۰ نفر
۲۷ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۰
بیش از ۴۰ درصد ایرانیان، در سن اشتغال هستند

ایرنا نوشت: نرخ مشارکت اقتصادی کل کشور پارسال ۴۰.۵ درصد بود و نسبت به سال ۱۳۹۶ افزایش ۰.۴ درصد داشت و براساس آمار ۱۴ استان کشور نرخ مشارکت اقتصادی بیش از ۴۰.۵ درصد داشتند و این شاخص در سال ۱۳۹۷ نسبت به سال ماقبل در تمام استانها افزایش یافته است.

برپایه داده های مرکز آمار ایران، نرخ مشارکت اقتصادی یکی از متغیرهای مهم در ارزیابی جمعیت شاغل و بیکار است و این شاخص در واقع مجموع جمعیت شاغل و بیکار کشور را دربرمی گیرد.
تناسب میزان افزایش جمعیت شاغل و بیکار مهم است به شکلی که ممکن است در یک دوره زمانی معین یک ساله شاهد افزایش جمعیت بیکار جامعه باشیم، اما به دلیل افزایش نرخ مشارکت این احتمال وجود دارد که با وجود افزایش جمعیت بیکار، تعداد شاغلان نیز افزایش یابد. بنابراین برای سنجش نیروی کار، تناسب رشد اشتغال و بیکاری ارزیابی می شود.
بررسی های جداول آماری نشان می دهد که ۶۶ میلیون و ۸۷۴ هزار و ۹۴۹ نفر از جمعیت کشور در سن ۱۰ سال و بیشتر قرار دارند که از این رقم ۲۷ میلیون و ۷۲ هزار و ۸۴۱ نفر به عنوان جمعیت فعال محسوب می شوند و به عبارتی نرخ مشارکت اقتصادی سال گذشته ۴۰.۵ درصد است.

مقایسه نرخ مشارکت اقتصادی سال ۱۳۹۷ و ۱۳۹۶ حاکی از افزایش ۰.۴ درصدی آن در سال گذشته است. البته اگر این نرخ را در بین چهار فصل سال ۱۳۹۷ بررسی کنیم می بینیم که بهار ۱۳۹۷ با نرخ مشارکت اقتصادی ۴۱.۱ درصد، بیشترین میزان را داشت و پس از آن سیر نزولی یافت و به این ترتیب در تابستان به ۴۰.۹ درصد و در پاییز به ۴۰.۵ درصد و سرانجام در زمستان ۱۳۹۷ به رقم ۳۹.۵ درصد رسید.
چنانچه بخواهیم میزان مشارکت اقتصادی استان های کشور در سال گذشته را مقایسه کنیم، کردستان، کرمانشاه و اصفهان به ترتیب با ۴۲.۶، ۴۲.۳ و ۴۲.۱ بیشترین مشارکت اقتصادی را داشتند و استان های سیستان و بلوچستان، ایلام و مرکزی هر کدام با ۳۱.۳، ۳۴.۴ و ۳۴.۸ درصد کمترین نرخ مشارکت اقتصادی را داشتند.
نرخ مشارکت اقتصادی تهران به عنوان پایتخت در سال گذشته ۳۹.۸ درصد بود که نسبت به سال ماقبل ۱.۶ درصد رشد داشته است.
نسبت اشتغال یکی از شاخص های مهم در بحث آمار اشتغال است و نسبت افراد شاغل در سن کار را بیان می کند. این شاخص در سال گذشته ۳۵.۶ درصد بود و نسبت به سال ۱۳۹۶ رشد ۰.۳ درصدی داشت.
استان اردبیل با ۴۰.۲ درصد بالاترین و سیستان و بلوچستان با ۲۸.۵ درصد کمترین نسبت اشتغال را دارند. این شاخص در پایتخت ۳۴.۹ درصد است.
 

۲۲۶۲۳۱

کد خبر 1250758

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =