خنده و گریه؛ دلیل پرفروش شدن «راز رخشید برملا شد»

کتاب داستانی «راز رخشید بر ملا شد» نوشته علی سلطانی، در چند روزی که از برپایی نمایشگاه کتاب گذشته است، توانسته به چاپ پنجم برسد. نویسنده این کتاب، زنده و آشنا بودن شخصیت‌ها برای مخاطبان را، دلیل این استقبال معرفی می‌کند. او تاکید می‌کند خواننده کتابش در روند داستان، می‌خندد، دلهره می‌گیرد، بغض می‌کند، غمگین می‌شود و در نهایت اشک می‌ریزد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، کتاب «راز رخشید برملا شد» به‌نویسندگی علی سلطانی، کتابی است که توانست در چهار روز اول سی‌و دومین نمایشگاه کتاب تهران، برای ۵ بار تجدید چاپ شود. 

علی سلطانی درباره روند نگارش و انتشار این کتاب توضیح داد: «ایده اولیه این کتاب که ابتدا قصد بر آن بود که فیلمنامه باشد،  تقریبا به سه یا چهار سال پیش برمی‌گردد که من ترجیح دادم آن را به داستان تبدیل کنم. نسخه اول  را دو سال پیش نوشتم و و چند بار بازنویسی شد که باز نویسی آخر آن به سال ۹۷ برمی‌گردد.»

او درباره حال و فضای این داستان گفت: «از آن‌جایی که علاقه دارم قصه به زندگی واقعی شباهت داشته باشد، این داستان نیز رئال است که بخشی از آن جریان سیال ذهن است و آدم‌ها، شخصیت‌هایی آشنا در جامعه هستند که درموقعیت دراماتیک قرار می‌گیرند. مخاطب در جریان داستان، مدام با شخصیت اصلی و دیگر کاراکتر ها مواجه می‌شود و داستان را قضاوت می‌کند.»

سلطانی با اشاره به چاپ چندباره این کتاب در ایام نمایشگاه کتاب گفت: «چاپ اول این کتاب برای نخستین روز نمایشگاه بود. البته قسمت‌هایی از داستان در دو سال گذشته در فضای مجازی منتشر و به لطف دوستان و مخاطبان دست به دست شده و پیش زمینه ذهنی برای خوانندگان آماده کرده بود. روز اول نمایشگاه، با استقبال پرشوری مواجه شدیم و چاپ اول در روز اول به پایان رسید، در روزهای بعدی نمایشگاه نیز چاپ‌های بعدی به فروش رسیدند و کتاب به چاپ پنجم خود رسید.»

این داستان‌نویس با اشاره به این‌که قسمت‌های بیشتر داستان را که در فضای مجازی منتشر شده بود، از کتاب حذف کرده است، درباره دلیل استقبال مخاطبان توضیح داد: «به نظرم جذابیت کتاب برای مخاطب به دلیل زنده و آشنا بودن شخصیت‌های داستان است. همچنین موقعیت‌های مکانی موجود در داستان هم واقعی هستند. خواننده در روند داستان می‌خندد، دلهره می‌گیرد، بغض می‌کند، غمگین می‌شود و در نهایت اشک می‌ریزد. فضای داستان به قدری آشنا است که مخاطب به راحتی با آن ارتباط بگیرد. براساس نظرات آنان متوجه شدم پس از خواندن قسمتی از آن، جذب شده و تا پایان همراه داستان می‌شوند. نظراتی که در این مدت از مخاطبان و خوانندگان کتاب گرفتم، بسیار خوب بودند و این‌طور به نظر می‌رسد آن کشش و تعلیقی که به دنبال آن بودم، در قصه وجود داشته و مخاطب را جذب کرده است. امیدوارم کتاب خوانده شود و نظرات دیگر را راجع به کتاب بدانم. البته انتظار دارم کتاب نخوانده، نقد نشود.»

سلطانی در پایان تاکید کرد: «من برای همه نویسندگان آرزوی موفقیت دارم و امیدوارم نمایشگاه کتاب به جایی ختم شود که مردم روز به روز بیشتر به سمت کتاب بروند و از طرفی دیگر نویسندگان نیز در هر موضوعی که فعالیت می‌کنند، دغدغه‌مند شوند و این‌طور نباشد که فقط قصه‌ای تعریف شود. ما همگی به ادبیات تعهدی داریم که باید به آن عمل کنیم.»

۵۷۵۷

کد خبر 1254855

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =