۵ نفر
۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۶:۲۷
روز بزرگداشت سعدی بود یا روز عروسی اش؟!

خراسان نوشت:سعدی این بار نه با اخبار نشست‌های بررسی گلستان و بوستان که با ویدئویی 2 دقیقه و 16ثانیه‌ای از بزرگداشتش در سعدیه بر سر زبان ها افتاد.

اولین نمای این ویدئو، حضور یک گروه کر دست کم 20 نفره با لباس‌هایی سراپا مشکی را بر عرصه آرامگاه سعدی نشان می‌دهد که برای شروع کار چشم به رهبر خود دارند که پشت به دوربین ایستاده است. کارِ گروه آغاز می‌شود و آن‌ها بعد از چند نوای فولکلور شیرازی، کار خود را با مطلع «عروس خانم دو تا گوشوار آویزون کرد به گوشش» شروع می‌کنند و با دست و جیغ و کِل‌ حاضران مواجه می‌شوند. آن‌ها کار خود را با «جینگ و جینگ ساز میاد» ادامه می‌دهند و همچنان مورد تشویق مردم پشت صحنه قرار می‌گیرند. به ظاهر ویدئو متعلق به اول اردیبهشت و بزرگداشت سعدی است اما باید روز بزرگداشت شاعری مانند او را این چنین جشن گرفت؟


ادبیات فارسی مملو از شاعران بزرگی است که هر کدام را به تنهایی می‌توان یک درخت تناور ادب دانست که زبان فارسی به پشتوانه آن‌ها تا امروز جاودان مانده است. شاعرانی که در طول تاریخ، بارها پژوهشگران را برای رمزگشایی از سِر اشعارشان به زحمت انداخته‌اند و با کشف رازشان خواننده‌ها و موسیقی‌دانان را به ساخت قطعه‌هایی بر اساس اشعارشان مشتاق کرده ‌اند. حال این که در مراسم بزرگداشت چنین شاعرانی که چهره جهانی نیز دارند، روی آوردن به اجرای یک گروه کر در قالب چند قطعه فولکلور شیرازی که بیشتر شایسته مراسم ازدواج است، هم نشانه کج‌سلیقگی و هم توهین ناروایی به جایگاه آن شاعر است.

کافی است در روزهای بزرگداشت مولانا سری به قونیه و مزار مولانا با حضور خواننده‌های اصیل ایرانی که اشعار مولانا را خوانده‌اند، بزنید. پر از شور و شعور و نمایشی از قدرت اشعار او ست که در قالب آواز ایرانی-جهانی جلوه می‌کنند.

با این که جایگاه موسیقی فولکلور کشورمان در جایِ خود قابل اعتناست اما شایسته است مراسم بزرگداشت چنین شاعری، نمایش اصیل و باشکوهی از اشعار نغز او و حکایت‌های حکیمانه سعدی که از قضا از نیازمندی‌های این روزهای جامعه است باشد نه مراسمی دم‌دستی که مانند مراسم سال تحویل شبکه 4 با حضور شخصی در شمایل سعدی دست‌مایه شوخی و بذله شود تا برخی بنویسند: «می‌گم این جشن عروسی همون آقاییه که روز عید مهمون برنامه زنده تلویزیون شبکه 4 بود؟»، «نمی‌شد یه شعری از سعدی می‌خوندن؟ دلیل این که شعرهای عروسی شیرازی‌ها رو خوندن چی بوده؟»

23302

کد خبر 1254487

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 10
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۷:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۹
  1 0
  خب چه اشکال داره؟ بزار بخونن؟ شدی کاسه داغ تر از آش؟
 • عبدالکریم IR ۰۸:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۹
  1 0
  خوب مشخص است که عده ای از هر فرصتی بدنبال لهو و لعب و بی بند و باری هستند و سعدی و حافظ و فلان و بمان برای آنها بهانه است . شک ندارم اکثریت حضار حتی عاجز از یک بیت حفظ از سعدی بودند ولی برای مسائل حرام و غنا و مسخره بازی گرد هم جمع می شوند . البته این ضعف مسئولین برنامه ریزان شهر شیراز است که باید اینها را بداند و در این قبیل مراسم ها ، با برنامه ریزی و دعوت از افراد مشخص اقدام به برگزاری نماید
 • یک شیرازی IR ۰۸:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۹
  0 0
  کاش قبل از اینکه در مورد هر چیزی برداشت شخصی خودتون رو به عنوان خبر درج کنید، همه مراسم رو میدید. چند دقیقه واسونک خوانی از یه برنامه چندین ساعته نه تنها توهین به هیچ کس نیست بلکه مورد استقبال تمام شیرازیهای خوش سلیقه و خوش ذوق هست. این ابیات که به واسونک معروف هستند برای شیرازیها در تمام مراسم شادی خوانده میشه و بسیار مورد اقبال مردم نازنین شیراز هست. از خبر انلاین که خود ریشه شیرازی داره تعجب میکنم!!
 • IR ۰۸:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۹
  0 0
  بنظرتون ما ایرانی ها یک ذره خل نیستیم؟ نه به اونکه کنسرت در فضای بسته رو مجوز نمی دن و نه به اینکه روز بزرگداشت سعدی کنسرت محلی در فضای همگانی برپا می کنند. درسته که سعدی اهل شیراز است اما تفکرات ایشان متعلق به بشریت است.یک ذره هم جای گیر دادن به کنسرت به تفکرات سعدی بپردازید. متاسفانه سطح فرهنگی مردم خیلی پایین آمده. با توجه به حضورم در نمایشگاه کتاب می گویم.
 • کیارش IR ۰۹:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۹
  0 0
  پرچم شیرازی ها بالاست درود
 • IR ۰۹:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۹
  0 0
  روزنامه خراسان با توجه به اعضای هیئت مدیره آن اگر پشمی به کلاهش هست درباره فردوسی بنویسد و اینکه سالهاست ... دیار او خالی از مراسم های بزرگداشتی که در شأن کلام و سخن استوارش باشد، بوده است
 • IR ۰۹:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۹
  0 0
  خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ
 • IR ۰۹:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۹
  0 0
  جاي استاد شجريان واقعا خاليست.
 • IR ۱۱:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۹
  0 0
  بی کلاسی و بی آبرویی در حد افتضاح ...
 • mrhdi IR ۱۷:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۰
  0 0
  سعدی بیا عاشقی کنیم و جوانی