وزارت ارشاد: حواله‌های کاغذ هم‌چنان با قیمت مصوب، صادر می‌شود

جدول واردات ٥ نوع کاغذ از ابتدای سال ٩٧ تاکنون و همچنین فهرست دریافت کنندگان فرهنگی این کاغذها (مطبوعات و نشر کتاب) در اطلاعیه‌ای از سوی دبیرخانه کارگروه ساماندهی کاغذ منتشر شد تا دستگاه‌های نظارتی، برای آرامش بازار با نقشه شفاف، بازار را کنترل کنند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، التهاب بازار کاغذ با زمزمه‌های حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی برای واردات وارد فاز جدیدی شد و اگرچه شفافیت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از خروجی کارگروه کاغذ و انتشار واردکنندگان و دریافت کنندگان می‌تواند تا حد زیادی مانع افسارگسختگی قیمت این کالای اساسی و فرهنگی در کشور شود اما قاطعیت دستگاه‌های نظارتی و قضایی نیز در این میان، می‌تواند راه را بر دلالان و واردکنندگان خیالی و دریافت کنندگان ارز دولتی ببندد و آرامش را به بازار کاغذ بازگرداند. بازاری که نبض مطبوعات و نشر کشور است.

پس از دستور صریح رهبر انقلاب در بازدید از نمایشگاه کتاب به وزارت ارشاد و وزارت اقتصاد برای ساماندهی وضعیت کاغذ، مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، لیستی از واردکنندگان کاغذ منتشر کرد و اسامی واردکننده‌هایی که به تعزیرات معرفی شدند را نیز منتشر کرد تا مسیر ردیابی دقیق و نظارت عملی دستگاه‌های نظارتی و قضایی روشن شود. در این جدول البته کاغذهای وارداتی به منظور چاپ کتب درسی که برای وزارت آموزش و پرورش وارد می‌شود، لحاظ نشده است.

در این گزارش ذکر شده که از مجموع ٢٦٢هزار تن واردات کاغذ که با ارز دولتی صورت گرفته فقط ٢٣هزار تن با تایید معاونت های فرهنگی و مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی توزیع  و باقی آن به تفکیک وارد کننده به سازمان تعزیرات حکومتی ارجاع شده تا اقدامات قانونی صورت گیرد .

این اطلاعیه می افزاید: به واردکنندگان کاغذ اعلام شده است چنانچه مصرف کنندگان و میزان مصرف را به تایید معاونت‌های ذیربط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یا کارگروه ساماندهی کاغذ برسانند مراتب به سازمان تعزیرات حکومتی اعلام می‌شود تا مشکلی برای آنان به وجود نیاید .

 در ادامه این اطلاعیه آمده است: کارگروه ساماندهی کاغذ متشکل از کلیه دستگاه‌های مسئول در امر واردات و توزیع پنج گونه کاغذ (روزنامه ای، تحریر، تحریر رول، بالکی و( LWC   براساس مصوبه ۱۳۹۷/۵/۱۶ ستاد تنظیم بازار تشکیل شده است.

همچنین کاغذهایی که با ارز دولتی وارد شده  یا در فرایند واردات هستند همچنان براساس قیمت‌گذاری قبلی و با حواله‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی توزیع می‌شود تا اختلالی در مصرف مورد نیاز ناشران و مطبوعات ایجاد نشود .

یادآور می شود از  دی ماه سال گذشته و در راستای شفافیت، اداره کل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی و دفتر کتاب و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جدول حواله‌های صادره خود را به تفکیک مصرف کننده، تناژ و قیمت مصوب و سایر اطلاعات لازم به صورت مستمر منتشر  می‌کنند .

جدیدترین جدول واردات کاغذ  که از ابتدای سال ٩٧ تا به امروز را دربرمی‌گیرد، در این لینک قابل دسترسی است.

۵۷۲۵۸

کد خبر 1254787

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۲۰:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۹
  0 0
  و ناگهان کاغذ تبدیل به بزرگترین مشکل این مملکت شد، ای کاش چشمتون رو یکم باز میکردین
 • IR ۱۴:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
  0 0
  فروشنده كاغذ رو بايد به دادگاه كشوند