۲۵ هزار پزشک به خاطر فقر، مجبور شدند به مشاغل دیگر بروند!

فارس نوشت: رئیس انجمن متخصصان داخلی با بیان اینکه حدود ۱۵ تا ۲۵ هزار نفر از پزشکان به دلیل اینکه درآمد کافی نداشته اند برای دریافت پروانه مراجعه نکرده و در اثر فقر به کارهای دیگر رجوع کرده اند،گفت: تنها ۵ درصد پزشکان درآمد بالایی دارند.

ایرج خسرونیا، رئیس انجمن متخصصان داخلی اظهار داشت: حدود ۱۵ تا ۲۵ هزار نفر از پزشکان ما برای دریافت پروانه مراجعه نکرده و از دایره درمان خارج شده‌اند؛ آن هم به دلیل اینکه درآمد کافی نداشته و در اثر فقر به کارهای دیگر رجوع کردند؛ بنابراین اگر پزشکی درآمد داشت این تعداد شغل خود را ترک نمی‌کردند و به شغل دیگری روی نمی‌آوردند.

وی ادامه داد: ۵ درصد از پزشکان ما درآمد بالایی دارند و این افراد کسانی هستند که هر کجای دنیا که بروند چنین درآمدی را دارند؛ یعنی یک جراح قلب یا جراح مغزی که جراحی می‌کند درآمد بالایی دارد؛ در حالی که ۵۰ درصد از پزشکان ما پزشکان عمومی هستند که اکثر آنها مستاجر بوده و اجاره مطب و خانه می‌دهند و با ویزیت ۲۰ تا ۲۵ هزار تومان روز را می‌گذرانند؛ ضمن اینکه باید هزینه‌هایی مانند بیمه و مالیات نیز بپردازند.

رئیس انجمن متخصصان داخلی اضافه کرد: میانگین درآمد پزشکان عمومی بین ۳ تا ۴ میلیون است که در نهایت آنچه باقی می‌ماند ۲ تا ۳ میلیون تومان است.

خسرونیا درباره «جذب پزشکان عمومی در سیستم بهداشت و درمان»، گفت: این افراد به راحتی جذب نمی‌شوند؛ چرا که آنها را استخدام نمی‌کنند. البته در مراکزی مثل مدارس، قطارها و هواپیما  به پزشک عمومی نیاز داریم اما بودجه کافی برای استخدام آنها وجود ندارد؛ ضمن اینکه اگر پزشکی تخصص هم داشته باشد درآمدش در مراکز درمانی ۲ تا ۳ میلیون خواهد بود.

وی تصریح کرد: مگر اعلام نمی‌کنند که درآمد زیر ۳ تا ۴ میلیون خط فقر محسوب می‌شود؛ بنابراین اکثر پزشکان ما زیر خط فقر هستند و اینکه عده‌ای اعلام می‌کنند پزشکان حقوق نجومی می‌گیرند این افراد خودشان به آن ۵ درصد پزشک پردرآمد مراجعه می‌کنند و فکر می‌کنند همه پزشکان این اندازه درآمد دارند.

رئیس انجمن متخصصان داخلی درباره «ارائه خدمات انجمن متخصصان داخلی به سیل زدگان کشور»، خاطرنشان کرد: بسیاری از همکاران ما در مناطق سیل زده حضور دارند و اکثر آنها رایگان فعالیت می‌کنند و انجمن متخصصان داخلی کمک‌های مالی خوبی داشتند؛ البته باید به مردم این مناطق کمک کرد؛ چرا که ما با هزینه همین مردم پزشک شده‌ایم و باید کمک کنیم.

۶۰۲۳۱

کد خبر 1248570

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 20
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • US ۰۱:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
  0 0
  مطمین باشید که اگر خارج از کشور درآمدشان بیشتر بود می رفتند خارج از کشور. اصولا پزشکان ایرانی و خارجی را در کشورهای دیگر قبول نمی کنند و باید پروسه بسیار سختی را پشت سر بگذارند. من الان امریکام و کانادا هم زندگی کردم و این دوستمون یا خبر ندارند و یا خودشون را به بی خبری زدند.
 • IR ۰۲:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
  1 0
  خندیدیم، تشکر از این مسیول به خاطر استندآپ کمدی جالبش...
 • IR ۰۴:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
  1 0
  الهی بمیرم براشون... نظرتون چیه کمیته امداد تحت پوششون قرار بده؟!
 • مهدی CA ۰۵:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
  0 1
  اطلاعات بسیار جالبی اراِئه شده، هرچند با آنچه من از دوستان پزشکم که تازه کار هستند شنیده ام مغایرت دارد. به هر حال این اطلاعات بسیار با ارزش هست و ارائه ی صحیح آن به جامعه باعث می شود نوجوانان نسبت به انتخاب شغل آینده خود تصمیم صحیح تری بگیرند. من خودم قربانی این اطلاعات غلط هستم. تازه زمانی که از دانشگاه فارغ التحصیل شدم متوجه شدم رشته ی من بازار کار مناسبی ندارد.
 • پیراسته فر IR ۰۶:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
  1 0
  پیشنهادبه پزشکان مفلس! این ۲۵ هزار نفر پزشک محترم برای تمشیت امور درکنارمطبشان یک باجه ایی بگذارند برای «فروش سیگار» تاآن نقیصه مرتفع شد(تقریباً مثل کاری که صاحبان داروخانه می کنند،قسمتی را به وسائل آرایشی اختصاص می دهند)
 • IR ۰۶:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
  1 0
  این دیگه از اون حرف هاس هاااااا ..... آقا بگو قاچاق و واردات درآمدش بیشتره رفتن سمت این کارا .... از درآمد کلان پزشکی صرف نظر کردن .... چرا ننه من غریبم بازی می کنی
 • IR ۰۶:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
  0 0
  درآمد ماهی زیر ۳۰۰ الی ۴۰۰ میلیون باعث شده به کارهای دیگر رو بیاورند وگرنه دریافتی انترن ها هم بالاتر از ۳ میلیون است میترسم پزشکان باقی مانده پول ملت رو به عنوان خیریه بریزند تو جیب شون
 • حسین IR ۰۷:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
  1 0
  ما کارگران حاضریم ماهانه بخشی از درآمد خود را به پزشکان بدهیم . این پزشکان فقیر کجا هستن که هیچکس ازشون خبر نداره
 • IR ۰۷:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
  1 0
  ایا پنج درصد در کل دنیا این درامد را دارند خیر حتی مدرکشان تایید هم نمی شود بله برای همین کشور رو ترک نمی کنند جامعه ی عفیف پزشکان لطفا اون پنج درصد مالیات بدن تا بقیه پزشکان بیکار نمونند
 • IR ۰۷:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
  1 0
  براي فقر پزشكان نياز به قسم خوردن نيست چون ما همين جوري هم باور مي كنيم!
 • RO ۰۷:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
  0 1
  الان لشکر علافای لیسانسه و فوق لیسانسه میریزن اینجا و میگن پزشکا مولتی میلیاردرن و من با فوق لیسانس چی چی از شریف و پلی تکنیک دارم تو پیک موتوری و فلافلی کار میکنم و هنوز زن نگرفتم و از هاروارد و آکسفورد دعوتنامه داشتم و نرفتم و این قصه ها...اکثرشونم دارن با پراید مسافرکشی میکنن و پشتشم نوشتن نیم کیلو باش ولی مرد باش
 • عباس IR ۰۷:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
  0 1
  سلام به این گروه ازپزشکانی که درزیر خط فقر زندگی می کنند پزشکان شاغل در ادارات دولتی راهم باید اضافه کردکه حقوق ماهیانه ای معادل یک کارشناس لیسانسیه دریافت می کنند ومبلغ آن در حدود سه میلیون تومان درماه است.پزشکان برای گرفتن مدرک دکترای عمومی باید حدود سیصد واحد دانشگاهی را بگذرانند که خود صد واحد بیشتراز تعداد واحدهای مدرگ دکترا در رشته های مهندسی که محموع واحدهای دوره لیسانس ،فوق لیسانس ودکترای آن دویست واحد می باشد است.
 • پزشک مظلوم GB ۰۸:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
  0 1
  ظاهرا ما پزشکان گوشت و برنج سیب زمینی نمی خوریم اجاره خانه نمی دهیم اجاره مطب نمی دهیم حقوق کارمندان مطب نمی دهیم و تامین اجتماعی پول پزشکان را سر وقت می دهد. فقط یک مورد قصابی به ما نشان بدهید که ۱ کیلو گوشت به شما بدهد و پولش را سال بعد بگیرد که بیمه ها یکسال بعد پول ویزیت بیماران را می دهند.ظلم تا چه حد.
 • عرفان123 IR ۰۸:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
  1 0
  آره خوب. پزشکی براشون اندازه برج سازی و بساز بفروشی و واردات جنس از چین و ترکیه صرفه نداره... تعریف اینها از فقر هم با تعریفی که در ذهن ما هست کاملا فرق داره. از نظر آنها وقتی در ماه درامدی کمتر از 100 میلیون تومان داشته باشن فقیر هستند... تا کی با زیر میزی گرفتن اموراتشون را بگذرونن وقتی میشه با معامله ملک و زمین پول پارو کرد
 • IR ۰۸:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
  1 0
  جوک سال
 • IR ۰۸:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
  1 0
  ستاد ارجمند جناب آقای دکتر خسرونیا با عرض سلام و ارادت باویزیت 25 هزارتومانی پزشک عمومی اگر در روز فقط 10 مریض ویزیت بشود با فرض تعطیلی پنجشنبه و جمعه ها ماهیانه5میلیون تومان درآمد یک پزشک عمومی در یک درمانگاه خواهد بود.که این به غیر از جراحی های سرپایی و حق پروانه و...و فقط در یک درمانگاه عمومی است. این چه استدلالی است که شما می فرمایید؟ فقط 5 درصد پزشکان درآمد بالایی دارند؟ درست است که تعداد پزشکان زیاد شده ولی خودتان بهتر می دانید که بسیاری از متخصصین در دانشگاهها ومراکز تحقیقاتی مشغولند وحق محرومیت از مطب دریافت می کنندومجاز به تاسیس مطب نمی باشند. هیچ پزشک خوبی در ایران بیکار نمی ماند این راهمه می دانیم. درست است که پزشکان بسیاری به حرفه خود مشغول نیستند اما این به دلیل سیاستهای غلط جذب دانشجو در این رشته است وگرنه هنوزهم در اقصی نقاط این کشور حتی مناطق شهری کمبود پزشک متخصص وعمومی مشاهده می شود.این به دلیل راحت طلبی هم هست.این روزها همه هم امکانات می خواهیم و هم درآمد که" اگر اینگونه نبود هنوزهم گروههای جهادی جهت معاینه بیماران به مناطق محروم گسیل نمی شدند". ارادتمند یک همکار
 • IR ۱۳:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
  0 0
  5 درصد دیگه خیلی غیرواقعیه!!!
 • IR ۱۱:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۲
  1 0
  این حرفها آنقدر باواقعیت فاصله دارد که یک تراِژدی مسخره به نظر می رسدحتی نمی توان جرات کرد وگفت که این بیانات شوخی باشد احتمالا ایشان ساکن یک کره دیگر هستند
 • IR ۱۷:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۲
  0 0
  چه کاریه اخه
 • IR ۱۷:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۲
  0 0
  بیچاره ها