ترفند بانک مرکزی برای کنترل بازار ارز بدون تزریق دلار

تسنیم نوشت: یک کارشناس اقتصادی گفت: با تدابیر صورت گرفته طی دو ماه اخیر سفته بازان در بازار نقد دوبی ناکام ماندند و منفی ترین خبر تحریمی آمریکاییها عملا خنثی شد.

خنثی شدن منفی‌ترین خبر تحریمی در بازار ارز تهران و دوبی/بانک مرکزی بدون نیاز به تزریق، بازار را کنترل کرد

مجید شاکری با اشاره به نوسانات  صورت گرفته در بازار ارز،  گفت: آخرین اقدام آمریکایی‌ها در حوزه تحریم نفت امروز عملیاتی شد اما میزان افزایش نرخ ارز نسبت به بزرگی خبر بسیار اندک بود.

وی ادامه داد، بدترین خبر فاندامنتال که همان عدم تایید معافیتهای نفتی و به زعم آمریکاییها صفر شدن فروش نفت ایران بود امروز در حالی رونمایی شد که در پایان بازار اثر قابل توجهی بر روی نرخ  ارز  در ایران نداشت.

به گفته شاکری، اگر این خبر منفی تابستان سال 97 مطرح شده بود، نتایج متفاوتی در پی داشت. این درحالی است که امروزبانک مرکزی بدون آنکه نیازی به تزریق در تهران داشته باشد شوک منفی آخرین حربه آمریکایی‌ها را کنترل کرد و عملا شاهد یک بازگشت در بازار بودیم.

این کارشناس  ارزی گفت: از انجا که بانک مرکزی روی بازار  نقد سوار بود  عملا بسیاری از سفته بازان وارد این بازار نشدند.

شاکری ادامه داد، جایی که در ماههای اخیر نقطه ضعف بانک مرکزی  بود به دلیل تدابیر صورت گرفته در هفته‌های قبل به نقطه قوت بانک مرکزی در حوزه ارز تبدیل شده است.

وی با بیان اینکه، بانک مرکزی نشان داد که منابع محکم درهمی در اختیار دارد، گفت: سفته بازانی که در دوبی  منتظر این خبر  منفی آمریکاییها بودند با توجه به تقویت منابع بانک در ماههای اخیر عملا به این بازار نزدیک نشدند.

شاکری گفت: بانک مرکزی در بازار نقد تهران به شدت قوی عمل کرده است و از سوی دیگر تدابیر صورت گرفته باعث شد تا این بانک در بازار نقد دوبی هم پر قدرت وارد شود.

به گفته شاکری، تدبیر جدید بانک از تزریق مستقیم بسیار فراتر بوده است. همچنین منابع درهمی بانک در 2 ماهه گذشته انچنان تقویت شده که سفته بازان ساکن در دوبی حاضر نیستند توان بانک مرکزی در این حوزه را به چالش بکشند.

وی افزود، یکی از روشهای تقویت منابع بانک مرکزی تبدیل اسکناس به اسکناس بود که چندی قبل هم رسانه ای شد اما اثر تدبیر آن روز بانک مرکزی امروز یعنی دوم اردیبشهت ماه نمایان شد.

41231

کد خبر 1252506

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =