حسین مهکام: رابطه سینماگران خارجی با ایران، فارغ از مسائل سیاسی و بسیار خوب است

حسین مهکام، کارگردان، معتقد است سینمای ایران بین‌المللی شده و بازخوردهایی که از جشنواره‌های خارجی می‌گیرد، نشانگر این موضوع است. او بر رابطه و تعامل خوب سینماگران ایرانی و خارجی تاکید می‌کند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، حسین مهکام، نویسنده و کارگردان فیلم «بی‌حسی موضعی» که در بخش جلوه‌گاه شرق سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر شرکت دارد، درباره نمایش این فیلم در جشنواره امسال گفت: «ابتدا باید از محمد اطبایی پخش‌کننده بین‌المللی این فیلم تشکر کنم. فضای جشنواره جهانی فیلم فجر را بسیار دوست دارم. به نظرم استقلال این جشنواره و استفاده از تیمی ثابت که چند سالی است در آن حضور دارند، به ارتقای تدریجی کیفی آن کمک کرده و می‌کند. جشنواره جهانی فیلم فجر در حال حاضر جشنواره شناخته شده‌ای در جهان است و امیدوارم این جایگاه روز به روز بهتر هم شود. به نظرم اسامی و تعداد مهمانان خارجی نیز این نکته را ثابت می کند.»

او با اشاره به ترکیب مهمانان خارجی بیان کرد: «سینماگران خارجی می‌دانند تصمیم‌گیری‌های عرصه سیاسی مستقل از آن چیزی است که در سینما اتفاق می‌افتد زیرا تعامل سینماگران ایرانی با رویدادهای جشنواره‌ای و سینماگران خارجی همواره خوب بوده است و هنرمندان به خوبی این مساله را درک می کنند.»

این نویسنده و کارگردان درباره ویژگی‌هایی که می‌تواند «بی‌حسی موضعی» را در پخش بین‌المللی موفق کند، عنوان کرد: «به نظرم لحن گروتسک و فضای ابزورد این فیلم به فضای بین‌المللی و جشنواره جهانی فیلم فجر نزدیک‌تر است تا جشنواره فیلم فجر در بخش ملی. این فیلم می‌تواند نشانه شناسی‌ها و تاویل‌هایی را به همراه داشته باشد.»

او درباره بازخوردها نسبت به فیلمش عنوان کرد: «یکی از نظرات مثبت را نسبت به فیلم «بی‌حسی موضعی» از هوشنگ گلمکانی گرفتم و به دلیل این که برای ایشان احترام زیادی قائلم، بسیار خوشحال شدم. خوشبختانه واکنش‌ها نسبت به این فیلم در نمایش‌هایی که تا اینجا داشته‌ایم، خوب بود.»

این فیلمساز با تاکید بر این که جشنواره جهانی فیلم فجر باید رویکرد بین‌الملی خود را حفظ کند، بیان کرد: «جشنواره جهانی فیلم فجر باید به سینمای کشورهای آسیایی و اروپایی توامان توجه کند. شناخته شدن سینمای ایران در دنیا و رفتار فستیوال‌های اروپایی با فیلم‌ها و فیلمسازان ایرانی نیز این نکته را تایید می‌کند که سینمای ایران، سینمایی بین‌المللی است.»

۵۷۲۴۳

کد خبر 1253368

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =