۱ نفر
۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۷
ورود دریاچه ارومیه به مرحله دوم احیا

ایرنا نوشت: دانشگاه تبریز میزبان نشستی یکروزه با عنوان «هم اندیشی سمن ها در زمینه احیای دریاچه ارومیه» بود که مهم ترین خروجی آن اعلام خبر خروج دریاچه ارومیه از کما، تثبیت وضعیت و ورود آن به مرحله دوم احیا بود.

شرکت کنندگان در نشست یکروزه «هم اندیشی سمن ها در زمینه احیای دریاچه ارومیه» با اشاره به افزایش ۷۰ سانتی متری تراز آب دریاچه ارومیه در سال جاری و وضعیت امیدوارکننده این پهنه آبی، بر لزوم پرهیز از راضی شدن به وضعیت موجود و غفلت از پیشبرد برنامه های مصوب ستاد احیا تاکید کردند. 
تلاش برای نهادینه و اجرایی کردن راهکارهای اجتماعی و اهمیت مضاعف این موضوع در مقایسه با مسایل سازه ای در طرح های احیای دریاچه ارومیه از دیگر نکات مورد تاکید این نشست یکروزه بود. 
امکان کنترل ۹۵ درصد کانون های ریزگردهای اجتماعات پیرامونی دریاچه ارومیه به دلیل افزایش تراز آب از دیگر نکات مورد اشاره در این نشست تخصصی زیست محیطی بود. 


** نشانه های احیای دریاچه ارومیه به چشم می خورد 
مدیر دفتر برنامه ‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه با اشاره به تداوم بارندگی ها و نیز اقدامات دولت برای احیای این دریاچه، گفت: هم اکنون کف دریاچه ارومیه به وضعیت سال ۱۳۹۴ برگشته است که نشانه ای بزرگ برای احیا می باشد.
مسعود تجریشی افزود: در سال های گذشته حداقل تراز بستر دریاچه ارومیه به صورت سالانه با ۴۰ سانتی‌ متر کاهش سطح آب روبرو بود، اما از سال ۹۳ با شکل‌ گیری برنامه های ستاد احیا به سمت تثبیت دریاچه رفتیم و در این راستا دستگاه‌های اجرایی در رهاسازی آب های روان و نیز لایروبی مسیل ها کمک زیادی کردند. 
وی آغاز شرایط ورود به شرایط احیای دریاچه ارومیه را اردیبهشت سال گذشته اعلام و اضافه کرد: اگر تراز آب این دریاچه به ۱۲۷۲/۹ برسد، می‌ توان گرد و خاک را حل کرد و وارد مرحله احیا شد که در این راستا می‌ توان به کمک دولت با افزایش یک متر تراز آب، ۹۵ درصد کانون‌های گرد و خاک را زیر آب برد. 
تجریش اضافه کرد: در حال حاضر برنامه تثبیت پشت سر گذاشته شده و وارد فاز دوم احیا شده ‌ایم که با تامین بودجه که در اولویت قرار دارد تا سال ۱۴۰۴ می ‌توان عملیات احیا را اجرایی کرد.
وی با اشاره به اینکه نباید به دلیل شرایط خوب دریاچه مغرور شد، افزود: چون در آبان ماه امسال انتظار تبخیر وجود دارد اما تا انتهای سال جاری و از سال آینده با ورود ۷۵۰ میلیون مترمکعب آب دایمی، تراز کنونی را با پروژه‌های مختلف بالا می بریم که در کنار آن عنایت خداوند در افزایش بارش ها نیز وجود دارد.
تجریشی یادآور شد: با هماهنگی بسیاری خوبی که با دستگاه های اجرایی داشتیم آب‌ ها را از سطح‌ حوضه ابریز رها کردیم و وضعیت بارش ها در این حوضه نیز با رشد ۶۶ درصدی نسبت به دوره بلند مدت افزایش دارد. 
وی اظهار داشت: از دو سال پیش که موضوع عملیات دریاچه ارومیه شروع شد، سازمان ملل گزارشی ارایه و به صراحت اعلام کرده که وسعت دریاچه افرایش یافته و دولت و مردم مصمم به احیای آن هستند. 
تجریشی اعتبار پرداختی برای دریاچه ارومیه برای آذربایجان‌ غربی را ۹۳ میلیارد تومان و برای آذربایجان‌شرقی ۳۵ میلیارد تومان اعلام کرد.

** اهمیت مسائل اجتماعی در احیای دریاچه ارومیه مهم‌تر از مسائل سازه‌ای است
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان شرقی نیز با بیان این‌که مجموعه اقدامات دولت در راستای احیای دریاچه ارومیه بیشتر سازه‌ای بوده است، گفت: ورود به مسائل اجتماعی بسیار مهم‌تر از مسائل عمرانی و سازه‌ای است و معتقدم تا زمانی که به موضوعات اجتماعی و فرهنگی دریاچه ارومیه توجهی نشود، مشکلی حل نخواهد شد.
جواد رحمتی با بیان این‌که مشکل وضعیت فعلی دریاچه‌ی ارومیه نتیجه‌ی رفتار و کارهای انجام شده‌ی ما در گذشته است، افزود: اگر همراهی و مشارکت مردم در احیای دریاچه‌ی ارومیه نباشد، بی شک به نتیجه‌ی مطلوبی دست نخواهیم یافت.
وی با اشاره به بارش‌های اخیر در استان، گفت: با توجه به بارندگی‌های اخیر، احیای دریاچه تاحدودی امیدوار کننده به نظر می‌رسد، البته نباید زیاد مطمئن شویم که این روند ادامه خواهد داشت.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان شرقی توجه به معیشت مردم در حوضه‌ی آبریز دریاچه ارومیه را ضروری دانست و گفت: معیشت مردم در حوضه‌ی آبریز دریاچه ارومیه به آب وابسته بوده و معتقدم تا زمانی که جایگزینی برای معیشت مردم معرفی نشود در احیای دریاچه به نتیجه نخواهیم رسید. 
وی ادامه داد: ماندگاری در روش سنتی و جایگزین نکردن اصلاح کشت از جمله موانع احیای دریاچه است، با حذف یکباره‌ی معیشت مردم و بدون جایگزین کردن نمی‌توان از مردم انتظار همکاری داشت.
وی تاکید کرد: باید از طریق روش‌های مختلف آموزش و فرهنگ سازی، تغییر الگوی کشت و کشاورزی را به مردم یاد دهیم تا کشاورزان امیدوار ومطمئن شوند که می توان از سایر روش‌ها نیز درآمدزایی کرد.
بر اساس این گزارش، تراز دریاچه ارومیه از سال ۱۳۴۴ تا سال ۱۳۷۲ در حد فاصل یکهزار و ۲۷۴ متر تا یکهزار و ۲۷۸ متر متغییر بود، اما از این تاریخ به بعد روند کاهشی تراز دریاچه آغاز شد و تا سال ۱۳۹۳ کاهش متوسط سالانه ۴۰ سانتی متر و در مجموع ۸ متر از تراز دریاچه ارومیه به ثبت رسید.
دریاچه ارومیه یکی از مهمترین و ارزشمندترین زیست‌ بوم‌های آبی در شمالغرب ایران است که ۵۵۰ گونه گیاهی یک ‌ساله و چند ساله در ناحیه اکولوژیک دریاچه شناسایی شده است و پوشش گیاهی بیشتر این منطقه شامل گونه‌های شورپسند، خشکی ‌دوست و آبزی است. 
این دریاچه به ‌دلیل برخورداری از ویژگی‌های طبیعی و اکولوژیکی منحصر به فرد از سال ۱۳۴۶ به عنوان پارک ملی و به همراه جزایر کبودان و قویون داغی جزو مناطق حفاظت شده اعلام شد.
دریاچه ارومیه در سال ۱۳۵۴ به عنوان سایت رامسر( تالاب بین ‌المللی) ثبت و در سال ۱۳۵۶ از سوی یونسکو جزو مناطق حفاظت ‌شده نیز اعلام شد. 
حوضه آبریز این دریاچه با مساحت ۵۱ هزار و ۸۷۶ کیلومترمربع یکی از ۶ حوضه آبریز اصلی کشور است.

46

کد خبر 1252608

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =