مطالعات محور تاریخی شهر کرج در دستور کار قرار گرفته است

رئیس کمیسیون معماری، شهرسازی و بافت های فرسوده شورای اسلامی شهر کرج از آغاز مطالعات احیای محور تاریخی این کلانشهر با همکاری اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان با هدف هویت بخشی به این شهر خبر داد.

احد رسولی در حاشیه بازدید از برخی بناهای تاریخی شهر کرج اظهار داشت: محور و بافت تاریخی کرج در سالهای گذشته به فراموشی سپرده شده بود اما از آنجا که این بناهای قدیمی هویت و سرگذشت این منطقه را بازگو و روایت می کنند و در ایجاد احساس تعلق به شهر در بین شهروندان نقش بسزایی دارند لذا باید به آنها توجه ویژه ای مبذول داشت.

وی افزود: سال گذشته جلساتی با معاونت شهرسازی اداره کل میراث فرهنگی استان پیرامون احیای محور تاریخی کرج برگزار شد که مقرر گردید در سال ۹۸ مطالعاتِ جامع آن آغاز شود و در همین راستا بازدیدی از کاخ سلیمانیه، مسجد جامع و حمام تاریخی مصباح صورت پذیرفت و در کنار آن بازدیدی هم از سرآسیاب که قطعه سنگی بزرگ برای آسیاب کردن گندم بوده اما مدفون مانده است، داشتیم. 

این مسئول احیای کاخ سلیمانیه و انجام مرمت های لازم در آن را به فال نیک گرفت و با بیان اینکه ایجاد محورهای تاریخی یکی از زیرساخت های توسعه گردشگری است، خاطر نشان کرد: شورای اسلامی شهر کرج به دنبال بازتعریف و احیای هویت تاریخی و گردشگری شهر است و بناهایی همچون حمام تاریخی مصباح که روایتگر روزها و دهه های گذشته به نسلِ امروز هستند، نباید به فراموشی سپرده شوند.

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر کرج با تاکید بر اینکه پس از پایان مطالعات به مرحله اجرا خواهیم رسید و هماهنگ با اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری البرز حرکت می کنیم، اظهار کرد: خوشبختانه فضای مناسبی برای توجه به بناهای تاریخی و مرمت و احیای آنها شکل گرفته و تلاش می کنیم تا در گام نخست محور و بافت تاریخی کرج که شامل ۴ عنصر اصلی می شود را احیا نموده و در معرض نگاه شهروندان و دوستداران تاریخ قرار دهیم.

رسولی در پایان از پژوهشگران، محققان و دانشجویانی که موضوع پایان نامه یا تحقیقات آنها در خصوص محور تاریخی کرج یا عناصری همچون حمام تاریخی مصباح، کاخ سلیمانیه، مسجد جامع، پل قدیمی، کاروانسرای شاه عباسی و... است و همچنین تمایل به همکاری برای بازتعریف هویت تاریخی کرج دارند، برای اعلام نظرات خود دعوت به عمل آورد.

۴۶

کد خبر 1252687

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =