۰ نفر
۱۹ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۵

ایرنا نوشت: مدیرکل هواشناسی استان اصفهان شناسایی عوامل تغییر اقلیم به صورت ملی و استانی را نیازمند تحقیق و پژوهش دانست و گفت : چالش های این حوزه باید اطلاع رسانی و پیشگیری شود.

حمیدرضا خورشیدی به نقش عوامل انسانی در تغییر اقلیم اشاره کرد و افزود: تغییر اقلیم یکی از موضوعات مهم و حیاتی برای زندگی مردم هر منطقه است چرا که این اتفاق چالش های زیادی را ایجاد کرده است.
وی بیان کرد : انسان ها یکی از عوامل مهم بروز این اتفاق است که تغییر در محیط و شرایط زیست محیطی موجب بروز مشکلاتی شده و در پی آن پیامدهایی در حوزه هواشناسی به همراه داشته است.
مدیرکل هواشناسی استان اصفهان ادامه داد: با مطالعه دقیق بر روی این موضوع و اطلاع رسانی در جامعه امکان پیشگیری از بروز مشکلات ناشی از تغییر اقلیم وجود دارد که توجه به این چنین موضوعاتی به رفع معضلات هر منطقه از جمله خشکسالی ها کمک می کند.
وی با اشاره به تحلیل هایی که نسبت به اقلیم وجود دارد، اظهارداشت: دو دیدگاه در این باره وجود دارد که اولی آغاز آبسالی و پایان خشکسالی را خبر می دهد و دیدگاه دیگر ادامه خشکسالی ها را مطرح می کند.
خورشیدی ادامه داد: در تحلیل دوم، بارش های اخیر و سیلاب ها دائمی تلقی نشده و آن را یک موضوع اتفاقی می دانند که باید برای دسترسی به نتیجه بهتر، نظر کارشناسان این حوزه و مرکز ملی خشکسالی را بررسی قرار داد.
وی به وضعیت جوی هوا در هفته جاری اشاره کرد و گفت: احتمال بارش شدید در شرق استان اصفهان پیش بینی شده که توجه به شدت آن احتمال ایجاد روان آب وجود دارد.
میانگین بارش در استان اصفهان از ابتدای سال آبی جاری (یک مهر) تا هجدهم فروردین ، 244.1 میلی متر ثبت شد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال 195.2 میلی متر افزایش نشان می دهد.
به اعتقاد برخی از کارشناسان گام نخست برای رویایی با مشکلات زیست محیطی و تغییر اقلیم، شناخت کافی پدیده است و در صورت فقدان آن نمی توان به سایر مسائل پرداخت و مدیریت خوبی بر آنها اعمال کرد.
تغییر اقلیم (Climate change) به تغییر در توزیع آماری الگوهای اقلیمی یا آب و هوایی گفته می ‌شود که برای یک دوره طولانی دوام می‌ آورد و بنابر تعریف کنوانسیون چارچوب تغییر اقلیمی سازمان ملل متحد (UNFCCC)، تغییر اقلیم به واقع تغییرات آب و هوایی می باشد که به طور مستقیم یا غیر مستقیم با فعالیت ‌های انسانی نسبت داشته و ساختار اتمسفر زمین را در سراسر جهان تغییر می‌ دهد.
به تاکید برخی از کارشناسان عواقب تغییر اقلیم در کشور را باید جدی گرفت و به این باور برسیم که شرایط اقلیمی کشور در حال تغییر است و راهکاری اصولی برای آن اندیشید.

5656

کد خبر 1247913

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =