لیبی همکاری‌های امنیتی با فرانسه را تعلیق کرد

ایرنا نوشت: به دنبال اقدام لیبی مبنی بر متهم کردن فرانسه به حمایت از نیروهای نظامی وابسته به ژنرال حفتر، طرابلس همکاری های امنیتی خود را با پاریس به حالت تعلیق در آورد.

به گزارش شبکه تلویزیونی فرانس 24، وزارت کشور لیبی با صدور بیانیه ای اعلام کرد که «تمام روابط امنیتی بین این وزارتخانه و طرف فرانسوی به دلیل موضع پاریس در حمایت از ژنرال حفتر جنایتکار تعلیق می‌کند».

همچنین کاخ الیزه ادعای دخالت فرانسه در امور داخلی لیبی و حمایت از ژنرال حفتر را تکذیب کرد و خواستار راه حل سیاسی پایان دادن به مناقشه ها در این کشور شد.
کاخ الیزه تاکید کرد که از دولت رسمی لیبی تحت نخست وزیر فائز سراج حمایت می کند.

پیشتر نیز یک منبع دیپلماتیک در فرانسه با اعلام اینکه دولت پاریس طرحی پنهانی برای حمایت از ژنرال خلیفه حفتر در لیبی ندارد، تاکید کرد که تنها راه حل بحران این کشور مذاکره حفتر با دولت ائتلافی است که از حمایت بین المللی بهره مند است.

این منبع دیپلماتیک فرانسه درعین حال تصریح کردکه پاریس در زمینه مبارزه با تروریسم و جلوگیری از مهاجرت های غیرقانونی با نیروهای ژنرال حفتر همکاری داشته است.
همچنین فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا خواستار برقراری آتش بس موقت در لیبی با هدف ارسال کمک های بشردوستانه به این کشور شد.
موگرینی که با «غسان سلامه» نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور لیبی صحبت می کرد، یادآور شد که وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا در تکرار درخواست 'گروه 7' از ژنرال حفتر فرمانده نظامی شرق لیبی برای توقف پیشروی به طرابلس متحد هستند.

ارتش ملی لیبی به فرماندهی ژنرال حفتر روز جمعه هفته گذشته اعلام کرد که نیروهایش به سمت حومه های جنوبی طرابلس پیشروی کرده و فرودگاه سابق بین المللی این شهر را در اختیار گرفته اند؛ امری که دولت وفاق ملی را تهدید می کند.

حملات ارتش ملی لیبی که متحد دولت موازی و مستقر در شهر بنغازی در شرق این کشور است، نزاع قدرت را تشدید کرده است.
به گزارش ایرنا، لیبی پس از ساقط شدن حکومت «معمر قذافی» دیکتاتور مخلوع این کشور از قدرت، به دو بخش شرقی و غربی تقسیم شد.
دولت وفاق ملی به ریاست «فایز السراج» در غرب کشور تشکیل شد که مورد حمایت جامعه جهانی است. همزمان یک دولت موازی در شرق لیبی که مجلس نمایندگان به ریاست «عقیله صالح» و ژنرال حفتر از آن حمایت می کنند، اعلام موجودیت کرد.

در این میان، آمریکا پس از تشدید خشونت های جاری در لیبی، گروهی از نظامیان خود را از این کشور خارج کرده است.
 

310311

کد خبر 1251681

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =