انتقال آب ارس کمبود آب تبریز تا سال ۱۴۲۵ را حل می‌کند

ایرنا نوشت: رییس کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر تبریز گفت: طرح انتقال آب رودخانه ارس مشکلات مربوط به کمبود آب در این کلانشهر را تا سال ۱۴۲۵ رفع می کند.

محمد اشرف نیا روز دوشنبه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه پروژه انتقال آب ارس به تبریز برای مصرف خانگی و آب شرب باید در سریع ترین زمان ممکن اجرا شود، افزود: این پروژه مشکل آب تبریز را برای چند سال بعد برطرف می کند. 

وی اظهار داشت: اقدامات ویژه ای تاکنون برای اجرای این طرح مهم انجام شده و در زمان حاضر همه مراحل انتقال آماده شده است؛ در این راستا حتی برای ۳۵ کیلومتر اول این طرح نیز اعتباراتی مشخص شده و برای بقیه مسیر از طریق فاینانس اعتبارات جذب خواهد شد.

اشرف نیا بر ضرورت اجرای طرح انتقال آب از ارس به تبریز تاکید و یادآوری کرد: برای جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی در تامین آب برای جمعیت ۲ میلیون نفری کلان شهر تبریز و مسایل زیست محیطی و سایر اهداف پیش بینی شده، ضرورت اجرای این پروژه بیش از پیش احساس می شود.

وی با اشاره به اینکه ۱۱۰ کیلومتر طول خط انتقال این طرح است، احداث ۲ ایستگاه پمپاژ، یک تصفیه خانه به ظرفیت ۶/۶ مترمکعب در ثانیه و ۱۱ مخزن به حجم ۳۴۰ هزار مترمکعب را از جمله مشخصات فنی این پروژه برشمرد.
ا
شرف نیا، تامین آب شرب و صنعتی ۲۲ شهر به ویژه کلان شهر تبریز، ۲۸۶ روستا در شهرستان های تبریز، مرند، جلفا، شبستر و تامین حقابه زیست محیطی دریاچه ارومیه از محل برگشت پساب بازیافتی طرح به میزان ۱۰۰ میلیون مترمکعب در سال را از مهم ترین اهداف این پروژه اعلام کرد.

وی توجه به عمران شهری و آسفالت خیابان ها و معابر شهر تبریز را یکی از اهداف اولیه و اصلی کمسیون عمران شورای اسلامی شهر تبریز برشمرد و با بیان اینکه کیفیت تولید آسفالت در کارخانه شهرداری تبریز بالای ۹۵ درصد است، گفت: در پی بازدیدهای مختلف از کارخانه تولید آسفالت شهرداری تبریز، کیفیت آنها مطلوب ارزیابی شده است.

اشرف نیا گفت: ۶۸ پروژه بالای ۵ میلیارد ریال در دستور کار شهرداری تبریز است که ۴۵ پروژه در سال ۹۷ اجرا شده و یا طی سال جاری در حال اجرا است و اعضای کمیسیون عمران از همه این ۴۵ پروژه بازدید کرده اند.

وی اضافه کرد: از این تعداد ۸ پروژه در منطقه یک، ۱۳ پروژه در منطقه دو و ۲ پروژه در منطقه سه شهرداری تمام شده و یا در حال اجرا است.

۴۶

کد خبر 1250256

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =