نماینده مجلس: تفکیک بازرگانی از صنعت در مراحل نهایی است

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس خبر داد: با توجه به برآیند عمومی در مجلس شورای اسلامی، تفکیک وزارت صنایع در این دوره رای می‌آورد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، عبدالله رضیان، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به آمدن طرح تفکیک وزارت صنعت معدن تجارت در دستور کار مجلس در هفته آینده، اظهار کرد: از برآیند عمومی در مجلس شورای اسلامی و با وجود تعداد زیاد مخالفان، به نظر می‌رسد تفکیک در این دوره رای می‌آورد.

وی افزود: در رای‌گیری کمیسیون صنایع و معادن، تفکیک با ۱۱ نظر موافق و ۸ رای مخالف رای آورد و اگر اتفاق خاصی پیش نیاید، همین روند در صحن علنی هم ادامه خواهد داشت.

رضیان با تاکید بر عملکرد مطلوب مدیریت فعلی سازمان توسعه تجارت، تصریح کرد: سازمان توسعه تجارت، یکی از نهادهای حساس کشور است واز نظر توسعه فضای تجارت خارجی و تامین ارز از اهمیت خاصی برخوردار است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس عنوان کرد: برخی از صادرکنندگان نمی‌توانند محصولات خود را به دلیل مشکلات بانکی و مسایل پیش آمده به خارج از کشور ارسال کنند.

وی در تشریح راهکارهایی برای بهبود صادرات، افزود: یکی از روش‌ها می‌تواند صادرات قاچاق باشد به نحوی که دولت آمریکا و وزارت دارایی این کشور، متوجه صادرات از ایران نشوند.

رضیان در ادامه تصریح کرد: در این روش، می‌توان از ایرانیان مقیم خارج کشور استفاده کرد هر چند که این روش هم سختی‌ها و مشکلات خود را دارد و صادرکننده نمی‌تواند براحتی ارز حاصل از صادرات را بطور کامل به کشور بازگرداند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس افزود: وظیفه اصلی وزارت بازرگانی، تامین زیرساخت‌های مورد نیاز صادرات است.بعنوان مثال با وجود اینکه مرکبات شمال کشوراز نظر کیفیت و بسته‌بندی، تمام استانداردهای روسیه را پاس کرده است اما به دلیل نبود امکانات سخت‌افزاری نتوانسته‌ایم این محصول را به روسیه صادر کنیم.

وی در خصوص تاثیر مدیریت واحد بر عملکرد وزارتخانه جدید بازرگانی، به پایگاه خبری نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی ایران گفت: مدیریت بازرگانی نباید سیاسی باشد و می‌بایست از افرادی استفاده کرد که علاوه بر توانمندی ارتباطات بین‌المللی و تسلط بر زبان انگلیسی، با ساختار تجارت کشور نیز بطور کامل آشنا باشد.

 عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در پایان گفت:ما با تغییرات متعدد و بی‌ثمر در مدیریت‌ها مخالفیم و در صورتیکه مدیریت فعلی، خصوصیات لازم را داراست، می‌تواند برای اداره نهاد تجاری کشور سودمندتر عمل کند.

۲۲۶۲۲۶

کد خبر 1255020

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • علي IR ۰۹:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
    0 0
    مقام معظم رهبری در سال 94 در دیدار اعضای هیات دولت با ایشان با انتقاد از وضعیت وزارت صنعت، معدن و تجارت بیان داشتند: «چهار وزارتخانه را دادند دست آقای نعمت‌زاده. واقعاً چهار وزارتخانه بود اینجا؛ صنایع، صنایع سنگین، معادن و بازرگانی.»ایشان تاکید کردند: «یکی از کارهای عجیب و غریبی که برای بنده هم تا آخر معلوم نشد که چرا این کار انجام گرفت، همراه کردن وزارت بازرگانی با وزارت صنایع و معادن بود، یعنی واقعاً هنوز هم برای من حل نشده است.» تفكيك وزارت صنعت معدن تجارت تنها راه برون رفت از مشكلات حوزه توليد وبازاراست و از تاكيدات صريح رهبر معظم انقلاب در ديدارباهيات دولت در سال 94بود وخيلي قبل تر بايد اين كار انجام مي شد.متاسفانه خبرگزاريهاي اصولگرا كه مدعي ولايت مداري هستند هربار كه بحث تفكيك جدي مي شود اقدام به مصاحبه با نمايندگان مخالف اين طرح مي نمايند وفضاي مجلس را مخالف طرح وانمود مي كنند واين امر مي طلبد كه نظرات وبحثهاي كارشناسي موافق دراين خبرگزاري وساير خبرگزاريهاي ديگر منعكس شود