۵۰ درصد روستاهای اطراف سد سیمره زیر آب رفته است

استاندار لرستان گفت: باید از طریق نفع عمومی که توسط سد برای کشور و مناطق پایین‌دست ایجاد شده ضررهای به وجود آمده مردم جبران شود.

به گزارش خبرآنلاین لرستان، سید موسی خادمی در حاشیه بازدید از مناطق سیل‌زده شهرستان کوهدشت اظهار کرد: این منطقه در حوادث اخیر با دو نوع مسئله مواجه بود. در وجه اول این شهرستان مانند دیگر مناطق استان درگیر سیل بود و خسارات زیادی به آن وارد شد و تعدادی از منازل، اراضی کشاورزی و باغات در این حادثه خسارت دیدند و مردم دچار مشکل شدند.

وی با اشاره به اینکه طی این مدت بیشتر درگیر شهرستان پلدختر بودیم و فرصت نشد تا از کوهدشت بازدید داشته باشیم، اضافه کرد: امروز به همراه نماینده مردم در مجلس و امام جمعه این شهرستان از مناطق کوهنانی و طرهان بازدید کردیم و به طور قطع مسائل مربوط به سیل را پیگیری خواهیم کرد.

استاندار لرستان با بیان اینکه کمک‌هایی که باید به مردم شود پیگیری خواهند شد، افزود: ارزیابی خسارات منازل و اراضی کشاورزی انجام شده و برآورد صدمات وارده به زیرساخت‌ها نیز در حال پیگیری است که امیدواریم دولت در این حوزه نیز برای جبران بتواند منابع لازم را تامین کند.

افزایش تراز آب گاها تا ۵۰ درصد

خادمی خاطرنشان کرد: موضوع خاصی که کوهدشت با آن درگیر بوده روستاهای اطراف سد سیمره است که به دلیل افزایش تراز آب گاها تا ۵۰ درصد آنها به زیر آب رفته‌اند.

وی بیان کرد: هم‌اکنون افرادی که خانه‌شان به زیر آب رفته دچار مشکل شده‌اند و عمدتا در بیرون و داخل چادر زندگی می‌کنند که شبکه آب و برق و راه دسترسی‌شان قطع شده است.

استاندار لرستان با یادآوری اینکه این افراد مشکلات زیادی دارند که در بازدید امروز سعی خواهیم کرد هر چه سریع‌تر آنها را برطرف کنیم، ادامه داد: اولین و اساسی‌ترین مسئله این است که طبق قول وزیر نیرو و پیگیری‌های به عمل آمده خسارات وارده به این مردم را جبران کنیم.

وی با بیان اینکه این خسارات برآورد شده و هر چه سریع‌تر پرداخت‌ها آغاز می‌شوند، اضافه کرد: جبران خسارت منازل تنها موضوع و هدف ما نیست چراکه این افراد قشر مولدی هستند که باید محل زیست مناسبی برایشان تامین کنیم.

پیگیری حقوق مردم تا جبران خسارت

خادمی با تاکید بر اینکه جاده دسترسی این افراد باید تامین شود، افزود: همچنین موضوع بهداشت و درمان و آموزش آنان نیز باید حل شود استاندار لرستان عنوان کرد: باید از طریق نفع عمومی که توسط سد برای کشور و مناطق پایین‌دست ایجاد شده ضررهای به وجود آمده مردم جبران شود.

وی خاطرنشان کرد: طی مذاکراتی که با وزارت نیرو و سایر نهادها مانند سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی داشتیم قول‌هایی گرفته شده و در استان نیز به صورت جدی پیگیریم تا حقوق مردم را بگیریم و زندگی مردم به حالت عادی برگردد.

استاندار لرستان با اشاره به اینکه مردم نیز باید توجه کنند که در ابتدا نیاز به تامین زمین مناسب برای استقرار است، افزود: ممکن است اقدامات زیرساختی اصلی مقداری زمان‌بر باشد و اول باید بحث اسکان موقت را حل کنیم.

وی اظهار کرد: طی هفته آینده جلسه‌ای در وزارت نیرو خواهیم داشت تا تصمیمات لازم برای اسکان موقت گرفته شود.

خادمی با بیان اینکه بحرانی که در لرستان به وجود آمد از سقف توان استان خارج است، ادامه داد: برای همین وظایف تقسیم‌بندی و معین‌هایی تعیین شد که خوشبختانه تا بحال به خوبی عمل کرده‌اند.

46

کد خبر 1254287

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =