۰ نفر
۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۴
به دنبال جام در نبرد با اژدها

چهل و هشتمین دوره مسابقات وزنه‌برداری قهرمانی آسیا.رقابت‌هایی که سنگ بنای آن را ایران گذاشته بود.

تاریخ را ورق می زنیم. از سال ۱۹۵۷ تا همین امروز. شهر نینگبوی چین میزبان چهل و هشتمین دوره مسابقات وزنه بردای قهرمانی آسیاست؛ همان رقابت هایی که سنگ بنای برگزاری اش را خودمان، ۶۲ سال پیش، همزمان با میزبانی از رقابت های وزنه برداری قهرمانی جهان در تهران گذاشتیم. 

سال ۱۹۵۷، تهران اولین شهر آسیایی لقب گرفت که از یک رویداد جهانی میزبانی کرده است؛ قبل از توکیو، قبل از سئول، قبل از دهلی نو، قبل از پکن و قبل از هر شهر تاریخی و بزرگ دیگری در آسیا. قدمت برگزاری رقابت های وزنه برداری قهرمانی آسیا هم از همان سال است که با پیشنهاد ما، به وزنه برداردان آسیایی، علاوه بر مدال جهانی، مدال آسیایی اهدا شد. حالا بعد از ۶۲ سال، شاهد چهل و هشتمین دوره رقابت های قهرمانی آسیا و سی امین حضور تیم ملی کشورمان در این رقابت ها هستیم. 

در ۴۷ دوره قبلی، ۱۳ بار عنوان قهرمانی آسیا به ایران رسیده که البته در دو مورد، آزمایش های دوپینگ باعث شد، طعم شیرین قهرمانی، به کام وزنه برداری ایران تلخ شود. سه بار نایب قهرمانی و هشت بار عنوان سومی هم به خوبی، گویای افتخارآفرینی های وزنه برداران ایرانی روی تخته آسیاست. 

با ورق زدن تاریخچه رقابت های وزنه برداری قهرمانی آسیا تلخ و شیرین های زیادی را به خاطر می آوریم؛ از نخستین طلای این رقابت ها که به گردن علی صفا سنبلی آویخته شد تا شکست محمود نامجو به یک ایرانی در صحنه آسیایی. از وزن کم کردن محمد نصیری در حمام حاج مهدی بغداد تا ایستادن روی سکوی قهرمانی آسیا با عکس امام در سئول و دمشق. از وزنه ای که در فوژوی چین روی کمر عباس نجاتی افتاد تا وزنه ای که در کینگ هوانگ دائو توسط حسین رضازاده مهار شد و رکورد جهانی بود. آخرین خاطره خوش هم، قهرمانی تیم ملی در عشق آباد ترکمنستان بود.  در سال ۲۰۱۷. و حالا تیم ملی به عنوان مدافع عنوان قهرمانی، وارد نینگبوی چین شده تا از فردا (سه شنبه) که میر مصطفی جوادی به روی تخته می رود، افتخارات بیشتری را بیافریند. 

در غیاب سهراب مرادی و کیانوش رستمی، حالا همه نگاه ها متوجه این ۱۰ پولادمرد است؛ میر مصطفی جوادی (۸۱ کیلوگرم)، علی میری و مسعود چترایی (۸۹ کیلوگرم)، سید ایوب موسوی (۹۶ کیلوگرم)، امیر حقوقی و رضا بیرالوند (۱۰۲ کیلوگرم)، علی هاشمی و کیا قدمی (۱۰۹ کیلوگرم) و علی داودی و سعید علی حسینی (۱۰۹+ کیلوگرم).

محمد حسین برخواه  در سالهای ۱۹۹۹ و ۲۰۰۳، دو بار همراه با نسل طلایی وزنه برداری ایران، کاپ تیمی قهرمانی آسیا را در خاک چین به دست آورد و  حالا به عنوان سرمربی، به دنبال سه گانه ارزشمند قهرمانی در کشور اژدهاست. برای او و تیم ملی ایران در این آزمون دشوار، آرزوی موفقیت داریم.
۲۵۱ ۲۵۱
کد خبر 1252320

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =