۰ نفر
۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۱
علت ۴۲ درصد مرگ‌های کشور چیست؟

ایسنا نوشت: معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: ۴۲ درصد مرگ و میرها در کشور به علت ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی بوده و یکی از عوامل خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی نیز فشار خون بالا در افراد است.

علیرضا رییسی با اعلام این مطلب و با تاکید بر ضرورت کنترل فشار خون، اظهار کرد: براساس آمارها، متاسفانه در کشور ما ۴۵ درصد از افرادی که فشار خون بالا دارند، از این عامل خطر سلامتی آگاهی نداشته و پیرو آن برای پیشگیری از بیماری و درمان به موقع نیز اقدام نکرده‌اند. بنابراین بعد از مدتی با عوارض ناشی از پرفشاری خون که شامل سکته‌های قلبی و مغزی و عارضه‌های قلبی و کلیوی است، به پزشک مراجعه می‌کنند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: متاسفانه ۵۰ درصد افرادی که از فشار خون خود مطلع هستند نیز دارو مصرف نکرده و تحت درمان مناسبی قرار ندارند و لذا فشار خون آنها تحت کنترل نیست. به همین دلیل یکی از توصیه‌های سازمان بهداشت جهانی در حوزه کنترل بیماری‌های غیر واگیر، کنترل فشارخون است که براساس آن وزارت بهداشت در آستانه روز جهانی فشارخون، راه اندازی بسیج همگانی کنترل فشارخون در کشور را در دستور کار خود قرار داد.

رییسی با بیان اینکه راه اندازی کمپین همگانی فشار خون در کشور با هدف شناسایی، کنترل و اطلاع رسانی و ارجاع موارد به پزشک، برگزار می‌شود، تصریح کرد: این غربالگری در گروه هدف افراد ۳۰ سال به بالای جامعه انجام شده و طبق پیش بینی‌ها بیش از ۲۰ میلیون نفر تحت آزمایش اندازه گیری فشار خون قرار خواهند گرفت و انتظار داریم، حدود ۲ میلیون نفر از افرادی که از مشکل فشار خون خود مطلع نیستند، شناسایی شده و درمان مناسبی دریافت کنند.

او با بیان اینکه این بسیج همگانی با همکاری و مشارکت تمامی معاونت‌های وزارت بهداشت و سازمان های وابسته به وزارتخانه برگزار خواهد شد، بر ضرورت همکاری های بین بخشی در این راستا تاکید کرد و گفت: همچنین مشارکت سازمان‌های مردم نهاد، نهادهای سلامت محور، بسیج، هلال احمر و بخش خصوصی و سایر ارگان ها و نهادهای تاثیرگذار در این راستا، بسیار راهگشا خواهد بود.

معاون بهداشت وزارت بهداشت در پایان تاکید کرد: با توجه به اینکه روز ۲۷ اردیبهشت ماه، با عنوان روز جهانی فشار خون نامگذاری شده است، بسیج همگانی فشار خون نیز در این تاریخ در سراسر کشور آغاز شده و ۶ تا ۸ هفته تداوم خواهد داشت و تمام هموطنان از روستا تا شهر غربالگری خواهند شد. این اقدام در محل تجمعات مردم از جمله سازمان‌های دولتی و غیر دولتی، مساجد، اماکن عمومی، ادارات، کارخانجات و سایر محل‌ها، عملیاتی خواهد شد.

۴۲۲۳۸

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1254379

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =