کنگره آمریکا امروز درباره تصمیم ترامپ علیه سپاه اعلام‌نظر می‌کند

العالم نوشت: کنگره آمریکا تا امروز فرصت دارد در صورتی که با تصمیم دولت ترامپ در شناسایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان سازمان تروریستی خارجی مخالف است، آن را اعلام کند.

 به نقل ازکنگره آمریکا امروز دوشنبه درباره تصمیم ترامپ علیه سپاه اعلام نظر می‌کند. هجدهم فروردین ماه ۱۳۹۸ دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا بیانیه‌ای منتشر کرد که به موجب آن، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در زمره سازمان تروریستی خارجی قلمداد کرد. این نخستین بار است که آمریکا بخشی از نیروی نظامی یک کشور را در این فهرست قرار می‌دهد.

اگرچه بعید است این نام گذاری فشار بیشتری بر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی وارد کند، اما این اقدام، اعلام عمومی است علیه فعالیت‌های این نهاد که بخشی از حاکمیت جمهوری اسلامی است. این وضعیت همچنین فرایندی را برای سازمان در معرض اتهام فراهم می‌کند تا پیگیری قضایی داشته باشد.

با قطعی شدن این شناسایی (قلمداد کردن به عنوان یک سازمان تروریستی خارجی) وزارت خزانه داری آمریکا دستور العملی صادر خواهد کرد تا به موجب آن از تمامی معاملات مالی با این سازمان تا زمان فرمان جدیدی از دولت، کنگره یا دادگاه، جلوگیری شود. علاوه بر این، هر فردی در آمریکا (یا تحت حاکمیت آن) که به طور آگاهانه حمایت مالی یا منابع برای یک سازمان تروریستی خارجی فراهم می‌کند یا تلاش یا توافق برای انجام این کار داشته باشد، جریمه یا تا ۲۰ سال به زندان محکوم می‌شود.

حال با توجه به سنای اکثرا جمهوریخواه که رهبر آن از این تصمیم حمایت کرده و همچنین مجلس نمایندگان اکثرا دمکرات که تا کنون اظهارات آن‌ها با توجه به اتهام‌های اقتصادی، حقوق بشری، تروریستی، بازداشت اتباع آمریکایی و دو تابعیتی ها، علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بوده است، بعید به نظر می‌رسد که بخواهند با این تصمیم مخالفت کنند.

در این مدت هم، جز تعدادی از سناتورهایی که در موافقت با این مساله اظهار نظر کرده اند، هیچ عضو کنگره‌ای حاضر نشده است به صراحت با این تصمیم مخالفت کند جز اینکه فقط برخی نگرانی‌های خود را درباره سربازان آمریکایی یا احتمال جنگ علیه ایران ابراز کرده اند.

2323

کد خبر 1250454

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =