انتخابات اسپانیا؛ آیا راست‌گراها قدرت می‌گیرند؟

بر پایه نظرسنجی‌ها احتمال این که پس از انتخابات اسپانیا یکی از احزاب مهم قادر به تشکیل دولت باشد تقریبا منتفی است. با توجه به این وضعیت گمانه‌زنی درباره ائتلاف‌های ممکن بسیار زیاد و متفاوت است.

به گزارش خبرآنلاین، به نقل از دویچه وله، حدود ۳۷ میلیون دارنده حق رای در اسپانیا دعوت شده‌اند تا روز یک‌شنبه هشتم اردیبهشت (۲۸ آوریل) برای سومین بار در چهار سال اخیر به پای صندوق‌های رای بروند و سرنوشت کرسی‌های پارلمان و سنای این کشور و ترکیب احتمالی دولت آینده را مشخص کنند.

به گزارش خبرگزاری آلمان، انتخابات اسپانیا در حالی برگزار می‌شود که از دوران نخست‌وزیری پدرو سانچز، از حزب کارگران سوسیالیست ۱۱ ماه بیشتر نمی‌گذرد.

برپایه آخرین نظرسنجی‌ها سوسیالیست‌ها حدود ۳۰ درصد آرا را به خود اختصاص خواهند داد. اما مشخص نیست که این حزب بتواند دولت آینده را در اختیار بگیرد.

https://ichef.bbci.co.uk/news/660/cpsprodpb/38C4/production/_106623541_gettyimages-1139830471.jpg

این نگرانی وجود دارد که صحنه سیاسی اسپانیا درگیر بن‌بستی مانند سال ۲۰۱۶ شود که این کشور را حدود یک سال و نیم از داشتن یک دولت متکی بر اکثریت کرسی‌های پارلمانی محروم کرد.

صحنه سیاسی اسپانیا تا آن زمان در عمل در اختیار دو حزب اصلی و پر قدرت بود؛ حزب سوسیالیست و حزب محافظه‌کار مردم. تشتت در میان دو حزب و به میدان آمدن گروه‌های سیاسی جدید باعث شده که هیچ یک از دو حزب اصلی به راحتی قادر به کسب اکثریت کرسی‌های پارلمانی نباشند.

با این وضعیت ماریانو راخوی، نخست‌وزیر محافظه‌کار پیشین اسپانیا تقریبا یک سال و نیم به رغم در اختیار نداشتن اکثریت پارلمان بر سر قدرت ماند تا این که پارلمان به او رای عدم اعتماد داد و پدرو سانچز جانشین او شد.

پارلمان اسپانیا ۳۵۰ کرسی و مجلس سنای این کشور ۲۰۸ کرسی دارند. سانچز در حالی به نخست‌وزیری رسید که حزب سوسیالیست فقط ۸۴ کرسی پارلمان را در اختیار داشت و بدون پشتیبانی نمایندگان چپ‌گرا و جدایی‌طلبان منطقه کاتالونیا این کار ممکن نبود.

انتخابات زودهنگام اسپانیا با رویگردانی نمایندگان کاتالونیا از سانچز کلید خورد که به دلیل مخالف او با خواسته‌هایشان، در جریان بررسی بودجه در ماه فوریه از حمایت او دست کشیدند.

https://ichef.bbci.co.uk/news/624/cpsprodpb/194B/production/_106457460_spain_election_composite.jpg

احتمال ائتلاف محافظه‌کاران و راست‌گرایان افراطی

نظرسنجی‌ها میزان آرا حزب محافظه‌کار مردم را ۲۰ درصد پیش‌بینی می‌کنند. یکی از ائتلاف‌های ممکن نزدیکی این حزب به دو حزب راست میانه و راست افراطی است. میزان آرای حزب راست‌گرای "بوکس" ۱۱ در صد ارزیابی می‌شود و هر سه حزب با هم می‌توانند حدود ۴۶ درصد آرا را در اختیار داشته باشند که احتمالا به معنای تصاحب اکثریت کرسی‌های پارلمان خواهد بود.

اگر راست‌گرایان افراطی به رهبری سانتیاگو آباسکال موفق به تشکیل یک دولت ائتلافی با دو حزب محافظه‌کار و راست میانه بشوند این نخستین بار پس از سال ۱۹۷۵ و مرگ فرانسیسکو فرانکو، دیکتاتور اسپانیا خواهد بود که راست‌گرایان شریک قدرت می‌شوند.

همکاری محافظه‌کاران با راست‌تگرایان افراطی امر ناممکنی به نظر نمی‌رسد؛ سه حزب یاد شده در حال حاضر در یک دولت ائتلافی محلی قدرت را در ایالت آندلس در اختیار دارند. حزب "بوکس" از مخالفان سر سخت خودمختاری کامل برخی مناطق اسپانیا است.

https://ichef.bbci.co.uk/news/624/cpsprodpb/11F3C/production/_106623537_gettyimages-802547402.jpg

کار سخت سوسیالیست‌ها و چپ‌گرایان

چنانچه نتایج انتخابات مطابق نظرسنجی‌ها باشد ائتلافی از سوسیالیست‌ها و جبهه چپ‌گرایان موسوم به "ما می‌توانیم" اکثریت کرسی‌های پارلمان را در اختیار نخواهد داشت. پیشبینی می‌شود چپ‌گرایان حدود ۱۴ درصد آرا را از آن خود کنند.

سانچز در آخرین سخنرانی خود پیش از برگزاری انتخابات با بیان این که هیچ‌کس به قدرت رسیدن دونالد ترامپ در ایالات متحده آمریکا و خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا را پیش‌بینی نمی‌کرد تاکید کرده که این مسئله که اسپانیا رو به جلو حرکت کند یا به چند دهه پیش پرتاب شود بستگی به میزان آرایی دارد که مردم به سود حزب کارگران سوسیالیست به صندوق‌ها می‌ریزند.

نتایج نظرسنجی‌ها همچنین حاکی از آن است که بسیاری از شهروندان اسپانیا تا آن زمان درباره شرکت در انتخابات و حمایت از یکی از احزاب تصمیم نهایی خود را نگرفته بودند. این مسئله ممکن است نتایج انتخابات را تا حدودی متفاوت با نظرسنجی‌ها کند.

رای‌گیری در اسپانیا از ساعت ۹ صبح یک‌شنبه آغاز شده و ساعت هست شب خاتمه می‌یابد. رای‌گیری در جزایر قناری یک ساعت بیشتر خواهد بود. انتظار می‌رود دقایقی پس از بسته شدن حوزه‌های رای‌گیری نتایج غیررسمی و اولیه انتخابات اعلام شود.

310311

کد خبر 1254416

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =