مصطفی رحماندوست: بیش از ۹۰ درصد آثار دفاع مقدس سفارشی و بی‌تاثیرند

مصطفی رحماندوست می‌گوید که بیش از ۹۰ درصد آثار حوزه دفاع مقدس از نظر کیفی تاثیری ندارند چون سفارشی هستند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، بنیاد شهید و نشر شاهد نشستی با عنوان وضعیت کمی و کیفی و معنای کتاب‌های کودک و نوجوان در حوزه ایثار و شهادت را در سالن شهید آوینی سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران برگزار کردند.

آذر خزاعی سرچشمه در این نشست، به ارائه آماری درباره آثار منتشر شده در حوزه‌ ایثار و شهادت پرداخت.

در ادامه این نشست مصطفی رحماندوست ضمن انتقاد از آثار و عملکرد صنعت نشر در حوزه‌ ایثار و شهادت گفت: «از نظر کیفی جای بحث زیاد است. بالای ۹۰ درصد آثار از نظر کیفی موثر نبوده چون سفارشی بودند. کیفیت یعنی کیفیت هنری و هنر چیزی است که از دل برآید و کار دل سخن مستقیم نیست. در یک اثر ادبی باید دل را مورد هدف قرار داد چرا که هنر خردگرا نیست بلکه معناگرا است

این نویسنده‌ ادامه داد: «از نظر معنایی آثار پدید آمده به دو بخش تقسیم می‌شود. یک بخش اکثریت که مدیران را راضی می‌کند و بودجه‌ نحیف فرهنگی را می‌بلعد و جیب فرصت‌طلبان و کاسبان هنر را پر می‌کند، دیگری بخش اقلیت که دل‌ها را می‌لرزاند و خواننده را تحت تاثیر قرار می‌دهد. هستند ولو اندک، کسانی که خودشان به دل خودشان سفارش کتاب داده‌اند مانند علیرضا بایرامی که آثار ارزنده‌ای خلق کرده است.»

او در پایان اشاره‌ای به تصویرپردازی کتاب‌های کودکان کرد و گفت: «خوب است که تصویرپرداز به این که تصویر ترجمه‌ متن است یا موازی متن دقت کند.»

۵۷۲۴۳

کد خبر 1254102

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • IR ۰۰:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۸
    0 0
    نسل امروز این چیزها رو می بینه؟؟؟