خسارت ۸۵۰ میلیارد تومانی سیل به زیرساخت‌های شهری و منازل و اماکن عمومی خرم‌آباد

شهردارخرم آباد در پنجاه و نهمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر از خسارت ۸۵۰میلیاردتومانی سیل به زیرساخت های شهری و منازل در مرکز استان خبر داد.

به گزارش خبرآنلاین لرستان .وحیدرشیدی با قدردانی از حضور و همدلی تمامی اعضای شورای اسلامی شهرخرم آباد با مجموعه مدیریت شهرداری افزود: درسیل اخیر نزدیک به ۲۵درصد شهر خرم آباد دچار آبگرفتگی شد.

وی بابیان اینکه بر اساس نظر کارشناسان، خرمرود گنجایش ۴۰۰مترمکعب آب در ثانیه دارد، اظهارکرد: در این سیل درهرثانیه ۷۰۰مترمکعب آب در این رودخانه جریان داشته است که خوشبختانه با اطلاع رسانی به موقع از یک فاجعه انسانی جلوگیری کردیم.

شهردار خرم آباد گفت: اعضای شورای شهر درکنار مجموعه شهرداری از۲۷اسفند۹۷ فعالیت خودرا به صورت شبانه روزی برای مقابله با خسارات سیل آغاز کرده بودند.

استقرار ۸ هزار کیسه در مکانهای مورد تهدید

رشیدی اظهار کرد: بدنبال هشدارهای اعلام شده، ستادبحران درشهرداری تشکیل و اولین اقدام ایمن سازی و رفع سیلاب بود که باتخریب دوپل موقت و نصب ۱۵۰عددنیوجرسی و ۸هزار کیسه شن درمکانهای موردتهدید وبخش هایی از خیابان ساحلی اقدامات پیشگیرانه خوبی صورت گرفت. اگر این اقدامات انجام نمی شد یقینا خسارات سیل چند برابر افزایش می یافت.

وی افزود: قبل، حین و بعدازسیل کمتر مدیر ونیرویی در شهرداری بود که درسطح شهر به ویژه خیابانهای ساحلی ومکانهایی که احتمال آبگرفتگی داشت حضور نداشته باشند.

رشیدی گفت: با دق الباب و آژیر ماشین های آتش نشانی به شهروندان ساکن خیابانهای ساحلی تهدید سیل و آبگرفتگی را هشدار داده و توصیه و تقاضا شد برای در امان ماندن جان همشهریان، آنها حتی المقدور به مکان های امن بروند.

ایمن سازی و ترمیم دیوارهای ساحلی

شهردارخرم آباد، ایمن سازی و ترمیم دیوارهای ساحلی را از اولویت های مدیریت شهری خرم آباد عنوان کرد و افزود: سیل در برخی نقاط دیوارساحلی، به پاشنه رودخانه نیز آسیب جدی زده لذا برای اینکه در آینده دوباره دچار خسارت نشویم باید به جای دیوارهای سنگی، دیوارهای بتنی ایجادشود.

رشیدی از لایروبی گل و لای بیش از۹۰درصد معابر اصلی شهر خبرداد و گفت: به جزء زیرگذرها که پمپ آنها در جریان سیل از بین رفته بقیه معابراصلی نظافت شده و با لایروبی زیرگذرها، آنها هم زیربارترافیک خواهندرفت.

وی با قدردانی از پرسنل آتش نشانی که موفق شدند بیش از ۸۵۰ موردآبگرفتگی در سطح شهر را برطرف کنند از تلاش نیروهای فضای سبز، تنظیف و بسیج نیز قدردانی کرد.

تقدیر از شهرداری سایر استانها

رشیدی از شهرداری های اصفهان، کرمانشاه، یزد، سمنان و سایر شهرهایی که درسیل اخیر شهرداری خرم آباد را کمک کرده اند نیز قدردانی کرد.

شهردارخرم آباد ازستادبحران استان که به خرم آباد کمتر توجه کرد و ماشین آلات و تجهیزات کمتری در اختیار مرکز استان قرار داده نیز گله کرد.

وی از اعضای شورای شهر خواست با پیگیری های همه جانبه از وزارت کشور، سازمان شهرداری هاو همچنین شرکت هایی که به صورت اقساط آمادگی دارند تجهیزات سازمان آتش نشانی و همچنین ماشین آلات مورد نیاز شهرداری خرم آباد را تهیه کنند وارد عمل شوند.

رشیدی گفت: سال گذشته یک میلیاردتومان تجهیزات برای سازمان آتش نشانی خریداری شد اما در سیل اخیر یک سری کمبودها احساس شد که خرید آنها ضرورت دارد.

شهردارخرم آبادبا توجه به حجم خرابی های حاصل ازسیل تصریح کرد:اگر بخواهیم برای مرمت خرابی ها مراحل قانونی انتخاب پیمانکاران را طی کنیم زمان بر خواهدبودلذا از شورای شهر می خواهم در این خصوص اقدام عاجل بعمل آوردو حتی برای تسریع در کارها بایدقراردادپیمانکاران از اعتبارات جاری بسته شود تا اعتبارات دولتی جبران خسارات که پرداخت شد جایگزین آن شود.

رشیدی خطاب به اعضای شورای شهرگفت: با توجه به ارائه لیست خرابی ها هم اکنون بهترین زمان رایزنی با دستگاههای دولتی برای جذب اعتبارات بیشتراست.

شهردار افزود: تعدادی از پیمانکاران بخش خصوصی ماشین آلات خود را به صورت رایگان دراختیارشهرداری خرم آبادقرار دادند که جای تشکروقدردانی دارد.

۴۶

کد خبر 1248231

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =