۳۸ درصد پرونده های شورای حل اختلاف منجر به سازش شد

ایرنا نوشت: رییس شوراهای حل اختلاف آذربایجان شرقی گفت: در سال گذشته ۳۸ درصد از مجموع پرونده های ورودی به این شوراها منجر به صلح و سازش شد که این رقم نسبت به سال ۱۳۹۶ با ۵ درصد رشد همراه است.

بابک محبوب علیلو، مجموع شعب شوراهای حل اختلاف آذربایجان شرقی را ۲۸۹ شعبه اعلام و اضافه کرد: از مجموع این شعب تعداد ۱۸۷ شعبه در مراکز شهری و ۱۰۱ شعبه نیز در مناطق روستایی فعالیت می کنند.
وی اظهار داشت: شوراهای حل اختلاف روستایی تنها مجاز به ورود در موضوع صلح و سازش هستند اما در مراکز شهری این شوراها علاوه بر تصمیم گیری در زمینه صلح و سازش، با محوریت قاضی شورا و بر اساس ماده ۹ قانون شوراهای حل اختلاف مصوب سال ۱۳۹۴ صلاحیت رسیدگی به برخی دعاوی و جرایم کم اهمیت را نیز دارند.
محبوب علیلو تلاش برای کاهش ورودی پرونده ها به شوراهای حل اختلاف را از اهداف و رویکردهای مهم این مجموعه ها برشمرد و افزود: با وجود اینکه پارسال در ورودی پرونده ها به شوراهای حل اختلاف ۱۲ درصد رشد وجود داشت اما با این وجود تعداد پنج هزار و ۸۹۵ فقره پرونده از جمع موجودی ها کسر شد.
وی با بیان اینکه در ابتدای سال گذشته مجموع پرونده های شوراهای حل اختلاف آذربایجان شرقی معادل ۲۰ هزار و ۸۴۷ فقره بود، گفت: در سال گذشته نیز ۱۹۸ هزار و ۷۹۴ فقره پرونده جدید به این شوراها وارد شد.
محبوب علیلو مجموع پرونده های مختومه شده شوراهای حل اختلاف آذربایجان شرقی در سال گذشته را ۲۰۴ هزار و ۶۸۴ فقره اعلام کرد.
وی با تاکید بر اینکه شوراهای حل اختلاف نقش مهم و تعیین کننده ای در کاهش ورودی پرونده به دادگاه ها دارند، یادآوری کرد: این مجموعه ها برای ادامه فعالیت های خود و تقویت جایگاهشان نیاز شدید به حمایت های قانونی از سوی دولت و مجلس شورای اسلامی دارند.
رییس شوراهای حل اختلاف آذربایجان شرقی با بیان اینکه اعضای شوراهای حل اختلاف با حداقل دستمزد و پاداش فعالیت می کنند، گفت: از نمایندگان مجلس شورای اسلامی درخواست داریم در راستای حمایت و ترمیم پاداش های اعضای شورا وارد عمل شوند تا زمینه های لازم برای اشتغال پایدار آنها فراهم شود.

۴۶

کد خبر 1247522

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =