به نتانیاهو است: هدیه ای که میتواند پیروزی نتانیاهو در انتخابات اسرائیل را تسهیل و تقویت نماید. این نتانیاهو دقیقا همان کسی است که حملات چندساله اخیر نیروهای نظامی اسرائیل به اراضی سوریه را رهبری کرده و در نابود کردن برجام و فشار بر ایران سنگ تمام گذاشته است.
نتانیاهو احتمالا رکورد ملاقات با پوتین را شکسته است. سفرهای مکرر او به مسکو و استقبالهای گرم در کاخ کرملین و امتیازات مکرر مسکو به نتانیاهو نشان می دهد دوستی این دو وارد محدوده های ویژه ای شده است. به گونه ای که در این دوستی و معامله های آن منافع و مصالح نزدیکترین دوستان روسیه مانند ایران وسوریه به راحتی فدا می شود.

از چشم انداز سیاست واقع گرایانه (حاکم بر روابط بین الملل) این موضع پوتین می تواند موجه بنظر برسد. پوتین مسئول روسیه و حافظ منافع آن است و هر اقدامی را که در این راستا مناسب ببیند انجام می دهد و ایران یا سوریه نمی توانند از مسکو توقع داشته باشند سیاست خارجی خود را براساس منافع آنان طراحی و تدوین نماید. اما وقوف بر این امر نباید مانع فهم این نکته کلیدی شود که روسیه، برغم برخی مواضع و تبلیغات ضداسرائیلی، شریک قابل اعتمادی در مبارزه با توسعه طلبی ها و قانون شکنی های اسرائیل در منطقه نیست. روسیه مایل است تخم مرغهای مبارزات ملتهای منطقه علیه اسرائیل را در سبد خود داشته باشد تا در معاملات کلان و بزرگی که با غرب و اسرائیل دارد، از آنها استفاده نماید. در چنین شرایطی اگر فردا روزی این تخم مرغها - که با مقاومت، جانفشانی و مبارزات ملتهای منطقه فراهم می شود - در سبد اسرائیل دیده شود، نباید متعجب بود. رفقای کرملین نشین این کاره اند!

49310

کد خبر 1247449

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 12
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۹:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۸
  20 8
  آقاي شريعتمداري و كيهان حرفي ندارند؟
 • IR ۰۹:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۸
  10 1
  به نظر میرسد پوتین با نتانیاهو بعنوان دلال آمریکا بلندیهای جولان را با کریمه معامله کرده
 • IR ۰۹:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۸
  18 7
  روسیه اگه جنگی بین ایران و اسراییل صورت بگیرد اگه ببینه حمله به ایران به نفعش مطمئن به ایران حمله خواهد کرد روسیه کشوری است که همیشه از پشت خنجر میزنه ولی ایران هنوز دلگرم به این کشور هست
 • IR ۱۰:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۸
  5 3
  واقعا درك اين موضوعات تا اين حد براي ما سخت بوده ؟ بعد از درگيري با روسها خواهيم ديد ذوالفقار چه كار مي تواند بكند ؟!
 • ایرانی IR ۱۰:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۸
  11 4
  بله بسیار قابل توجه برای مسئولین و حاکمیت ایران
 • IR ۱۱:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۸
  66 2
  چرا بعضی ها دوست ندارند قبول کنند که رو سیه رفیق قافله و شریک دزد بوده و هست و خواهد بود. یک نگاه کوچک به تاریخ نشون میده اون جنایت هایی رو که روسیه و انگلیس در حق این مملکت کردند کسی نکرده. مثل گوشت قربونی بین خودشون تا تونستن کندن و بردن. اما بعضی ها هنوز سرسختانه روی این از پشت چاقو زن حساب میکنن.
 • احسان IR ۱۲:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۸
  69 2
  روسیه و پوتین مدل پیشرفته شوروی و گورباچف هستن با سیاست یکی به نعل یکی به میخ...روسها اصلا قابل اعتماد نیستن
 • سامان IR ۱۲:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۸
  54 2
  در طول تاریخ نشان داده اند "بد جوری این کاره اند" ... بسیار حرفه ای در لحظه آخر و به بهترین قیمت می فروشند!!! یادمان نرود در روسیه یهودیان لابی های بسیار قوی دارند و مدیران بسیاری از شرکت های بزرگ و غول های اقتصادی روسیه، یهودی هستند...
 • IR ۱۳:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۸
  15 1
  اگر این طور رفتار نمی کرد عجیب بود ولی مقامات عالیه نظام هنوز دل به پوتین بسته اند
 • حسین IR ۱۴:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۸
  12 1
  از مسئولین که انتظاری نیست ولی به امید روزی که مردم بفهمن در دنیای سیاست روابط و اعمال کشورها بر مبنای منافع کشور شکل میگیره نه منافع دیگران .
 • ناشناس IR ۱۶:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۰
  3 1
  پوتین شخصیتی مارموز و دوگانه داره. همیشه منتظربودیم که پشت ظاهر آروم و لبخندالکیش به دیپلماتهای کشور از پشت خنجر بزنه. اون با اسرائیل و امریکا دستش تو یه کاسه است. فقط شکلش فرق میکنه.
 • IR ۱۱:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
  0 2
  سوريه مثل يک استان روسيه است و بشار اسد چيزي ندارد تا تحقير شود